22/08/2019
Etui na woreczki z zestawu DIY
Posiadanie w domu zwierzaka to poza olbrzymią, bezwarunkową miłością i oddaniem, cała "kupa" obowiązków. Ten zestaw to propozycja dla wszystkich, którzy czują się w obowiązku posprzątać po swoim pupilu, a odpowiednie woreczki chcą mieć w jednym miejscu, przyczepione do smyczy.
Aby uszyć ETUI potrzebujesz:
- zestaw ze sklepu Dresówka.pl
- maszynę do szycia, ja szyję na Husqvarna Emerald 118
- igłę uniwersalną
- nici uniwersalne, ja polecam sygnowane nazwą Dresówka.pl (są cienkie, bardzo wytrzymałe i mało pylą)
- szpilki, klipsy krawieckie
- pisak krawiecki, ołówek
WYKRÓJ
1. Korzystając z załączonego do zestawu wykroju, wycinamy kształt etui z tkaniny wodoodpornej i wigofilu. WYKRÓJ ZAWIERA JUŻ ZAPAS NA SZWY (5 mm).
2. Ze ścinków tkaniny wodoodpornej można wyciąć pasek ok. 2,5cm x 10 cm i wykonać z niego zawieszkę do suwaka
3. Aby zabezpieczyć brzegi elementów z tkaniny wodoodpornej przed strzępieniem, można je opalić zapalniczką albo nad świeczką.
ZAWIESZKA DO SUWAKA.
4. Najpierw zaginamy krótszy brzeg do środka, następnie składamy „na trzy” wzdłuż dłuższego boku. Całość zpinamy szpilkami i zszywamy (pamiętaj o zablokowaniu szwu na początku i na końcu.
5. Zszytą zawieszkę przekładamy przez oczko w suwaku. Zszywamy. Polecam użyć stopki do zamków i zszyć możliwie najbliżej brzegu oczka. Ja zszyłam punktowo gęstym, wąskim zygzakiem.
ZAMEK
6. Na taśmie suwakowej zaznaczamy 0,5 cm od brzegu (u mnie żółty pasek) i rozkładamy taśmę na dwie części.
7. Przypinamy suwakową do tkaniny wodoodpornej (PRAWA STRONA DO PRAWEJ), wyrównując do narysowanej linii.
8.Taśmę przypinamy w ten sam sposób z obu stron wyciętego etui. Następnie przypinamy do tego wigofil (do lewej strony zamka). Powstaje nam trzywarstwowa „kanapka”.
9. Wszystkie warstwy, z taśma suwakową w środku, zszywamy używająć stopki do wszywania zamków.
10. Etui odwracamy na prawą stronę. Wyrównujemy warstwy i odciągamy je od zamka. Spinamy klamerkami albo szpilkami.
11. Przeszywamy taśmę suwakową z prawej strony.
12. Tak powinien wyglądać poprawnie wszyta i zabezpieczona taśma suwakowa.
MONTAŻ GUMOWEJ NASZYWKI
13. Układamy naszywkę na środku bocznej ściany etui. Zaznaczamy ołówkiem brzegi naszywki.
14. Miejsce otworu w nakładce odrysowuję ołówkiem, dorysowując okrąg, który zabezpieczam, przeszywając go gęstym zygzakiem. Następnie wycinam w środku otwór. Brzegi otworu w tkaninie wodoodpornej można zabezpieczyć dodatkowo opalając je.
15. Naszywkę przyszywamy używając stopkę do zamków. Igła uniwersalna bez problemu poradzi sobie z tą cienką gumą. Polecam szyć wolno, skupiając się na tym, aby naszywka się nie przesunęła (narysowane na tkaninie brzegi).
MONTAŻ SUWAKA
16. Suwak nakładamy na taśmę, pilnując, aby zrobić to równo. Drugą stronę taśmy suwakowej polecam „spiąć” ręcznie. Dzięki temu zszywanie etiu będzi wygodniejsze.
ZAWIESZKA Z KARABIŃCZYKIEM
17. Karabińczyk zakładamy na taśmę nośną, spinamy jej końce, tak żeby nie przesunęły się podczas szycia. Zszywamy taśmę możliwie najbliżej karabińczyka. Pomoże nam w tym stopka do wszywania zamków.
ZSZYWANIE GÓRY I DOŁU
18. Górna część etui (ta z zamkiem) jest krótsza od dolnej. Tak ma być :)
19.Odwracamy etui na lewą stronę
20. Odcinamy nadmiar taśmy suwakowej i łączymy górę i dół etui, pamiętając, aby pomiędzy warstwy włożyć taśmę z karabińczykiem.
21. W taki sam sposób łączymy też drugą stronę.
22. Zszywamy.
23. Tak powinno wyglądać twoje etui na tym etapie szycia.
24. Po odwróceniu na prawą stronę możemy zobaczyć już kształt etui.
LAMOWANIE SZWÓW
25. W zestawie znajduje się lamówka. Można jej użyć do estetycznego ukrycia szwów. Szwy można również przeszyć na overlocku albo zostawić je „na surowo”. Każda z opcji jest dobra i jej wybór nie wpłynie na użytkowanie etui, a jedynie na walory wizualne.
26. Przyszywamy jeden bok lamówki do szwu, szyjąc po nim. Nadmiar materiału można uciąć.
27. Składamy przyszytą z jednej strony lamówkę, tak żeby ukryć szew i przeszywamy ją po wierzchu.
WRACAMY DO ZSZYWANIA BOKÓW
28. Składamy etui tak, jak na zdjęciu i zszywamy. Pamiętajcie, że zszywacie 4 warstwy materiału a dwie z nich to śliska tkanina wodoodporna. Przed szyciem upewnijcie się czy żadna warstwa nie „uciekła”. Czynność powtarzamy 4 razy, na każdym z boków.
LAMOWANIE BOKÓW
29. Ucinamy lamówkę o około 1 cm dłuższą niż długość szwu, który chcemy ukryć. Jej brzegi zaginamy i przypinamy. Wszywamy analogicznie do opisanego wyżej lamowania.
30. Czynność powtarzamy 4 razy, na każdym z boku.
31. Etui odwracamy na prawą stronę.
Gotowe etui będzie pięknie prezentowało się z nową smyczą twojego pupila, którą uszyć możesz korzystając z tutorialu z naszego bloga.
Owocnego szycia!
Małgorzata Michalewska
Přidat komentář (4)
-
Marta Dukarska
06/07/2020Witam,bardzo proszę o radę. Moj problem dot punktu 20,21 kiedy łącze górę i dół etui. Moja góra etui z zamkiem jest za każdym razem szersza od dołu. Zamek przyszywam najbliżej jak się tylko da. Nie wiem co robie zle a Państwa wykrój zapewne jest prawidłowy. -
Marta Dukarska
06/07/2020Witam,bardzo proszę o radę. Moj problem dot punktu 20,21 kiedy łącze górę i dół etui. Moja góra etui z zamkiem jest za każdym razem szersza od dołu. Zamek przyszywam najbliżej jak się tylko da. Nie wiem co robie zle a Państwa wykrój zapewne jest prawidłowy. -
Marta Dukarska
29/06/2020Bardzo dziękuję za radę:) udało się! -
Marta Dukarska
28/06/2020Witam, moja maszyna nie radzi sobie z punktem 22 (kanapka=wigofil + tkanina wodoodporna + 2x pasek parciany + taśma suwakowa). Jestem początkująca co prawda, ale zakupiłam maszynę Janome 523S, która z takimi sytuacjami sobie radzi. Może jakieś wskazówki co do ustawień? Lub jak wykonać ten krok w inny sposób? Proszę o pomoc. -
Dresówka.pl - obsługa sklepu do: Marta Dukarska
28/06/2020Na początek proszę spróbować zmienić mgłę na nową, uniwersalną. Pierwsze szwy proszę spróbować robić "ręcznie" czyli kręcąc kołem maszyny, nie naciskając pedału. Dobrze jest też zacząć zszywanie nie od samego brzegu, ale kawałek dalej (I wrócić do brzegu).
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se