09/02/2018
Jak poradzić sobie z wykrojem z gazety i obłożeniem dekoltu
W przeważającej części korzystamy / korzystaliśmy bądź będziemy korzystać z gazet z wykrojami. Ci, którzy dopiero zaczynają, często mają na początku problemy: jak znaleźć wykrój, jak odczytać różne oznaczenia. Postaramy się przybliżyć Wam dziś trochę to, jak ugryźć z gazetowe wykroje. Drugie zagadnienie wpisu to obłożenie dekoltu w bluzce. Nie każdy pewnie wie, jak się do tego tematu zabrać.
Do uszycia bluzki potrzebujemy:
* wykrój z gazety MY IMAGE 16/2018 model numer 1804
Akcesoria i sprzęt:
* overlock Janome My Lock 744D
* Janome Cover Pro 2000 cpx do podłożenia dołu i rękawów
* akcesoria krawieckie PRYM
Zacznijmy od gazety MY IMAGE orazy wykroju.
Często na początku nie jest łatwo, szczególnie w innym języku, posługiwać się gazetą z wykrojami. Zasady zwykle są takie same w większości doatępnych na rynku gazet z wykrojami, dlatego ten wpis jest praktycznie uniwersalny jeśli chodzi o poslugiwanie się wykrojami z gazet.
Najpierw musimy odnaleźć w gazecie nasz wykrój, aby poznać wszystkie wytyczne. Wykrój na wybraną bluzkę ma numer 1804 i po tym numerze go odnajdziemy. W opisie wykroju mamy podane wszystkie jego rozmiary, to na jakim arkuszu i jakim kolorem jest zaznaczony oraz jego stopień trudności, tutaj jest to 2/5.
Wyszczególnione mamy również części wykroju (pattern pieces), które sa oznaczone cyframi 1 i 2:
1. Front 1x - przód, który kroimy jeden raz
1a. Front facing 1x - obłożenie przodu, kroimy jeden raz
2. Back 1x - tył bluzki, kroimy jeden raz
2a. Back facing 1x - obłożenie tyłu, kroimy jeden raz
W opisie wykroju mamy informację, na którym arkuszu go znajdziemy. Arkusze z wykrojami sa oznaczone literami: A, B, C, D, a sam wykrój konkretnym kolorem, w tym przypadku BLUE czyli niebieski. Oznacza to tyle, że na arkuszu A nasz wykrój bluzki to wszystkie niebieskie linie i cyfry.
Po rozłożeniu arkusza A szukamy na nim części wykroju, oznaczonych niebieskimi liniami i cyframi, w tym przypadku 1 i 2.
W tym wykroju obłożenia nie sa osobnymi elenentami na arkuszu, sa one wpisane w wykrój bluzki,oczywiście odrysowujemy je oddzielnie.
Gazetowe wykroje na bluzki / bluzy / tshirty to chyba zawsze połowa wykroju, odrysowujemy ją na złożeniu materiału. Ma to na celu oszczędność miejsca na arkuszu z wykrojami.
W My Image akurat linia dzieląca wykrój na pół nie jest w żaden spodób oznaczona, ale w wielu innych gazetach i wykrojach drukowanych miejsce które układamy przy krawędzi złożenia materiału jest oznaczone jako FOLD / ZŁOŻENIE.
Po odrysowaniu częsci wykroju , kroimy pród, tył i obłożenia.
Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest naprasowanie na lewą stronę obłożeń elastycznej cienkiej flizeliny (aby je ustabilizować i zapobiec nadmiernemu ich rozciąganiu).
Następnie zajmujemy się już samą bluzką. Zszywamy szwy ramienne oraz szwy boczne bluzki.
Kolejny krok, to zszycie obłożenia przodu i obłożenia tyłu, rozprasowanie szwów na płasko, ułożenie zszytego obłożenia prawą stroną do prawej strony dekoltu przypięcie i przyszycie na maszynie wieloczynnościowej.
Po przyszyciu obłożenia miejsca z przodu (wcięcie), gdzie powstały narożniki ścinamy, a łuk wklęsły nacinamy w ząbki. Robimy to, by materiał w tych miejscach dobrze się później układał.
Następnie obłożenie obracamy na lewą stronę bluzki i dokładnie zaprasowujemy.
Aby obłożenie nie "wychodziło" i nie było widoczne na prawej stronie przyszyjemy je do zapasu na szew (ten zapas po przyszyciu obłożenia do bluzki).
Robimy to jak najbliżej brzegu obłożenia. Oczywiście z racji kształtu dekoltu zabieg ten wygodnie wykonamy tylko na tylnej części obłożenia.
Zabieg ten sprawia, że obłożenie zostaje "wciągniete" na lewą stronę bluzki i na pewno nie będzie wystawać i nie będzie widoczne.
Aby obłożenie przymocować jeszcze lepiej na lewej stronie można też przyszyć je krótkim szwem schowanym w szwie ramieniowym, szyjemy po prostu dokładnie w szwie ramieniowm. Pozwoli to uniknąć późniejszego ewentualnego odwijania się obłożenia.
Tutaj jednak zastosowaliśmy takie mocowanie ozdobnym ściegiem łańcuszkowym widocznym na prawej stronie bluzki.
Ostatnie czynności, to wykończenie rękawów oraz podłożenie dołu. Tutaj rękawy zostały podłożone na max 1 cm ściegiem drabinkowym. Dół również został podłożony tym samym ściegiem wykonanym na maszynie Janome Cover Pro 2000 cpx na 2,5 cm.
A tak w kilmacie black&white prezentuje się bluzka :)
Přidat komentář (0)
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se