09/12/2018
Ocieplane spodnie 2 w 1
Zima w pełni, ocieplane spodnie z podszewką, do zabaw na śniegu, na narty, sanki, to niezbędna pozycja w szafie każdego malucha / starszaka. Jak uszyć takie spodnie 2 w 1, czyli z szelkami lub bez? Skorzystajcie z naszego tutorialu!
Potrzebujemy:
* pikowanego ortalionu
* tkaniny podszewkowej
* gumy do szelek
* zamka spiralnego rozdzielczego
* kilku nap i napownicy
* kawałka gumy o szerokości 1 - 1,5 cm, do nogawek
* kawałka gumy o szerokości 2,5 - 3 cm, do wszycia w pasie
* wykroju na szerokie spodnie, my użyliśmy tego darmowego wykroju w rozmiarze 92 <ZOBACZ> (do pobrania trzy darmowe rozmiary: 86, 92, 140), ale nada się każdy wykrój na szerokie spodnie, takie znajdziecie na pewno w Ottobre: 3/2018, 1/2014, 4/2014, 1/2018
Użyliśmy:
* maszyny wieloczynnościowej JANOME
* owerloka JANOME MYLOCK 744D
* akcesoriów krawieckich PRYM
1. Zaczynamy oczywiście od wykrojenia części spodni z pikowanego ortalionu oraz tkaniny podszewkowej.
Ponieważ z tkaniny podszewkowej zrobimy wewnątrz nogawek ściagacze na gumce, wycinamy z niej 4 dodatkowe części, które będą dokładnie takie same jak nogawka, ich długość to mniej więcej połowa długości nogawki + 3/4 cm. Pamiętajmy, że dwie z tych części kroimy na wzór przedniej nogawki, a dwie na wzór tylnej.
2. Zszywamy przód i tył spodni z ortalionu i z podszewki w kroku.
3. Teraz możemy już obliczyć jakie wymiary będzie mieć dopinana na zamek górna część spodni z przodu.
Mierzymy szerokość zszytego przodu spodni i rysujemy wielokąt o podstawie o kilka cm mniejszej od całkowitej szerokości przodu. Przykładowo: szerokość przodu to 28 cm, podstawa wielokąta powinna zatem mieć mniej więcej o 2-3 cm mniej, czyli 25/26 cm.
Wysokość wielokąta ustalamy sami, tak aby pasował do wzorstu dziecka. Dokładny kształt wielokąta widoczny jest na zdjęciach poniżej.
Jeśli podstawa wielokąta jest mniejsza, niż najmniejszy dostępny zamek rozdzielczy (najlepiej spiralny), zamek musimy skrócić, pamiętając, że musi on być ostatecznie około 2 cm krótszy od podstawy wielokąta, gdyż będziemy doszywać podszewkę i te 2 cm to zapasy na szwy, odpowiednio po każdej ze stron.
Jeżeli zamek jest za długi, to obcinamy go i na obcięte końce doszywamy "stopery" z podszewki. Robimy je z prostokątów wyciętych z podszewki, które składamy, jak zaprasowaną lamówkę, bądź z gotowej lamówki.
Na nasz rozmiar spodni niestety nie znaleźliśmy tak krótkiego zamka rozdzielczego w magazynie, dlatego skrócilismy dłuższy.
Stoper nakładamy na końcówkę zamka, składamy i zszywamy.
Jeśli mamy jakiś inny sposób na takie stopery, możemy go oczywiście zastosować, nie narzucamy koniecznie takiego rozwiązania :)
4. Do przodu spodni oraz do wielokąta doszywamy części przygotowanego wcześniej zamka.
Zapinamy doszyte części zamka, aby sprawdzić, czy wszylismy go równo i czy wszystko odpowiednio się spasowało.
5. Przyszywamy do odpinanej góry szelki zrobione z odpowiedniej do szelek gumy i podszewkę.
Układamy na prawej stronie ortalionu gumę w odpowiednich miejscach,tak, aby wystawała na około 1 cm poza brzeg materiału i przypinamy. Nasza guma została ułożona na skos, ale możecie ułozyć ją także na prosto (zdj. 1). Na to układamy prawą stroną do środka podszewkę.
Gumę oczywiście należy wcisnąć do środka "kanapki" i uważać, aby przy zszywaniu ortalionu z podszewką po niej nie przeszyć (zdj. 2).
Pamiętajmy również, aby nie przeszyć po końcówkach wystającego zamka, w tym celu przed przeszyciem w tym miejscu można pomóc sobie zaginając końcówkę na chwilę w inną stronę (zdj. 3), badź jeśli zapas na szew jest wystarczająco duży, można dla wygody zszyć całość półstopką, która nie zachaczy o żadną z końcówek zamka.
Zszywamy całość naokoło zostawiając w jednym z boków niewielki otwór przez który obrócimy kanapkę na prawą stronę. Otwór zaszywamy ściegiem krtytm ręcznie (zdj. 4).
Po obróceniu całości na prawą stronę stębnujemy ta część spodni naokoło (zdj. 5).
6. Kolejny krok, to zszycie spodni z ortalionu oraz spodni z podszewki oraz zszycie po bokach oddzielnie wykrojonych części nogawek, które będą ściągaczami.
Używamy do tego maszyny wieloczynnościowej, albo owerloka, a oddzielne części nogawek na ściągacze zalecamy zszyć tylko na owerloku (ściegiem owerlokowym).
7. Teraz przygotujemy i wszyjemy do nogawek ściągacze z podszewki.
Odmierzamy od dołu 2 razy po 1,5 - 2 cm, zawijamy podwójnie i przyszywamy górą, aby powstał tunel na cienką gumę (ok 1 - 1, 5 cm grubości). wciagamy do tuneli gumę i zaszywamy maszynowo otwór.
Po przygotowaniu ściągaczy należy spodnie z podszewki obrócic na lewą stronę, ściągacze również muszą być na lewej stronie. Ściągacze gumą do przodu wsuwamy do nogawek i spinamy brzegi. Całość zszywamy owerlokiem naokoło.
Następnie przyszyty do nogawki ściągacz wyciągamy na zewnątrz i w połowie jego długości rysujemy linię. Ponownie wsuwamy ściągacz do nogawki.
Narysowana na ściągaczu linia jest teraz widoczna wewnątrz nogawki i po niej musimy przeszyć ściegiem prostym. Aby ułatwić sobie szycie możemy brzeg nogawki kawałek zawinąć, aby "dostać się" wygodniej do zaznaczonej lini.*
Przeszywamy po zaznaczonej lini wewnątrz nogawek naokoło.
Śiągacz gotowy, możemy teraz wyciagnąć jego wystającą część z nogawki.
* czerwona przerywana linia na jednym ze zdjęć to zaznaczony szew, który wykonujemy wewnątrz nogawki widoczny tutaj z zewnątrz
8. Teraz musimy połączyć w całość obie oddzielne pary spodni (te z ortalionu i z podszewki). W tym celu spodnie z ortalionu muszą być na prawej stronie, spodnie z podszewki na lewej.
Wsuwamy spodnie z ortalionu w spodnie z podszewki, w środku stykają się one teraz prawymi stronami. Spinamy je górą w pasie i zszywamy naokoło z tyłu zostawiając otwór ( z przodu jest zamek), przez który obrócimy całośc na prawą stronę.
Po obróceniu całości na prawą stronę wsuwamy podszewkowe spodnie w te wierzchnie ortalionowe.
Otwór przez który je obracaliśmy posłuży teraz do wciąnięcia gumy w pasie. Najpierw przeszywamy około 3 cm poniżej górnego brzegu spodni naokoło tworząc tunel na gumę, a następnie wciągamy gumę i zaszywamy otwór ściegiem krytym ręcznie.
Na koniec możemy jeszcze przestębnować całośc blisko brzegu spodni.
9. Wykończenie nogawek.
Nogawki wykończymy podkładając je. "Zamkniemy" część z podszewki w podłożeniu wierzchniej części.
My obrzuciliśmy brzeg nogawek na owerloku, bo zawiniemy je na jeden raz do środka, jeśli chcecie zawinąć je na dwa razy nie musicie obrzucać brzegu, ale musicie pamiętać przy krojeniu, że wtedy spodnie wierzchnie muszą być o to jedno podwinięcie ( około 2 cm) dłuższe.
Podwiamy ortalionową część do wewnątrz na około 2 cm a pod nią wsuwamy brzeg podszewkowej nogawki (uważajmy na ściągacze, aby ich gdzieś nie przyeszyć).
Tak przygotowane podłożenie spinamy i przeszywamy naokoło ściegiem prostym. My przeszyliśmy ozdobnie dwa razy, w odległości na szerokość stopki od siebie.
10. Na sam koniec dopinamy przednią, górną część, odmierzamy na dziecku odpowiednią długość szelek + około 2 cm na zawinięcie końcówek gumy na jedne raz.
Koncówki możemy zabezpieczyć po zagięciu przyszywając je do szelki na końcach gęstym ściegiem zygzakowym. Nie zalecamy podwijania na dwa razy, gdyż będzie to za gruba warstwa do odpowiedniego nabicia napy.
Na końcach podwiniętych na raz szelek nabiliśmy po dwie napy plastikowe PRYM. Szelki skrzyżowaliśmy na plecach i zaznaczyliśmy bezpośrednio pod gumą w pasie miejsca nabicia napek również z tyłu spodni.
Możemy wykonać regulowane szelki, ale do tego potrzeba nam będzie 4 plastikowych reguatorów, dwóch na szelki i dwóch na część, którą musimy dopiąć/doszyć z tyłu spodni.
TERAZ NASZE SPODNIE SĄ JUŻ GOTOWE DO NOSZENIA !
Można je zakładać na dwa spsoby: z szelkami, wygodne dla malucha lub przy uprawianiu sportów zimowych i bez, odpowiednie dla starszaka ;)
Přidat komentář (3)
-
Paulina Mikołajczyk
20/10/2019Mam jeszcze jedno pytanko, czy w najbliższym czasie można spodziewać się dostawy ortalionu użytego do zrobienia tych spodni? -
Paulina Mikołajczyk
20/10/2019Witam, moja przygoda z szyciem to dopiero początek i stąd moje pytanie, czy 0,5 m pikowanego ortalionu wystarczy na uszycie samych spodni, bez szelek dla chłopca w rozmiarze 110? Pozdrawiam, Paulina -
Dresówka.pl - obsługa sklepu do: Paulina Mikołajczyk
21/10/2019Witamy Pani Paulino, Obawiam się, że pół metra to będzie za mała ilość na rozmiar 110 :( -
Marta
08/01/2019Uszyłam, wyszło nieźle. Tutorial jest bardzo dobry, brakuje jednak np. informacji, co zrobić z paskiem, który znajduje się w podlinkowanym wykroju (z którego korzystałam), a w instrukcji nie ma o nim słowa - nieco zbiło mnie to z tropu, ale jakoś sama wykombinowałam, jak go wszyć i jest ok.
Dobra robota, bardzo dziękuję!
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se