Menu
Blog
PL | PLN
0 0
    Udostępnij wpis:

    OGRODNICZKI Z JEANSU

    Tym razem zajmiemy się klasyką gatunku. Ogrodniczki z prawdziwego jeansu. To nowość w naszej ofercie, a co można uszyć z jeansu jak nie klasyczne ogrodniczki?

    Potrzebujemy:

    * jeans i najlepiej jersey do podszycia kilku elementów (tutaj jersey paski 1 cm granat znalezione w szafie z zeszłego sezonu)

    * w najbardziej klasycznej wersji klamerki i guziki zatrzaskowe (również dostępne w Naszej ofercie), ewentualnie napy lub klasyczne guziki

    * wykrój - na dziecięce ogrodniczki wykrój dostępny jako nagroda w programie lojalnościowym sklepu DRESÓWKA.PL w rozmiarach 86/92 - 134/140

    * akcesoria krawieckie, maszyna do szycia/overlock

    Tak wyglądają poszczególne elementy wykroju ogrodniczek

    Podpisałam każdy, żeby było Wam łatwiej


    Kroimy:

    1 nogawka przód  kroimy 2 x z jeansu (ja dodałam udawany rozporek bo łatwo go samemu po prostu dorysować)

    2 nogawka tył  kroimy 2 x z jeansu -  tył może być szyta w dwóch wariantach:

    2a z karczkiem - wtedy karczek odcinamy i  kroimy go raz na złożeniu materiału jak ja lub dwa razy i łączymy połówki  (pamiętając o dodaniu zapasu na szew w miejscu odcięcia i przy nogawce również)

    lub bez wyodrębnionego karczku - kroimy jak podałam na początku

    3 karczek przód kroimy 2 x ze złożonego materiału -  1 x z jeansu i 1 x z podszewki (jersey)

    4 karczek tył  kroimy 2 x ze złożonego materiału -  1 x z jeansu i 1 x z podszewki

    5 kieszeń tył kroimy 2 x (ja dodałam też 2 x odszycie kieszeni również z jeansu)

    6 kieszeń przód kroimy 1 x z jeansu (ja dodałam też 1x odszycie kieszeni również z jeansu)

    7 karczek biodrowy workiem kieszeni kroimy 2 x z  z jeansu

    8 worek kieszeni kroimy 2 x z jeansu

    9 szelka kroimy 2 x z jeansu na złożeniu materiału (u mnie modyfikacja - połowa z jeansu a połowa z podszewki - pamiętamy o dodaniu zapasu na szwy przy dzieleniu w miejscu gdzie ma być złożenie jeśli tez wybierzemy taką opcję)

    10 pasek tył kroimy 2 x -  1 x z jeansu i 1 x z podszewki (jersey)*

    10 pasek przód  kroimy 2 x - 1 x z jeansu i 1 x z podszewki (jersey)*

    * możemy też skroić szelkę na złożeniu materiału tylko z jeansu

    PAMIĘTAJMY, ŻE WYKRÓJ NIE ZAWIERA ZAPASU NA SZWY I MUSIMY GO DODAĆ

    Na zdjęciach poniżej podzielona nogawka tylna (zapasy na szwy na niebiesko) oraz dorysowany do nogawki przedniej udawany rozporek

    Ufff...po tym opisie możecie uznać, że ogrodniczki to trudny przeciwnik, jednak nic bardziej mylnego. Owszem, zawierają dużo elementów i są dość czasochłonnym przedsięwzięciem ale są tak naprawdę dość proste do uszycia.

    Najwięcej czasu zajmuje chyba wykrojenie wszystkich elementów ogrodniczek

    Mój sposób to rozpoczęcie pracy od wszystkich drobniejszych elementów typu kieszenie, szelki. Lubię żeby były gotowe, kiedy nadejdzie ich pora.

    Zaczynamy więc od szelek. Jeśli kroiliśmy całe z jeansu jak na wykroju, to teraz składamy na pół (prawymi stronami do środka), zaprasowujemy i zszywamy dół zostawiając niezszyty. Jeśli podzielicie szelki jak ja pamiętajcie o dodaniu zapasu w miejscu rozcięcia szelki na pół.

    Zszywamy tak samo prawą do prawej zostawiając dół niezszyty. Obracamy całość na prawą stronę i stębnujemy dookoła (dół można pominąć)

    Kieszenie z tyłu i kieszeń przednia.

    Możemy podwinąć kieszeń i zaprasować zapasy pod spód, a potem przyszyć.

    Ja zrobiłam odszycia (zobaczycie na zdjęciach) z jeansu, ale można również  z podszewki. Najpierw obrzuciłam górę kieszeni, złożyłam w miejscach zaznaczonych na wykroju, zaprasowałam i przeszyłam na szerokość stopki od brzegu.

    Następnie przyszyłam odszycia ułożone prawą stroną do prawej strony kieszeni, nacięłam rogi, odwróciłam pod spód i przestębnowałam na szerokość stopki

    Ok, teraz wracamy do właściwych ogrodniczek.

    Najpierw zszyłam przody i tyły spodni. Udawany rozporek, który dodałam, opisywałam już szczegółowo w tym wpisie KLIK

    Następnie zajęłam się przednimi kieszeniami w karczkach biodrowych, ich dokładne szycie również pokazywałam już we wpisie TUTAJ

    Zasada i przy rozporku i przy kieszeniach jest dokładnie taka sama.

    Do tylnej części ogrodniczek przyszyłam i przestębnowałam z prawej strony karczek

    Teraz pora na karczki i paski ogrodniczek.

    Zacznijmy od przedniego karczka spodni. Najpierw musimy przyszyć do niego przygotowaną wcześniej kieszeń w miejscu zaznaczonym na wykroju. Ja zrobiłam również rygielki w rogach kieszeni u góry (stosujemy je w miejscach narażonych na oderwanie/odprucie z racji np. częstego użytkowania). Robimy je gęstym wąskim zygzakiem (wyciągnijcie z szafy swoje jeansy i podejrzyjcie dokładnie jak są zrobione )

    Następnie przyszywamy podszewkę, układamy ją prawa do prawej strony karczka, spinamy i zszywamy po bokach i górą, dół zostaje niezszyty.

    Naprasowujemy również w rogach po kawałku flizeliny z obu stron (tutaj będą montowane albo guziki albo napy) nacinamy górne narożniki , odwracamy na prawą stronę i stębnujemy

    Kolej na tylny karczek. Układamy na nim przygotowane szelki, na to podszewka, prawą do prawej , spinamy i zszywamy. Nacinamy narożniki, odwracamy na prawą stronę i stębnujemy

    Kolejny krok to przyszycie do przygotowanych karczków paska. Pasek , jego obie części, układamy prawą stroną do prawej strony dołu karczka.

    Pasek z jeansu układamy prawą stroną do prawej strony jeansu, a pasek z podszewki prawa stroną do prawej strony podszewki. Uważamy, aby były one równo , spinamy, przyszywamy i stębnujemy na prawej stronie

    Teraz pora na połączenie karczków z paskiem i drugiej części spodni (zszytych wcześniej nogawek).

    Karczek z paskiem układamy prawą stroną do prawej strony spodni (w miejscu, gdzie wszywalibyśmy do spodni tunel na gumkę), dokładnie przypinamy i przyszywamy. Następnie stębnujemy na prawej stronie

    Pozostało nam tylko  zszycie obu części (przód i tył) ogrodniczek ze sobą. Spinamy nogawki po zewnętrznej stornie oraz w kroku i zszywamy. Jeśli chcemy, można w tej chwili wciągnąć w  pasek z tyłu gumkę. Jej brzegi wszyjemy zszywając zewnętrzną stronę nogawek.

    Wykończenia to:

    Nabicie młotkiem guzików zatrzaskowych, nap lub przyszycie klasycznych guzików (wtedy w szelkach robimy dziurki na guziki).

    Moje ogrodniczki mają klasycznie nabite guziki zatrzaskowe. Ich montaż jest super prosty. Guzik ten składa się z dwóch części (większej właściwej części guzika i zatrzasku, wyglądającego jak mała śrubka). W materiale wzmocnionym flizeliną zrobiłam szpikulcem dziurkę, przełożyłam przez nią zatrzask, na prawej stronie nałożyłam właściwy guzik na "śrubkę" i stukając w zatrzask delikatnie wbiłam go w guzik.

    Nałożenie na szelki klamerek .Nie pytajcie mnie jak to zrobiłam, jakoś się udało :)

    No i oczywiście podwinięcie nogawek. Ja obrzuciłam brzegi nogawek na overlocku, zawinęłam pod spód na raz i przyszyłam

    Efekt końcowy bardzo pozytywnie mnie zaskoczył bo wyszły super. Jeans szyje się przyjemnie i bez żadnych problemów.

    Niestety model tym razem odmówił współpracy i pozostają nam zdjęcia samych ogrodniczek

    Nie zapomnij ocenić wpisu!
    Wybierz ilość gwiazdek:
    Poprzedni Następny

    Komentarze (1)

    • Monika

      09/10/2018
      Ale super wpis :D Będę próbować sama wg. wskazówek :) Do tej pory kupowałam gotowe, czy mógłby mi ktoś polecić gdzie mogę zdobyć taki materiał musztardowy jak tutaj: https://tacymali.pl/kategoria/13-ogrodniczki ogrodniczek? :)

    1 produkt(ów)

    Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

    kliknij tu aby się zalogować