Menu
Blog
PL | GBP
0 0
    Udostępnij wpis:

    Jak szyć tkaniny

    Szycie tkanin jest na pewno bardziej wymagające, niż szycie dzianin. Jednak tkaniny lepiej niż dzianiny trzymają kształt uszytej rzeczy i maja szlachetniejszy wygląd. Dlatego warto poświęcić im czas i przekonać się do nich. Przy szyciu tkani trzeba trzymać się podstawowych zasad, aby praca z nimi była przyjemna i bezproblemowa. Używać należy odpowiednich produktów do nich przeznaczonych oraz takich, które tą pracę ułatwią.

    IGŁY - przede wszystkim uniwersalne o małej grubości:

    - do bardziej wymagających, zwiewnych i delikatnych nadadzą sie igły do microtexu,
    - do tkanin cienkich, takich jak batyst, muślin, szyfon wybierz jak najcieńszą igłę (70-80),
    - tkaniny średnie (to tkaniny na sukienki letnie (wiskoza, bawełna, len), tkaniny na kostiumy i lekką odzież wierzchnią) zszyjesz je igłami 80-90,
    - do tkanin grubych i masywnych (np.jeans) igły o rozmiarach 90-110.

    NICI - Do szycia tkanin używaj uniwersalnych nici poliestrowych dobrej jakości. Dobra nić to taka, która jest gładka i jednakowo gruba na całej długości. Dzięki temu będzie swobodnie przesuwać się przez otwór w igle, nie będzie się rwać ani pętelkować.

    ŚCIEG - Pamiętaj także o tym, żeby dobrać właściwą długość ściegu podczas szycia. Ogólna zasada jest taka, że tak jak pozostałe ustawienia, tak i długość ściegu należy dobrać w zależności od grubości zszywanej tkaniny. Ten najbardziej uniwersalny przedział to 2,5-3 mm, a szew wykonany takim ściegiem będzie bardzo trwały. Drobniejszy ścieg wykorzystasz do szycia bardzo cienkich tkanin (szyfon, organza), wykonania stębnowań w szyciu koszuli czy szycia na łukach i w narożnikach, rzadszy zaś sprawdzi się w szyciu tkanin grubych albo ozdobnym stębnowaniu grubymi nićmi (np. takimi do jeansu).

    STOPKI - Przy szyciu używaj stopki do ściegu prostego lub zygzaka do zabezpieczenia brzegów. Wszelkiego rodzaju stopki do podwijania i lamowniki też lepiej działają przy materiałach, które nie pracują. Jeżeli twoja maszyna ma funkcję regulacji docisku stopki, wykorzystaj ją przy szyciu bardzo cienkich lub bardzo grubych tkanin. W większości przypadków sprawdzi się ustawienie pośrodku skali, ale jeśli zszywasz cienkie tkaniny, stopka z tak ustawionym dociskiem może nie przytrzymać tkaniny i wówczas będzie się ona ślizgać pod nią. Z kolei przy bardzo grubych tkaninach taki docisk może okazać się zbyt duży i ząbki transportu w konsekwencji nie będą w stanie przesuwać tkaniny pod stopką, dlatego należy ten docisk zmniejszyć.

    OVERLOCK - Jeżeli zamierzasz użyć overlocka koniecznie w instrukcji upewnij się, jakie ustawienia zastosować przy tkaninie. Przy szyciu typowych tkanin, na przykład tkaniny bawełnianej ustawienia maszyny są raczej standardowe, jak podano w instrukcji, natomiast przy szyciu cienkich i delikatnych tkanin na pewno należy zmniejszyć naprężenie górnej nici. Jeśli szyjesz cienkie tkaniny, może się zdarzyć, że będą się one podczas szycia marszczyć w miejscu szwu. Aby tego uniknąć, podczas szycia przytrzymuj tkaninę zarówno przed stopką, jak i za nią i delikatnie naciągaj materiał. 

    TKANINY  bardzo lubią wkłady odzieżowe, które naprawdę ułatwiają szycie i trzymają formę uszytej np. kieszonki lub kołnierzyka. W trakcie szycia także rozprasowujemy każdy szew, wtedy masz pewność że jest prosty, a prasowanie końcowe ma wpływ na estetyczny wygląd uszytego ubrania.

    DEKATYZACJA - Lecz najważniejszą rzeczą jest dekatyzacja. Musisz pamiętać, że tkaniny kurczą się dość mocno i przed szyciem zabieg dekatyzacji jest w 100% zalecany. 

    WYKRÓJ - Upewnij się także, że wykroje jakie stosujesz dedykowane są do tkanin, a nie do dzianin. Przy większości wykrojów, z jakimi na pewno się spotykasz, znajdziesz informacje, co do sugerowanego rodzaju materiału i tym się kieruj.

    Nie zapomnij ocenić wpisu!
    Wybierz ilość gwiazdek:
    Poprzedni Następny

    Komentarze (0)

    Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

    kliknij tu aby się zalogować