- Element zapytanie nie został znaleziony.
14/05/2017
PROSTY MĘSKI T-SHIRT - JAK GO WYKOŃCZYĆ
W tym wpisie zajmiemy się nie tyle samy szyciem T-shirtu, bo jest to naprawdę proste, co jego wykończeniem. Jak najprościej wykończyć dół i rękawy - dowiecie się już za chwilę.
* Na końcu wpisu możecie też przeczytać krótką recenzję żelazka na parę MINI PRYM
Zaczniemy od krótkiego opisu szycia.
Czego potrzebujemy:
* jersey/dzianina t-shirt/wiskoza
* ściągacz, jaki chcecie, ja użyłam gładkiego
* wykrój - proponuję Wam, ten darmowy wykrój na męski t-shirt w rozmiarach XS,S,M,L,XL (wypełniamy puste pola i oznaczamy, że chcemy otrzymywać newsletter i wtedy pobierzemy wykrój) KLIK
* akcesoria krawieckie Prym - KREDA MYSZ NOŻYCE ŻELAZKO
* maszyna wieloczynnościowa/owerlock/CoverPro 2000CPX - czyli renderka Janome
Kroimy poszczególne części t-shirtu
Następnie spinamy i zszywamy przód z tyłem i rękawy
Wszywamy rękawy do t-shirtu
Wszywamy plisę dekoltu.
No i teraz nastąpi właściwa część wpisu.
Chcę pokazać Wam wykończenie rękawów oraz dołu t-shirtu w trzech wariantach:
* podłożenie - podwinięcie na dwa razy maszyną wieloczynnościową
* podłożenie - podwinięcie przy użyciu podwójnej igły maszyną wieloczynnościową
* podłożenie - podwinięcie przy użyciu ściegu drabinkowego (dla posiadaczy renderki/owerloka z funkcją ściegu drabinkowego - ja użyłam JANOME CoverPro 2000 CPX)
** dla ozdobnego efektu przeszyłam ściegiem drabinkowym również plisę dekoltu
Zacznijmy od końca. Podłożenie, które wygląda najbardziej profesjonalnie, czyli ścieg drabinkowy. wykonać go możemy tylko i wyłącznie posiadając urządzenie zwane renderką lub overlocka 5-nitkowego z funkcją ściegu drabinkowego.
Jest to naprawdę prosta czynność. Ja z kilku ściegów drabinkowych wybrałam dwuigłowy o szerokości 6mm, ustawiłam odpowiednio maszynę, odmierzyłam na rękawach i na dole t-shirtu po 2,5 cm do zawinięcia, zaprasowałam, spięłam i przeszyłam rękawy, dół oraz plisę dekoltu.
Dla równego prowadzenia ściegu zamontowałam przy maszynie prowadnik krawędziowy, to bardzo pomocne, szczególnie dla osób, które nie czują się jeszcze bardzo pewnie przy prostym prowadzeniu ściegu. Dla mnie prowadnik krawędziowy to po prostu wygoda.Jak on wygląda możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. gdzie pokazuję również wygląd ściegu drabinkowego dwuigłowego od prawej i lewej strony.
Jeśli nie jesteście posiadaczami maszyny mogącej szyć ściegiem drabinkowym możecie uzyskać efekt podobny do tego ściegu przy użyciu maszyny wieloczynnościowej i podwójnej igły.
Przed użyciem podwójnej igły należy sprawdzić, czy nasza maszyna może nią szyć. Jeśli mama taką opcję, pamiętajmy o wybraniu podwójnej igły do dzianin. Ja szyłam na Janome Juno, która posiada dodatkowy trzpień na szpulkę nici, jeśli wasza maszyna takiego dodatkowego trzpienia nie ma, możemy założyć małą szpulkę na trzpień i nałożyć na nią dodatkową małą szpulkę z drugą nicią. Jak powinny iść nici pokazują zdjęcia poniżej. Pamiętamy o nawlekaniu nici pojedynczo. Moja maszyna posiada dwa zaczepy na nici przy igle, jeśli macie tylko jeden zaczep, druga nić powinna iść luźno do oczka igły.
Szyjąc podwójną igłą pamiętajmy o zwiększeniu naprężenia nici górnej. Moja maszyna musi mieć naprężenie na 8-9 (czyli maksymalne) żeby ścieg wykonany podwójną igłą był estetyczny. Długość ściegu powinna być ustawiona na możliwie największą (ja szyję na 4).
Podobnie jak przy szyciu ściegiem drabinkowym odmierzamy najpierw ilość materiału do podłożenia, zawijamy na raz i zaprasowujemy. Ta wygląda ścieg wykonany podwójną igłą z prawej oraz z lewej strony, gdzie tworzy się charakterystyczny zygzak. Użyłam dwóch kolorów nici, bo można wtedy uzyskać ozdobny efekt szyłam igłą o rozstawie 3 mm i grubości 75, ponieważ szyta była cieńsza dzianina. Pamiętajmy, by szyć jak najbliżej krawędzi podwiniętego materiału(tutaj jest tylko pokazane jak wygląda ścig, dlatego jest on dalej od krawędzi)
Ostatni i chyba najprostszy sposób dla posiadaczy maszyny wieloczynnościowej to podłożenie przez podwinięcie materiału na dwa razy, zaprasowanie i przeszycie długim ściegiem prostym Szyjemy jak najbliżej krawędzi podwinięcia . Ja szyłam jak zawsze najdłuższym w mojej maszynie ściegiem ustawionym na wartość 4
**Oprócz podłożenia i jego rodzajów wymienionych przeze mnie, t-shirt możemy również wykończyć ściągaczem. można go wszyć przy rękawach jak i na dole. Żeby efekt wyglądał dobrze wszywany ściągacz powinien być wąski
A TERAZ CZAS NA KRÓTKA RECENZJĘ ŻELAZKA NA PARĘ MINI PRYMA.
Żelazko od jakiegoś czasu jest już dostępne w naszym sklepie, więc postanowiłam je dla Was wypróbować i podzielić się moją opinią.
Opis żelazka na naszej strony sklepu:
Stopka żelazka posiada wymiary: 13cm x 7,5cm.
Żelazko przystosowane jest do napięcia 110V i 230V.
W skład zestawu wchodzi: żelazko, miarka do wody, pokrowiec na żelazko.
Żelazko dzięki swoim małym rozmiarom jest podręczne i doskonale sprawdzi się podczas szycia. Można je również zabrać w podróż.
Moje pierwsze wrażenie, to naprawdę niewielkie rozmiary żelazka. Idealnie sprawdzi się da osób, które szyjąc mają niewiele miejsca na prasowanie.
Kabel jest naprawdę długi (2 metry). Żelazko pomimo małych rozmiarów jest stabilne i waży tyle, żeby się nie przewrócić od byle potrącenia.
Raczka żelazka jest idealnie dopasowana do dłoni.
U góry na rączce mamy pokrętło do regulacji temperatury (max. na 3 kropki) i możemy włączyć lub wyłączyć prasowanie z parą. Jeśli chcemy prasować z opcją pary, w zestawie mamy dostępną małą miarkę do wlewania wody
Przetestowałam żelazko do zaprasowania podłożeń i do prasowania pomiętego materiału. Sprawdza się naprawdę dobrze. Jak dla mnie to rozwiązanie idealne dla osób mających mało miejsca w pracowni, lub nie posiadających pracowni wcale, jak ja :)
Zapisz
Nezapomeňte ohodnotit položku!Přidat komentář (1)
-
Anna
23/10/2018witam. Czy darmowy wykrój na męski T-shirt będzie jeszcze dostępny?
položek: 1
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se
Nedávné Komentáře
-
Dzień dobry 15. Zszywamy ze sobą cześci obłożenia przodu i tyłu (czyli te na lini ramion, a potem obrzucamy zewnetrza krawędz żeby dobrze to wygladało od środk. mozna pominąć ta czesci poniewaz materiał się nie szczepi. Jeśli chodzi o zamek to kładamy go na równo z brzegiem materiału i przyszzywamy. Na koniec stębnujemy
Dresówka.pl - obsługa sklepu Bomberka z zestawu DIY -
Niestety nadal nie wiem na ile to zszyć ???? „15. Złóż ze sobą obłożenie przodu i szyi, zszyj i obrzuć na overlocku zewnętrzną krawędź powstałego elementu.” Zazwyczaj na 7mm to w tym przypadku też mam zszyć na 7mm i po szwie obrzucić overclockiem? Coś tu chyba nie tak. Czy ten szew akurat ma mieć inną szerokość? Jeśli tak to które jeszcze? No i podbijam pytanie Pani Małgorzaty jaki jest zapas na szew przy zamku?
Magdalena Ignatowska Bomberka z zestawu DIY -
Nasze zestawy posiadają zapas na szew, staramy sie podawać tą informację w aukcjach z zestawami. Zazwyczaj zapas na szew wynosi 7mm.
Dresówka.pl - obsługa sklepu Bomberka z zestawu DIY -
Mam przed sobą wykrój na tą bluzę i od godziny szukam jaki jest zapas na szwy ???? nie jest to nigdzie opisane: ani na materiale ani w tutorialu. Tylko informacja, że zapas jest wliczony. Ale ile? 1cm? 1,5cm? Czy może jak pod overlockca 6-7mm? Proszę o odpowiedź.
Magdalena Ignatowska Bomberka z zestawu DIY -
Proszę o pomoc. Zszyłam praktycznie całą kurtkę i za nic nie jestem w stanie tak naciagnac stojki, żeby dosiegnac zamka. Zastanawiam sie co moglo pojsc nie tak i mysle, ze moge miec problem z zapasami szwow? Jaka powinna byc szerokosc szwow i jaki zapas na zamku?
Małgorzata Binkowska Bomberka z zestawu DIY
Nejnovější aktuality
-
Dresówka.pl sp. z o.o. Sp. K.
ul. Poprzeczna 7, 48-340, Głuchołazy