22/09/2018
Dziecięca kamizelka z pikowanego ortalionu
Kamizelka z pikowanego ortalionu - idealne jesienne ubranie dla dziecka! Ponieważ lubimy przerabiać, dziś pokażemy Wam, jak z podstawowego wykroju na zwykłą bluzę / kurtkę uszyć fajną dziecięcą kamizelkę :)
Potrzebujemy:
* pikowany ortalion
* zamek rozdzielczy
* coś na podszewkę - wybraliśmy bawełniany polarek
* ściagacz prążkowany
* sznurek 5 mm - około 1,5 metra
* opcjonalnie kawłałek dresówki na tunele (można je zrobić również ze ściągacza)
* wykrój na zwykłą, prostą bluzę z kapturem
Wykorzystaliśmy:
*maszynę wieloczynnościową JANOME
* akcesoria krawieckie PRYM
1. Modyfikacja wykroju:
My użyliśmymy wykroju dokadnie na... kurteczkę przeciwdeszczową z Ottobre 3/2017, ale każda prosta bluza / kurtka z prostym, wysokim kapturem (nie zawijanym itp) będzie idealna. Pamiętajmy rownież, że rękaw musi być klasyczny, nie raglanowy (z raglanowym będzie problem, przy podkrojach kamizelki).
Wykrój modyfikujemy oczywiście odejmując z wykroju rękawy (bluzy, kurtki itp).
Dół tyłu przedłużamy i zaokrąglamy, następnie około 4, 5 cm powyżej przedłużenia przecinamy go na dwie części.
Przód, jeśli to kurtka zostawiamy niezmieniony (chyba, że jak u nas, to wykrój na kurteczkę z napami, to odrysowując pomijamy element zaznacznony na połowie przodu jako zagięcie materiału pod napy (listwa pod napy), bo wszyjey do kamizelki zamek, potrzeba nam tylko zapas na szew dodany do polowy przodu na wszycie zamka.
Jeśli użyliśmy wykroju na bluzę wkładaną przez głowę, przód musimy go rozciąć na dwie części i do każdej z rozciętych połówek dodać zapas na wszycie zamka.
Poniższe grafiki prezentują modyfikacje wykroju podstawowego:
Mając gotowy wykrój wycinamy dwie części przodu, tył oraz dwie części kaptura z ortalonu pikowanego oraz z podszewki (u nas to polar bawełniany).
Pamiętajmy, że tył z podszewki (polaru) wycinamy w jednym, nie w dwóch kawałkach!
Jeśli podszewka jest z mocno rozciągliwego materiału (jak nasz polar bawełniany) zalecamy wykroić ją rozmiar mniejszą!
Do rozciętego tyły z materiału wierzchniego przy wycinaniu z ortalionu dodajemy w miejscu rozcięcia na każdej z dwóch częsci zapas na szew.
Jeśli musieliśmy przeciąć na pół przód, do każdej z przeciętych części również dodajemy zapas na szew (wszycie zamka).
2. Tunele na sznurek z tyłu kamizelki:
Po wycięciu wszystkich części wycinamy również z dresówki/ ściagacza/ innego gładkiego mayeriału dwa prostokąty o szerokości ok. 4,5 cm i długości dopasowanej do rozmiaru tyłu kamizelki, w taki sposób, aby po wszyciu po obu bokach tuneli na środku pozostała przerwa na około 5- 6 cm.
Każdy z prostokątów podwijamy pod spód na jednym z krótkich boków i przeszywamy.
Następnie wszywamy tunele i łączymy dwie rozcięte uprzednio części tyłu kamizelki.
Układamy przodem do góry górną część tyłu, na niej kładziemy zagięte na długim boku tunele, podwiniętymi częściami w kierunku środka, na nich układamy prawą stroną na środka zaokrąglony dół tyłu.
Całość zszywamy.
3. Zszycie wierzchniej warstwy kamizelki:
Pora na zszycie obu kamizelek w całości.
Zaczynamy od części kamizelki z ortalionu.
Pamiętajmy, aby przez zszyciem umieścić w tunelach po sporym kawałku sznurka, musi on wystawać na około 1,5-2 cm z tunelu przy brzegu kamizelki. Na środku na końcu zwiążemy dłuższe kawałki wystającego sznurka w supeł.
Spinamy kamizelkę na ramionach, po bokach i zszywamy.
Spinamy obie częci kaptura i również zszywamy ze sobą.
Przyszywamy do kamizelki kaptur.
4. Wszycie zamka:
Mając zszyty wierzch kamizeki możemy przystąpić do wszywania zamka. Najpierw przygotowujemy małą osłonę na górną część zamka (zapobiega drapaniu góry zamka po buzi).
Wszywanie osłonki omawialiśmy dokładnie w tym artykule <PRZEJDŹ>.
Tym razem zrobiliśmy podłużną, ściętą na jednym boku osłone z kawałka dresówki użytej na tunele - może ona mieć różne kształty.
Układamy ją wraz z częścią zamka, spinamy i przyszywamy zamek. Drugą część zamka przyszywamy do drugiej połowy przodu.
Jak wszyć zamek do bluzy (ale też kurtki / kamizelki, bo zasada jest taka sama) dowiecie się z filmu na naszym kanale na You Tube, gdzie świetnie wytłumaczyła to nasza nieoceniona Marta.
Jeśli chcemy mieć sznurek przy kapturze kamizelki, to w tej chwili musimy nabić oczka kaletnicze.
Jak poprawnie nabić oczka dowiecie się <TUTAJ>.
Pamiętajcie! Zamek wszywamy stopką do wszywania zamków.
5. Zszycie podszewki z polaru i połączenie ze sobą wierzchu i podszewki kamizeki:
Podszewkę kamizelki zszywamy w ten sam sposób, co wierzch. Spinamy i zszywamy części na ramionach, następnie boki kamizeki, części kaptura, na koniec wszywamy kaptur do całości.
Pamiętajmy, żeby w jednym z boków podszewki zostawić otwór na około 5-6 cm, przez niego wywiniemy całość na prawą stronę.
Po zszyciu całości podszewki powstała nam druga, "osobna kamizelka", pora więc na połączenie dwóch osobnych kamizelek (z ortalionu i polaru) w jedną całość.
Ortalionowa kamizelka musi być wwyinięta na prawą stronę i rozpięta. Kamizelkę z polaru zostawiamy na lewej stronie.
Następnie nakładamy podszewkę na kamizelkę z ortalionu - ich prawe strony spotkają się weenątrz, całość porządnie spinamy naokoło i zszywamy jednym szwem.
Pamiętajmy, aby zszywać obie części w całość powoli i dokładnie pilnując cały czas, aby materiały nie przesunęły się względem siebie.
W miejscu, gdzie wszywaliśmy zamek, zszywamy całość po szwie wszycia zamka, ani dalej, ani bliżej.
Po zszyciu całości na rogach przycinamy zapasy na szwy i obracamy całość przez otwór w podszewce na prawą stronę.
6. Stębnowanie całości i wszycie ściągacza w podkroje pach kamizelki:
Kamizelka jest już na prawej stronie, więc teraz należy przestębnować ją na szerokość stopki naokoło. Spinamy i układamy równo podszewkę i wierzch (chodzi o to, aby podszewka nie wystawała zanadto nad wierzchi i nie była widoczna na prawej stronie).
Stębnowanie omija kaptur, w którym zrobimy tunel na sznurek, będzie on szerszy, na około 2 - 2,5 cm od brzegu kaptura, zaczynamy je więc przy osłonce na zamek, posuwając się w dół przez tył, a kończymy z drugiej strony przy górnej części zamka.
Ostatnia czynność to wycięcie dwóch pasków ze ściagacza prążkowanego. Paski muszą byc szerokie na około 4 - 4,5 cm, a ich dlugość powinna być o 3-4 cm mniejsza od zmierzonego naokoło podkroju pachy w zszytej kamizelce (mierzymy część wierzchnią z ortalionu).
Paski zszywamy na krótkim boku, składamy, jak każdy ściągacz, przypinamy je na prawej stronie podkrojów na ortalionie, a od spodu uważnie sprawdzamy, czy polar (podszewka) jest do całości dobrze i równo przypięta.
Całość zszywamy naokoło, najlepiej na owerloku.
Na samym końcu wciągamy jeszcze do tunelu w kapturze sznurek i gotowe :D
Přidat komentář (1)
-
Angelika Falkiewicz
24/01/2019Czy tutaj również należy wziąć 3 rozmiary większy wykrój na bluze?
To add a comment, you must be a registered customer.
klikněte sem přihlásit se