- Proszę sprecyzowac ilość produktu.
26/07/2019
Štítky:Spódnica z koła - czyli wszystko co potrzebne do jej uszycia
Dzisiejszym wpisem postaram się rozwiać podstawowe wątpliwości pojawiające się na myśl o szyciu spódnicy z koła.
Jak obliczyć obwód koła, aby wyciąć odpowiedni otwór?
Jaka wyjdzie długość spódnicy z gotowego panelu?
Jak wykończyć górę w pasie?
Jak estetycznie podwinąć brzeg, aby się nie rolował?Odpowiedzi na te pytania są zawarte w poniższym poście, zachęcam do lektury.
Spódnicę robimy z tunelem na gumkę. To jest ładny i łatwy sposób na wykończenie góry spódnicy. Przy ostrych łukach nie stosuje się metody zawijania materiału, tak jak można zrobić przy liniach prostych, aby utworzyć tunel.
Aby obliczyć promień na obwód koła, które wytniesz na swój wymiar, należy zrobić to z wzoru na obwód koła - obw=2π r
Dotnij koło według nadrukowanego wzoru.
Złóż koło na pół, a następnie na ćwierć i jeszcze tę ćwiartkę na pół. Jeśli okaże się że na dole spódnicy masz jakieś nierówności, dotnij je tak aby w każdym miejscu spódnicy promień wynosił tyle samo.
Na tym kawałku zaznacz promień i odetnij wewnętrzne koło. Zrób to według instrukcji poniżej:
1. Zacznij od zmierzenia obwodu bioder w najszerszym miejscu, jest to ważne, bo spódnica musi przejść przez biodra.
U mnie ten wymiar to 108cm.
Promień liczę tak:
2π r = 108 /2
π r = 54 /π (przyjmuje się w zaokrągleniu, że π = 3,14)
r = 17,2Można też spróbować nieco prostszym sposobem czyli:
obwód bioder podzielić przez 2π = R
108/2π=R
17,2 = R2. Z tego wynika, że od środka koła zaznaczam punkty w odległości 16,2cm, bo ten 1cm dodałam jako zapas na szew. Jeśli zapomnisz o dodaniu tego centymetra, lub z innego powodu wytniesz za duży otwór, nie przejmuj się – da się to uratować, wystarczy wdać nadmiar materiału, lekko naciągając tunel przy doszywaniu go.
3. Kiedy koło mam wycięte wraz z otworem, przygotowuję pasek na tunel w pasie.
Ja wykorzystuję resztki z panelu, więc u mnie pasek jest z dwóch kawałków.
Szerokość pasa dopasowuję do szerokości gumy. Moja guma ma 2,5cm szerokości, więc pasek na tunel robię dwa razy szerszy + 2cm zapasu na szwy, co daje 7cm. Na długość tunel powinien wynosić tyle co obwód bioder.
4. Wewnętrzny obwód spódnicy dzielę na 4 równe części i zaznaczam szpilkami.
Pasek na tunel zszywam ze sobą, składam na pół wzdłuż – dookoła i w nim również zaznaczam 4 punkty w równych odległościach od siebie. Łączę te punkty ze sobą – i cały tunel przypinam do prawej strony materiału spódnicy.
5. Przyszywam tunel do spódnicy, zostawiając około 3cm niezszyte - na wciągnięcie gumy.6. Dopasowuję długość gumy do miejsca w którym będę nosić spódnicę, u mnie to będzie w talii. Odejmuję kilka centymetrów tak aby guma dobrze trzymała spódnicę na miejscu.
Wciągam gumę w tunel i zaszywam jej końce. Następnie zaszywam otwór i tunel jest przyszyty.
7. Teraz czas na dół.
Przetestowałam naprawdę wiele sposobów wykańczania brzegu spódnicy z koła i mój ulubiony opiszę poniżej.
Ustawiam overlock tak aby lekko marszczył materiał, ale dosłownie minimalnie. W moim modelu jest to ustawienie pokrętła dyferencjału na 1.5 Dzięki takiemu zabiegowi brzeg ładnie podwinie się do wewnątrz.
8. Obszywam dół spódnicy dookoła. Na zdjęciu po prawej widać jak delikatnie pomarszczony jest materiał.
Następnie zawijam tylko na szerokość ściegu overlocka i przyszywam dookoła. Bardzo pomocna jest tutaj stopka z prowadnikiem bocznym, ale nie jest ona konieczna.Jeśli nie masz overlocka, obrzuć brzeg zygzakiem, następnie prostym luźnym ściegiem przeszyj dookoła spódnicę max. 0,5cm od brzegu i wtedy wykonaj marszczenie metodą na nitkę. Pociągnij za dolną nitkę i marszczenie rozłóż równomiernie na całym obwodzie spódnicy i wtedy podwiń brzegi do środka naraz i przyszyj podwinięcie do spódnicy.
To marszczenie jest na tyle istotnie, że dzięku niemu będziesz w stanie ładnie podwinąć dół. Bez zmarszczenia dołu nie będzie dało się podwinąć go tak, aby po przyszyciu się nie rolował.
Długość mojej spódnicy to 59cm i jest to maksymalna długość, którą mogłam uzyskać przy moim obwodzie ;) Im osoba jest szczuplejsza tym promień do odcięcia wyjdzie krótszy, dzięki czemu spódnica będzie dłuższa.
Jeśli jesteś szczuplejsza, a chcesz krótszą spódnicę, możesz zrobić według swoich wymiarów górę, ale skrócić dół dookoła o tyle ile potrzebujesz. Ale możesz też wyciąć większe koło wewnętrzne, a potem nadmiar materiału wdać przyszywając do tunelu.
Jeśli przed zakupem panelu chcesz sprawdzić jaka wyjdzie długość spódnicy, możesz obliczyć to wykorzystując podaną powyżej instrukcję, zwracając uwagę na to, że promień spódnicy przed docięciem to około 75cm.Jeśli promień wyjdzie Ci 20cm, to max dł spódnicy to ok 55cm.
Jeśli promień wyjdzie Ci 13cm, to max dł. spódnicy to ok 62cm.
To jest wymiar na surowo, od tego odchodzą 2cm zapasu na szew, bo 1cm na podwinięcie i 1cm na wszycie tunelu. Ale dochodzi do tego sama szerokość tunelu. Przy tunelu szerokości 2-3cm się to równoważy.
Daj znać co jeszcze jest dla Ciebie zagadką w kwestii szycia spódnicy z koła, z czym sobie nie radzisz, może przygotuję kontynuację wpisu. Są chętni na dalsze kroki? :)
Wpis przygotowała Natalia Białowolska.
Użyte produkty
Nezapomeňte ohodnotit položku!Přidat komentář (1)
-
Justyna Markowska
05/06/2024Czy jeśli zamawiam panel mały, to najpierw muszę zszyć ze sobą dwie połówki koła?
Tak dokładnie
položek: 1
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se
Nedávné Komentáře
-
Dzień dobry 15. Zszywamy ze sobą cześci obłożenia przodu i tyłu (czyli te na lini ramion, a potem obrzucamy zewnetrza krawędz żeby dobrze to wygladało od środk. mozna pominąć ta czesci poniewaz materiał się nie szczepi. Jeśli chodzi o zamek to kładamy go na równo z brzegiem materiału i przyszzywamy. Na koniec stębnujemy
Dresówka.pl - obsługa sklepu Bomberka z zestawu DIY -
Niestety nadal nie wiem na ile to zszyć ???? „15. Złóż ze sobą obłożenie przodu i szyi, zszyj i obrzuć na overlocku zewnętrzną krawędź powstałego elementu.” Zazwyczaj na 7mm to w tym przypadku też mam zszyć na 7mm i po szwie obrzucić overclockiem? Coś tu chyba nie tak. Czy ten szew akurat ma mieć inną szerokość? Jeśli tak to które jeszcze? No i podbijam pytanie Pani Małgorzaty jaki jest zapas na szew przy zamku?
Magdalena Ignatowska Bomberka z zestawu DIY -
Nasze zestawy posiadają zapas na szew, staramy sie podawać tą informację w aukcjach z zestawami. Zazwyczaj zapas na szew wynosi 7mm.
Dresówka.pl - obsługa sklepu Bomberka z zestawu DIY -
Mam przed sobą wykrój na tą bluzę i od godziny szukam jaki jest zapas na szwy ???? nie jest to nigdzie opisane: ani na materiale ani w tutorialu. Tylko informacja, że zapas jest wliczony. Ale ile? 1cm? 1,5cm? Czy może jak pod overlockca 6-7mm? Proszę o odpowiedź.
Magdalena Ignatowska Bomberka z zestawu DIY -
Proszę o pomoc. Zszyłam praktycznie całą kurtkę i za nic nie jestem w stanie tak naciagnac stojki, żeby dosiegnac zamka. Zastanawiam sie co moglo pojsc nie tak i mysle, ze moge miec problem z zapasami szwow? Jaka powinna byc szerokosc szwow i jaki zapas na zamku?
Małgorzata Binkowska Bomberka z zestawu DIY
Nejnovější aktuality
-

Dresówka.pl sp. z o.o. Sp. K.
Bodzanów 64B 48-340, Głuchołazy