14/08/2019
Flizeliny, sztywniki i wkłady odzieżowe - do czego są potrzebne i jak z nich korzystać?
Wkłady odzieżowe potrafią wiele zmienić w wyglądzie rzeczy która szyjemy. Niejednokrotnie także po prostu ułatwiają szycie.
Jednak na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów wkładów, o różnych grubościach, że łatwo się w tym zagubić.
Co to są wkłady odzieżowe ?
Do czego przydają się flizeliny, a do czego sztywniki?
Jak dobrać odpowiedni rodzaj wkładu do materiału, czy tez do efektu jaki chcemy uzyskać?
Jak prawidłowo korzystać z flizelin?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie.
Flizeliny i sztywniki z klejem, czyli tzw. klejonki używa się do podklejania niektórych elementów szytych produktów. W zależności od tego jaki element podklejamy, stosuje się inny rodzaj klejonki. Dostępne są klejonki przystosowane do dzianin, do tkanin, do materiałów cieńszych i grubszych.
Ale dosyć suchej teorii, przejdźmy do konkretnych przykładów.
Szyjąc bluzeczkę z np. modalu, do obłożenia dekoltu użyje innej flizeliny niż do podklejenia paska w spódniczce z tego samego materiału. Dlaczego?
Podklejając obłożenie dekoltu chcę je nieco wzmocnić i zabezpieczyć przed odkształceniem czy rozciąganiem dekoltu, ale też przed wywijaniem się obłożenia na prawa stronę. Mimo wszystko chce zachować delikatność tego materiału i nie chcę, aby dekolt był usztywniony nieproporcjonalnie do reszty bluzki. Stosuje więc tu dosyć cienką flizelinę typu Vilene 33g.
Spódnica będzie na zamek, więc chcę aby pas był sztywniejszy, nierozciągliwy, aby dobrze trzymał fason spódnicy, więc zastosuję tutaj jedną z klejonek typu bundfix, przeznaczoną do wzmacniania pasów spódnic i spodni. Jej kształt ułatwia prace z pasem - przerywane miejsca wyznaczają linie zaprasowania i zapasów na szwy.
To jest przykład tego, że do jednego rodzaju materiału będzie pasować kilka różnych flizelin w zależności od pożądanego efektu.
W ofercie sklepu Dresówka.pl jest spory wybór flizelin i sztywników z klejem i bez. Poniżej zbiorę je w grupy i przypiszę im proponowane materiały, do których można je z powodzeniem zastosować.
Grupa 1. Cienkie, elastyczne z klejem - nadają się do lekkich dzianin typu: Jersey bawełniany i wiskozowy, modal, lacosta, lureks. Do podklejania obłożeń dekoltów i pach.
G785 - elastyczna, lekko prześwitująca, do delikatnych materiałów.
Vilene 33g - miękka, plastyczna, delikatna nawet po naprasowaniu.
Elastyczna z klejem - jest najgrubsza z tych w kategorii „cienkie”, nada się również do dzianiny pętelkowej, punto czy mercedes, a także do żakardów.
Grupa 2. Cienkie, nieelastyczne z klejem - nadają się do lnu, tkanin bawełnianych, wiskozowych, poliestrowych, muślinu bawełnianego, batystu, popeliny, tkanin podszewkowych. Do wzmacniania obłożeń dekoltów i pach. Do usztywniania kołnierzyków i mankietów w koszulach czy sukienkach. Do podklejania wlotów kieszeni czy do ustabilizowania materiału przed wszyciem zamka.
Novopast 80 - także do hafciarek
G700 - także do dzianin typu: punto, mercedes, a także do dzianin pętelkowych i drapanych. Również do podklejenia materiału przed nabijaniem nap czy przed obszyciem dziurek na guziki.
Grupa 3. Grubsze z klejem - nadają się do podklejania grubszych materiałów typu wełna z rayonem, tkanina typu chanel, flausz. Przy szyciu płaszczy, żakietów, do podklejania całych przodów, aby trzymały fason. Do wzmacniania kołnierzy, klap, wlotów kieszeni, otworów na dziurki, wzmocnienia miejsc pod guzikami.
Sztywnik 35g - mocny, trwały, uniwersalny do plaszczy, żakietów, ale i do akcesoriów.
Sztywnik Vilene s520 – grubszy, nadaje się do usztywniania akcesoriów typu torebka, koszyczek, etiu.
Grupa 4. Grubsze bez kleju - idealne do podtrzymania kształtu produktów typu kosmetyczka, nerka, torebka, dno plecaka czy nawet cały plecak. Raczej nie stosuje się ich przy szyciu odzieży. Trzeba zwrócić uwagę na grubość, czyli na gramaturę. Te bez kleju zszywa się razem z materiałem lub wszywa jako usztwniającą podszewkę.
Wigofil 80g jest bardziej wiotki, raczej do lżejszych akcesoriów z ortalionem czy tkanin bawełnianych. Może służyć jako podszewka w kosmetyczkach.
Wigofil 150g jest już dość sztywny i pięknie trzyma fason nawet akcosoriów z grubych i ciężkich materiałów. Nadaje się do szycia w połączeniu z tkaniną wodoodporną, ortalionem, ekoskórą, jeansem czy sztruksem.
Grupa 5. Pianki wzmacniające - świetnie sprawdza się do usztywniania rożnego rodzaju pokrowców np. na laptopa, torby na sprzęt fotograficzny, czy też butelki z wodą/mlekiem. Dobrze trzymają formę, nie odkształcają się.
Pianka wzmacniająca 4mm
Pianka wzmacniająca 3mm
Oprócz tych wymienionych w powyższych grupach, w ofercie są następujące wkłady:
Flizelina limited bez kleju - nieelastyczna, dobra do pikowania, ale można też jej użyć jako podkład pod materiał na którym będzie wykonywany haft. Dobra do każdego materiału na którym można haftować - tkaniny bawełniane, wiskozowe, poliestrowe, lniane. Nadaje się do pikowania nawet dzianin.
Vilene s133 sztywny wkład z klejem – bardzo gruby sztywnik, świetni sprawdzi się do usztywniania szytych koszyków, pudełek, organizerów. Jako solidne wzmocnienie dna torebek. Trzyma kształt dość dobrze.
Vliesofix - dwustronna. Klejonka pokryta warstwą kleju z obu stron, świetna do naprasowywania własnoręcznie wykonanych aplikacji; do przyprasowywania szerokich podłożeń np. w zasłonach z tkanin lnianych czy typu Home Decor.
Vliesofix dwustronna wąska - do podklejania podłożeń dołu spodni, spódnic, bluzek, rękawów.
Bundfix 7cm, 9cm ... - przeznaczona do wzmacniania pasów spodni czy spódnic, a także pasków np do płaszcza czy grubszej sukienki. Nadaje się do każdego materiału z którego można uszyć spodnie, między innymi len z wiskozą, tkanina wiskozowa, lacosta, modal, mercedes, punto, dzianina pętelkowa.
Soluvlies solufleece, rozpuszczalna - nadaje się do wiotkich czy śliskich materiałów, które nie są łatwe w okiełznaniu pod maszyną, typu woal, tiul szyfonowy, lureks, koronka. Przyda się też przy szyciu cienkiego batystu haftowanego. Pomocna jest wszędzie tam gdzie chcemy ułatwić sobie szycie, stabilizując materiał, ale po zszyciu nie chcemy mieć zbyt grubego elementu. Wystarczy ją namoczyć i się rozpuści, i zniknie. Zastosować ją można również przed haftowaniem na cienkich czy lejących materiałach.
Vilene lamifix - folia transparentna - używana jako laminat do materiałów, zabezpiecza materiał przed wilgocią, zabrudzeniami. Nie zaleca się prać produktów pokrytych lamifixem, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Nadaje się głównie do tkanin bawełnianych, lnianych, wiskozowych. Na kosmetyczki, pokrowce, etui czy torebeczki na drugie śniadanie.
Taśma flizelina do wzmacniania brzegów 20 mm - PRYM - jak sama nazwa sugeruje, wzmacniamy tą taśmą brzegi wyciętych elementów. Zabezpiecza to materiał przed rozciąganiem. Ułatwia szycie dekoltów, pach, rękawów z wiotkich materiałów jak np. woal, modal, jersey bawełniany i wiskozowy czy nawet do tkanin lnianych. Dobra też do do materiałów o luźnym splocie, jak np. double gauze, batyst haftowany.
Jak prawidłowo naprasować klejonkę?
Przede wszystkim warto zapoznać się z instrukcją użycia od producenta danej klejonki. Niektóre wkłady wymagają szczególnego traktowania. Poniżej opiszę najbardziej standardowy sposób używania klejonek, ale tak jak napisałam - warto sprawdzać opis tej, z którą akurat pracujecie, żeby przykleić ją prawidłowo.
Flizeliny z klejem(klejonki) przyprasowuje się do materiałów za pomocą żelazka, zazwyczaj ustawionego na okolo 2/3 mocy. Raczej nie zaleca się bezpośredniego kontaktu flizeliny z żelazkiem, bo może się do niego przykleić. Najlepiej prasować przez kawałek cienkiej bawełnianej tkaniny.
Pamiętaj, aby na czas przyprasowywania klejonki wyłączyć funkcję pary, ponieważ osłabi ona lepkość kleju, skutkiem czego może być odklejona flizelina już po pierwszym praniu, a tego nie chcemy :)
Zwykle klej da się zobaczyć, jeśli jednak nie jest to takie oczywiste (jak np. przy Vilene 33g), to zobacz pod światło - klej się lekko błyszczy. Czasem klej jest naniesiony drobnymi punktami, a czasem jednorodną taflą, w każdej klejonce warto zrobić próbę ok 1cm przed właściwym użyciem.
W niektórych przypadkach (jak np w G700) klej jest wyczuwalny pod palcami jako szorstki.
Najpierw wytnij z klejonki odpowiedni kształt.
Ułóż materiał lewą stroną do góry, następnie na to połóż klejonkę klejem do dołu i przykryj to tkaniną bawełnianą, taką zwykłą „pościelówką”. Następnie ruchami stemplującymi, przykładaj żelazko kawałek po kawałku i przez kilka sekund (do 10-ciu) mocno dociskaj żelazko do materiałów w każdym miejscu. Nigdy nie przesuwaj żelazkiem po materiale w trakcie naprasowywania klejonki, bo może to spowodować przesuwanie się kleju pod flizeliną i osłabi to działanie kleju.
Nie rób tego na szybko, daj czas, aby klej zdążył się rozpuścić i dociskaj mocno, aby jak najmocniej zagnieździł się między włóknami materiału. I tak kawałek po kawałku przyprasuj cały element z klejonki. Zostaw na chwile materiał, aby klej ostygł w płaskiej pozycji.
Jeśli jeszcze nie korzystałaś z wkładów odzieżowych czy to z obawy, czy z niewiedzy, to gorąco Cię zachęcam do zapoznania się z nimi. Zobaczysz jak wiele można dzięki nim zyskać w końcowym wyglądzie uszytej rzeczy :)
Moje pierwsze próby z klejonkami nie należały do idealnych, ale teraz już nie wyobrażam sobie szycia bez nich.
Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Cię do spróbowania szycia z wkładami odzieżowymi.
Wpis przygotowała Natalia Białowolska :)
Přidat komentář (2)
-
Aleksandra G
31/05/2021Chciałabym przyszyć sztywnik do nakrycia głowy wykonanego z lnu. Próbowałam ze sztywnikiem lnianym, ale był za gruby i za ciężki do delikatnej czapeczki. Czy mogłaby Pani polecić coś innego? Wolałabym żeby materiał był naturalny. -
monica katarzyna
06/01/2021Witam, przy szyciu płaszcza z wełny, która jest elastyczna powinno się podklejać szwy łączące? Jeśli tak to jakiej taśmy czy klejonki są preferowane? -
Dresówka.pl - obsługa sklepu do: monica katarzyna
07/01/2021Witam serdecznie! Niezbędne będzie zdjęcie materiału, z którego Pani szyje :) prosimy zatem o wiadomość na [email protected] - postaramy się pomóc :)
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se