Menü
Blog
DE | GBP
0 0
  + show more
  FILTER
  Sort

  30 Artikel

  MUŚLIN TKANINA

  30 Artikel

  MUŚLIN WE WZORY

  Muślin został wynaleziony na Bliskim Wschodzie w mieście Dhaka. Określenie tej delikatnej tkaniny pochodzi podobno od nazwy irackiego miasta Mosul. Pierwsze wzmianki o występowaniu muślinu w Europie, zwłaszcza we Francji, pochodzą z XVIII w. Badacze i znawcy mody twierdzą, że muślin stał się główną tkaniną, z której wytwarzano wszelkiego rodzaju sukienki, podszewki do nich i inne eleganckie elementy garderoby damskiej i męskiej. O niebywałej popularności tego materiału świadczą niezliczone portrety dam dworu, księżniczek i arystokratek malowane aż do końca XIX w. Mimo że w latach późniejszych coraz bardziej popularne stawały się tkaniny sztuczne, muślin nie przestawał królować na dworach. Jedną z wielkich fanek sukien i szali z muślinu była np. Maria Antonina.

  Historia muślinu to historia mody. To materiał wręcz stworzony do kreowania wygodnych i gustownych ubrań. Muślin jest lekki, przewiewny, miękki i przyjemny w dotyku. Można z niego uszyć eleganckie sukienki, spódnice, bluzki, tuniki, ale też spodenki, chusty czy otulacze. Muślin idealnie sprawdza się również jako materiał na ubranka dla dzieci. Nieprzypadkowo jest uważany za jedną z najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych tkanin. Fakt, że jest tkaniną oddychającą, minimalizuje możliwość przegrzania dziecka, co ma znaczenie przede wszystkim latem. Muślin świetnie się pierze, po praniu zaś nie traci swoich właściwości, wciąż pozostając materiałem miękkim i delikatnym.

  Muślin – utkany z delikatności

  Dlaczego muślin od lat nie ustępuje pola innym tkaninom? Za co kochamy muślin? Przede wszystkim za to, że to najdelikatniejsza tkanina o szerokim wachlarzu zastosowań. Naturalne włókna i luźny splot materiału sprawiają, że muślin jest niesamowicie przewiewny, tkanina „oddycha” na naszej skórze. Ponadto, co ważne, muślin utrzymuje stałą temperatury ciała, a dzięki znakomitej higroskopijności tkanina doskonale odprowadza wilgoć, pot, pochłaniając wodę nawet do kilkunastu razy skuteczniej niż inne tkaniny.

  Muślin jest tak n