Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

Newsletter

JAK USZYĆ PETTISKIRT

JAK USZYĆ PETTISKIRT

Zamieszczony w: Ubrania

Spełnij sen o bajecznej PETTISKIRT z Dresówka.pl
Zawsze marzyłaś o takiej spódniczce dla swojej księżniczki, ale wydawała Ci się zbyt skomplikowana do uszycia? Jeśli tak, postaram się dziś pokazać, że nie jest to aż takie trudne, a Twoje marzenie jest na wyciągnięcie ręki.

Tutorial autorstwa KATARZYNY GRABARSKIEJ która uszyła już niejedną Pettiskirt i doradza wielu osobom jak szyć te spódniczki :)

POTRZEBNE RZECZY:

* tiul szyfonowy  od 5 -10 metrów w zależności od rozmiaru spódniczki

* lurex około 30 - 50 cm  - jest to dzianina podobna  wyglądem do satyny, natomiast w odróżnieniu od niej rozciąga się, przez co idealnie nadaje się na wykończenie spódniczki Pettiskirt

* stopka do marszczenia

*nożyczki / nóż krążkowy

* linijka

* guma

* akcesoria krawieckie i maszyna wieloczynnościowa

TABELĘ Z PRZYBLIŻONĄ ILOŚCIĄ TIULU SZYFONOWEGO POTRZEBNEGO DO USZYCIA PETTISKIRT W KILKU PRZEDZIAŁACH WIEKOWYCH ZNAJDZIECIE W TYM ARTYKULE <KLIK>

Krojenie:

Przygodę z szyciem spódniczki rozpocznij od pocięcia tiulu szyfonowego na odpowiednie, względem żądanego przez nas wymiaru, pasy.  Do ciecia materiału potrzebujesz troszkę miejsca. Najlepiej złożyć  równo na kilka warstw, przyłożyć linijkę i odciąć cienki pasek wyrównując brzeg.

Ja używam do cięcia noża krążkowego, również dostępnego w sklepie KLIK Oczywiście jeśli nie posiadasz noża, można pociąć materiał nożyczkami. Proponuje wówczas odmierzyć sobie paski i narysować linie, po których cięcie nożyczkami będzie łatwiejsze. Jeśli tniesz nożyczkami, polecam położenie czegoś ciężkiego na tiul szyfonowy, aby się nie ruszał  lub też przypięcie go klipsami  czy ściskami do stołu.

Schemat cięcia pasków:

- dolna falbanka - to pas mniej więcej 30-45 m długości o szerokości 5 cm Jeśli szyjesz spódniczkę dwuwarstwowa, musisz wyciąć 2 takie pasy, jeśli trzywarstwowa to 3 pasy.

- kolejny poziom ( nazywany dalej poziom 1) to falbanka 10 m długości o szerokości od 10 cm do 17 cm, w zależności od rozmiaru jaki chcesz uzyskać.  Jeśli szyjesz spódniczkę dwuwarstwowa, musisz wyciąć 2 takie pasy , jeśli trzywarstwowa to 3 pasy.

- ostatni poziom ( nazwany dalej poziom 2) to falbana o długości 5 m i szerokości od 10 cm do 17 cm, w zależności od rozmiaru jaki chcesz uszyć, podobnie jak wyżej. Jeśli szyjesz spódniczkę z dwóch warstw, wycinasz dwa pasy, jeśli z trzech  to jeden więcej.

Przykładowe szerokości pasów z uwzględnieniem wieku:

* pamiętaj  jednak, że są to wartości przybliżone, gdyż zależność między wzrostem a wiekiem jest bardzo różna !


>>> dla dzieci do roku proponowałabym pasy o szerokości 4/8/8 cm

>>> 1-3 lata pasy o szerokości 5/10/10

>>> 3-5  lat pasy o szerokości 5/12/12

>>> 5 lat i powyżej pasy o szerokości 5/15/15 i szersze - tu trzeba uwzględnić wzrost dziecka

CIĘCIE MATERIAŁU

Jeśli masz już pocięty tiul szyfonowy na pasy, możesz  połączyć je w pożądane długości, ja łączę tylko pasy z poziomu drugiego i trzeciego, nie łączę pasków 5 cm. Podczas szycia/marszczenia podkładam je pod stopkę.

Następnym krokiem jest marszczenie. Załóż stopkę do tego przeznaczoną - można szyć za pomocą dwóch rodzajów stopek

Gdy masz już założoną stopkę do marszczenia, pozostaje ustawić maszynę. Ja marszczę na naprężeniu górnej nici na wartość maksymalną , pozycja igły na środku. Marszczę ściegiem prostym o największej długości.

Rozpocznij marszczenie.  Możesz marszczyć dolną, wąską falbankę osobno lub  marszczyć ją i jednocześnie przyszywać do kolejnego poziomu. Osobom bardziej zaawansowanym w szyciu polecam jednoczesne marszczenie i przyszywanie do kolejnego poziomu, skróci to czas szycia spódniczki.

Jeśli wybierzesz opcję samego marszczenia 5 cm falbanki, to po jej zmarszczeniu trzeba przyszyć ją do kolejnego poziomu ściegiem prostym po szwie marszczenia. Jednoczesne maszczenie i szycie wygląda bardziej estetycznie, bo widoczna jest tylko jedna linia szwu.

Jeśli wybierzesz drogę samego marszczenia, staraj się prowadzić igłę środkiem, pamiętaj również, że jeśli będziesz mocno odbierać materiał spod stopki, nie uzyskasz tak mocnego efektu marszczenia. Każda maszyna marszczy inaczej, musisz znaleźć własne ustawienia, które pozwolą uzyskać efekt zbliżony do tego ze zdjęć.

Efekt marszczenia

W dość szybkim tempie rośnie  góra cudownych, puchatych falban...

Na obecnym etapie masz zmarszczone falbanki o szerokości 5 cm, które są przyszyte do kolejnego poziomu.

Przystępujesz do dalszej pracy. Tu - podobnie jak wcześniej - albo marszczysz górną krawędź poziomu 1, a następnie przyszywasz ten element ściegiem prostym do poziomu 2 (stroną prawą do prawej), albo marszczysz jednocześnie przyszywają, czyli pracujesz dwiema falbanami jednocześnie.

Zakończony etap powinien wyglądać tak:

Na kolejnym etapie marszczymy górny brzeg falbany, powinno wyglądać to tak:

Po zakończeniu tego etapu masz uszyte dwie (lub więcej - w zależności ilu warstwową spódniczkę szyjesz) falbany składające się z dwóch poziomów, wykończone wąską falbanką u dołu.

Pozostaje już tylko dociąć lureks odpowiedniej szerokości względem  spódniczki o długości 100 cm. U mnie było to 20 cm. Lurex rozkładam na płasko, zaznaczam od linijki 20 cm, rysuję linię i tnę nożyczkami lub nożem krążkowym.

Przypnij klipsami/szpilkami falbanę wzdłuż dłuższego brzegu lureksu stroną prawą do prawej- będzie to wierzchnia warstwa spódniczki, a następnie przyszyj ją ściegiem prostym.

Ważne: sprawdź czy zmniejszyłaś naprężenie górnej nici.

Po przyszyciu tej falbany upnij drugą, wzdłuż drugiego, dłuższego boku lureksu. Bardzo ważnym jest, żeby upiąć ją lewą stroną do prawej strony lureksu.

Ma to bardzo duże znaczenie po zszyciu i złożeniu spódniczki na pół. Wiem wiem,na tym etapie pewnie ciężko to sobie wyobrazić.

Po przyszyciu dwóch falban (lub większej ilości- jeśli szyjesz spódniczkę trzy lub więcej warstwową) uzyskujesz taki efekt, jak na zdjęciu poniżej.

Następnie składasz całość w pół. Kolejnym krokiem jest zszycie spódniczki wzdłuż krótszego boku lureksu. Ja zszywam od środka lureksu w dół, zszywając tiulowe falbany razem, następnie odwracam spódniczkę i zszywam od środka w dół, łącząc warstwy falban ze sobą.

Po wykonaniu tej czynności złóż spódniczkę na pół, jakby „wrzucając” jej  jedną falbaniastą stronę do środka.

Lureks złoży się wtedy na pół, czyli jego część będzie w środku spódniczki i od zewnątrz. Będzie to wyglądało tak:

Ostatnim etapem, jaki  pozostał, jest zrobienie tunelu na gumkę. Ja zaczynam centymetr od pionowego szwu w pasie, ryglując szew na początku, nie doszywam do samego końca, również rygluje szew.

Przez tą niezszytą część będziemy wprowadzać gumę, wkładając rękę pod spód falbanki. Ja na obydwu końcach gumy umieszczam agrafki. Jedną mocuję za kawałek materiału, żeby guma mi nie uciekła,a drugą przewlekam przez tunel.

Czy jesteś ze mną na tym etapie? Dałaś radę? Jeśli tak, to już wiem, że odczuwasz ogromną satysfakcję ze swojej pracy, i słusznie. :)

Gratulacje !!!!

AUTORKĄ SESJI FOTOGRAFICZNEJ,  W TYM ZDJĘCIA NA BANNERZE, JEST PANI ANIA M MALINOWSKA

AUTORKĄ ZDJĘĆ DO TUTORIALU JEST PANI KATARZYNA GRABARSKA

1867 Views
Polubień
Ocena:
5
1 Recenzja

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby skomentować

Komentarz

 • ile tiulu dla 2kolorowej spódnicy?
  Przez : Karolina Zawadzka 11-07-2017
  Ocena:
  5

  Witam, mam takie pytanko. Widziałam w poprzednim poście szacunkowo zużycie materiału ale... gdybym chciała uszyć spódniczkę taką jak na zdjęciu, tzn. 2kolorową (dolna falbanka w innym kolorze) to w jaką ilość tiulu powinnam się zaopatrzyć w danych kolorach? Wiek 2 latka

  Odpowiedź : Dresowka.pl Witam, potrzeba 7 metrów tiuloszyfonu, 3 metry na górę (jeden kolor) i 4 metry na dół (drugi kolor