Menu
Blog
EN | PLN
0 0
  + show more
  FILTER
  Sort

  33 Item(s)

  MUŚLIN TKANINA

  Muślin to jedna z najbardziej eleganckich i zarazem najczęściej stosowanych tkanin wykorzystywanych do wytwarzania różnego rodzaju kobiecych kreacji. Podstawą do wykonania tego rodzaju tkaniny jest perkal, czyli cieniutka, wybielona bawełna. Produkcja materiału, jakim jest muślin, nie należy do najłatwiejszych. Aby uzyskać piękną, półprzezroczystą i delikatną jak mgiełka tkaninę należy długo i starannie wybielać perkal aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Muślin występuje w bardzo wielu rodzajach w zależności od surowca, z jakiego jest wytwarzany. Można spotkać muślin powstały z bawełny, jedwabiu, a nawet muślin, którego podstawą jest wełna! Każda z tych tkanin znajduje swoje zastosowanie.

  33 Item(s)

  MUŚLIN WE WZORY

  Muślin został wynaleziony na Bliskim Wschodzie w mieście Dhaka. Określenie tej delikatnej tkaniny pochodzi podobno od nazwy irackiego miasta Mosul. Pierwsze wzmianki o występowaniu muślinu w Europie, zwłaszcza we Francji, pochodzą z XVIII w. Badacze i znawcy mody twierdzą, że muślin stał się główną tkaniną, z której wytwarzano wszelkiego rodzaju sukienki, podszewki do nich i inne eleganckie elementy garderoby damskiej i męskiej. O niebywałej popularności tego materiału świadczą niezliczone portrety dam dworu, księżniczek i arystokratek malowane aż do końca XIX w. Mimo że w latach późniejszych coraz bardziej popularne stawały się tkaniny sztuczne, muślin nie przestawał królować na dworach. Jedną z wielkich fanek sukien i szali z muślinu była np. Maria Antonina.

  Historia muślinu to historia mody. To materiał wręcz stworzony do kreowania wygodnych i gustownych ubrań. Muślin jest lekki, przewiewny, miękki i przyjemny w dotyku. Można z niego uszyć eleganckie sukienki, spódnice, bluzki, tuniki, ale też spodenki, chusty czy otulacze. Muślin idealnie sprawdza się również jako materiał na ubranka dla dzieci. Nieprzypadkowo jest uważany za jedną z najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych tkanin. Fakt, że jest tkaniną oddychającą, minimalizuje możliwość przegrzania dziecka, co ma znaczenie przede wszystkim latem. Muślin świetnie si