Menu
Blog
PL | EUR
0 0
    Udostępnij wpis:

    Poznajcie materiały naszej produkcji

    W artykule chcemy opowiedzieć Wam o przędzy i jakości dzianin naszej produkcji. Znajdziecie w nim odpowiedź na bardzo ważne pytania: 

    1️⃣ Czemu rodzaj przędzy ma znaczenie i jaki ma wpływ na realne użytkowanie?

    2️⃣ Jak samemu rozróżnić rodzaj przędzy na dzianinie?

    Na samym końcu wyjaśnimy, co obrazuje poniższe zdjęcie.

    przedza

    Od prawie 3 lat produkujemy własne dzianiny, korzystając wyłącznie z przędzy kompaktowanej, podczas gdy standardem rynkowym jest przędza czesana. Jedna od drugiej różni się stopniem wygładzenia "nitki". Jak pewnie wiecie przędza bawełniana składa się z niezliczonej ilości króciutkich włókien skręconych ze sobą w jedną nić. W czasie użytkowania ta nić może się "rozkręcać", ponieważ włókna nie są do siebie "przyklejone" w żaden sposób. Przędza kompaktowana odznacza się, w uproszczeniu, znacznie ciaśniejszym skręceniem oraz wstępnym oczyszczeniem jej z już rozkręcających się włókien. Natomiast przędza czesana jest przygotowana w stopniu wystarczająćym do stworzenia dobrej jakości dzianiny, która będzie przyjemna w użytkowaniu i sensownie wytrzymała.

    I tu odpowiem na pytanie nr 2️⃣ - bardzo trudno rozróżnić dzianiny wykonane z przędzy czesanej od tych z przędzy kompaktowanej. Czasami może to być nawet niemożliwe. Niemniej dzianina z przędzy czesankowej może wydawać się bardziej mięsista i "puchata" w dotyku, podczas gdy ta z przędzy kompaktowej wydaje się bardziej śliska, zbita i cieńsza. Wynika to bezpośrednio ze struktury obu przędz. Czesanka jest luźna, ma dużo odstających włosków, co przekłada się na wrażenia dotykowe. Wiele osób utożsamia miękkość czesanki z jakością. Często spotykaliśmy się z opiniami klientów, że te produkty są tak super miękkie, że są lepsze. Tymczasem jest zupełnie na odwrót. W przypadku dzianin bawełnianych efekt może być taki, że im gorszą przędzę zastosujemy, tym materiał będzie wydawał się bardziej miękki...

    Odpowiadając na pytanie nr 1️⃣ - rodzaj przędzy ma ogromne znaczenie w użytkowaniu. Wszystko to, co stanowi o atrakcyjności "włochatej" przędzy jest tymczasowe. Te odstające włoski wypłukują się w praniu, wychodzą na wierzch dzianiny tworząc meszek. O ile nie jest to uciążliwe w przypadku dzianin kolorowych (poza lekką utratą miękkości i gramatury), tak ma to ogromne znaczenie przy nadrukach.

    I to właśnie widzimy na zdjęciu. Po jednej stronie nadruk na dzianinie z przędzy czesankowej od największego polskiego producenta. Z drugiej strony nadruk na naszej dzianinie z przędzy kompaktowanej. Ale bez obaw, to nie tak, że po druku tak to wygląda :) Obie te dzianiny zostały poddane naszemu standardowemu testowi, który polegał na:

    - wypraniu w 60 stopniach

    - wirowaniu w 1200 obrotach

    - wysuszeniu w suszarce bębnowej

    Oczywiście zalecenia prania dla tych produktów są zupełnie inne i, jeśli się do nich stosować, nic takiego się nie wydarzy. Przynajmniej na początku. Nasza metoda testowa dobrze symuluje zachowanie materiału w dłuższej perspektywie. Proszę zwrócić uwagę na meszek, który pojawił się na dzianinie z przędzy czesankowej. To nie jest blaknięcie druku, ani mechacenie materiału, wbrew temu, co może się wydawać. To właśnie rozwijające się włoski z przędzy bawełnianej "wychodzą" na powierzchnie. Jako, że materiał pod druk jest biały to efekt na ciemnych wzorach jest bardzo nieciekawy :(

    I jest to niestety proces naturalny, którego nie da się uniknąć. Dla każdej bawełny, nawet kompaktowanej, wcześniej czy później, musi on nastąpić, z tym, że właśnie wygładzona przędza opiera się temu procesowi o wiele dłużej.

    Dlatego produkujemy dla Was wyłącznie pętelki, signle, ściągacze i dzianiny drapane korzystając z przędzy kompaktowanej, mimo znacznie wyższego kosztu surowca.

    Teraz, gdy dysponujemy również własną drukarnią, bardzo często dostajemy propozycje drukowania na innych, znacznie tańszych w zakupie dzianinach. Wszystkie opcje bierzemy oczywiście pod uwagę, ale do tej pory nic nie przeszło naszego testu.

    Nie chcę tutaj oczywiście nikogo przekonać, że dzianiny z przędzy czesankowej nie nadają się do użytku, bynajmniej Mamy w ofercie wiele takich dzianin, m.in. bardzo popularne wśród klientów naszych, jak i innych sklepów, pętelkę E300. Jest to świetny produkt, właśnie z przędzy czesanej. Tak jak zostało już wspomniane wyżej, dla produktów barwionych rozwijanie się przędzy nie ma aż takiego znaczenia w praktyce. Najistotniejsze jest zachowanie się druku na materiale białym, zwłaszcza wzorów o ciemnej kolorystyce.

    Po 7 latach działalności nauczyliśmy się już, że nie da się mieć produktu najlepszego, że coś takiego nie istnieje. O ile często da się obiektywnie określić jakość, jak w opisanym tutaj przypadku przędzy, tak nierzadko klient ma zupełnie odmienne odczucia. I doskonale to rozumiemy : Dlatego w naszym sklepie znajdziecie tzw. "wszystko". Nie skupiamy się na jednym materiale, jednym producencie, jednej technologii druku itd. Dajemy Wam wybór, mamy w ofercie wszystko to, co jest popularne wśród innych sprzedawców (co jest czasem zabawne, gdy czytamy że gdzieś tam dzianina jest lepsza, podczas gdy u nas jest dostępna dokładnie ta sama ), a na dodatek oferujemy produkty wyjątkowe, niedostępne nigdzie indziej. Jak choćby nasza własne pętelka z przędzy kompaktowanej

    Gratuluję każdemu, kto dobrnął do końca tego opisu ;)  Zauważamy, że co raz częściej pytacie nas o bardzo konkretne, techniczne informacje i część z Was chce mieć pełną świadomość zakupu. A także wiedzę, która pozwoli odróżnić fakty od steku bzdur, które nierzadko możecie wyczytać w różnych reklamach i postach  Dlatego postaram się częściej poruszać podobne tematy

    Mateusz Wójciak

    #jakośćdresówkapl

    Nie zapomnij ocenić wpisu!
    Wybierz ilość gwiazdek:
    Poprzedni Następny

    Komentarze (0)

    Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

    kliknij tu aby się zalogować