02/09/2022
| w kategorii:Bluza hydrofobowa - UNISEX
Kupując zestaw na bluzę w sklepie dresówka.pl, otrzymasz gotowy wykrój NADRUKOWANY na materiale. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na odrysowanie wykroju na papierze (lub sklejanie dziesiątek kartek w formacie A4) i żmudne przenoszenie go na materiał. Zużycie materiału zostało tak rozplanowane, aby uzyskać jak najmniejszy odpad, przy jednoczesnym idealnym dopasowaniu wzorów.
Materiału nie należy dekatyzować przed szyciem / wycinaniem elementów. Wykrój zawiera zapas na szwy (0,7 cm).
Do szycia bluzy użyłam:
- maszyny wielofunkcyjnej,
- overlocka Janome MyLock 744D,
- igły super stretch
UWAGA! Do uszycia bluzy wystarczy maszyna wielofunkcyjna albo overlock, czyli jest to projekt dla każdego!
- nożyczek, noża krążkowego (znacznie przyspiesza wycinanie, również po łukach), szpilek, klamerek oraz długopisu
Bluza HYDRA składa się z:
- 1 przodu,
- 1 tyłu,
- 2 elementów wykończenia dołu bluzy (pełniących funkcję ściągacza),
- 2 rękawów (symetrycznych),
- 2 elementów wykończenia rękawów (pełniących funkcję ściągacza),
- 6 elementów kaptura (3x warstwa zewnętrzna, 3x warstwa wewnętrzna),
- 1 kieszeni.
Elementy te należy wyciąć ze znajdującego się w zestawie panelu.
Rozpocznij od wszycia kieszeni. Kieszeń zawiń na krótszych bokach 3 cm pod spód i ozdobnie wystębnuj miejsca wkładania rąk. Na ten cel przeznacz około 13 cm. Następnie przyszyj kieszeń do przodu bluzy tak, aby wzór nadruku się zgadzał.
Kieszeń gotowa.
Zepnij na ramionach przód i tył bluzy. Zszyj.
Zaznacz środek rękawa (rękaw jest symetryczny) i zacznij przyczepiać go do bluzy od tego punktu w jedną i drugą stronę. Zszywaj całość powoli i dokładnie, pamiętając, że szyjesz po łukach.
Złóż bluzę z przyszytymi rękawami prawą stroną do prawej. Zepnij ze sobą przód i tył bluzy. Zacznij szyć od początku rękawa i zakończ na dole bluzy.
Jako wykończenie rękawów i dołu bluzy posłuży "ściągacz" wykonany z tego samego materiału, co reszta bluzy. Elementy polecam zszyć na maszynie wielofunkcyjnej.
W tym projekcie możesz zrobić ściągacz z otworem na palec.
Prostokąty złóż wzdłuż dłuszego boku i jeszcze raz na połowę po to, aby równo wyznaczyć otwór (3 cm od zagięcia, otwór na 4 cm).
Zrób nacięcia.
Zszyj, a miejsce na otwór zostaw niezszyte.
Złóż jeszcze raz na pół i zszyj zapasy na szwy w miejscu otworu.
Złóż prawą do prawej jeden zapas, zszyj.
Przewróć na drugą stronę i zszyj drugi zapas.
Wywiń na prawą stronę.
Wykonany, złożony element nałóż na rękaw (prawa strona do prawej), delikatnie naciągnij i zepnij szpilkami albo klamerkami. Upnj go tak, aby szew z dziurką na palec znalazł się na szwie rękawa.
Rękaw jest już wykończony.
Wykończenie dołu bluzy. Złóż dwa elementy dolnego "ściągacza" (prawa strona do prawej). Zwróć uwagę na kierunek wzoru. Zszyj krótsze brzegi. Złóż powstały element lewą stroną do lewej.
Zaznacz środek "ściągacza" oraz środek przodu i tyłu bluzy. Będą to punkty styczne podczas łączenia tych elementów.
Przy pomocy klamerek albo szpilek zepnij ze sobą dół bluzy oraz "ściągacz" - bazuj na punktach stycznych. "Ściągacz" jest krótszy, musisz go delikatnie naciągnąć, łącząc z bluzą.
Zszyj całość powoli, delikatnie naciągając. Uważaj, żeby warstwy "ściągacza" nie uciekły spod maszyny.
Kaptur wierzchni i środkowy skłąda się z trzech cześci i obszernego komina. Posiada listwę przechodzącą przez środek każdego z nich.
Zacznij od wszywania środkowej listwy w zewnętrznej części kaptura. Przyszywamy ją miedzy dwoma częściami, łącząc je. W ten sam sposób zszyj warstwę wewnętrzną.
Warstwę wierzchnią odwróć na lewą stronę, warstwę wewnętrzną zostaw na prawej stronie.
Włóż wewnętrzną warstwę kaptura w zewnętrzną. Przy pomocy klamerek lub szpilek złącz ze sobą warstwę wierzchnią i wewnętrzną kaptura.
Odwróć kaptur na prawą stronę, wyrównaj warstwy. Przy brzegu zepnij ze sobą warstwę wierzchnią i spodnią. Wystębnuj kaptur dookoła, szyjąc około 1,5 - 2 cm od krawędzi.
Połącz kaptur z dekoltem bluzy. Zacznij 2 cm od linii ramienia na około i przypnij szpilkami lub klamerkami.
Z przodu utworzyła się zakładka. Sprawdź, czy materiały są dobrze połączone ze sobą. Możesz dołożyć dodatkowe szpilki w miejscach łączenia wielu warstw materiału.
Przyszyj kaptur do bluzy. Szyj powoli, pamiętając, że zszywasz bardzo dużo warstw, które lubią się przesuwać ;)
Bluza już gotowa.
Udanego szycia!
Iwona Bartczak
Komentarze (3)
-
Ewelina Lepka
30/12/2023Jak dla mnie instrukcja dotycząca ściągacza rękawa z otworem na palec jest całkowicie nieczytelna. Musiałam sobie odtworzyć jakiś film na YT, żeby to zrozumieć. Opisy powinny uwzględniać fakt, że nie każdy szyjący jest zaawansowany. -
Marta Kurzawska
20/12/2022część ze ściągaczem mogłaby być wykonana ze zwykłego ściągacza na/z gumką, bo sam materiał jest gruby i ciepłe ale prawie nie rozciągliwy, więc nie ma możliwości go podwinięcia. połączenie rękawa i ściągacza też się nie rozciąga, a ściągacz jest wyraźnie węższy od rękawa. -
Magdalena Bucza
26/10/2022Zawsze mam z tymi waszym zestawami taki problem, że nie ma informacji o luzach jakie są przewidziane w ubraniach, tak jak to zwykle jest podane w wykrojach. Mogę prosić o informację jakie luzy powinnam uwzględnić przy zamówieniu tego zestawu (wersja męska)? Informacje o wymiarach na płasko nic nie mówią, jeśli nie wiadomo jak pracuje materiał...
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować