02/07/2017
JAK USZYĆ PETTISKIRT
Spełnij sen o bajecznej PETTISKIRT z Dresówka.pl
Zawsze marzyłaś o takiej spódniczce dla swojej księżniczki, ale wydawała Ci się zbyt skomplikowana do uszycia? Jeśli tak, postaram się dziś pokazać, że nie jest to aż takie trudne, a Twoje marzenie jest na wyciągnięcie ręki.
Tutorial autorstwa KATARZYNY GRABARSKIEJ która uszyła już niejedną Pettiskirt i doradza wielu osobom jak szyć te spódniczki :)
POTRZEBNE RZECZY:
* tiul szyfonowy od 5 -10 metrów w zależności od rozmiaru spódniczki
* lurex około 30 - 50 cm - jest to dzianina podobna wyglądem do satyny, natomiast w odróżnieniu od niej rozciąga się, przez co idealnie nadaje się na wykończenie spódniczki Pettiskirt
* stopka do marszczenia
*nożyczki / nóż krążkowy
* linijka
* guma
* akcesoria krawieckie i maszyna wieloczynnościowa
TABELĘ Z PRZYBLIŻONĄ ILOŚCIĄ TIULU SZYFONOWEGO POTRZEBNEGO DO USZYCIA PETTISKIRT W KILKU PRZEDZIAŁACH WIEKOWYCH ZNAJDZIECIE W TYM ARTYKULE <PRZEJDŹ DO WYBRANEGO ARTYKUŁU>
Krojenie:
Przygodę z szyciem spódniczki rozpocznij od pocięcia tiulu szyfonowego na odpowiednie, względem żądanego przez nas wymiaru, pasy. Do ciecia materiału potrzebujesz troszkę miejsca. Najlepiej złożyć równo na kilka warstw, przyłożyć linijkę i odciąć cienki pasek wyrównując brzeg.
Ja używam do cięcia noża krążkowego, również dostępnego w sklepie KLIK Oczywiście jeśli nie posiadasz noża, można pociąć materiał nożyczkami. Proponuje wówczas odmierzyć sobie paski i narysować linie, po których cięcie nożyczkami będzie łatwiejsze. Jeśli tniesz nożyczkami, polecam położenie czegoś ciężkiego na tiul szyfonowy, aby się nie ruszał lub też przypięcie go klipsami czy ściskami do stołu.
Schemat cięcia pasków:
- dolna falbanka - to pas mniej więcej 30-45 m długości o szerokości 5 cm Jeśli szyjesz spódniczkę dwuwarstwowa, musisz wyciąć 2 takie pasy, jeśli trzywarstwowa to 3 pasy.
- kolejny poziom ( nazywany dalej poziom 1) to falbanka 10 m długości o szerokości od 10 cm do 17 cm, w zależności od rozmiaru jaki chcesz uzyskać. Jeśli szyjesz spódniczkę dwuwarstwowa, musisz wyciąć 2 takie pasy , jeśli trzywarstwowa to 3 pasy.
- ostatni poziom ( nazwany dalej poziom 2) to falbana o długości 5 m i szerokości od 10 cm do 17 cm, w zależności od rozmiaru jaki chcesz uszyć, podobnie jak wyżej. Jeśli szyjesz spódniczkę z dwóch warstw, wycinasz dwa pasy, jeśli z trzech to jeden więcej.
Przykładowe szerokości pasów z uwzględnieniem wieku:
* pamiętaj jednak, że są to wartości przybliżone, gdyż zależność między wzrostem a wiekiem jest bardzo różna !
>>> dla dzieci do roku proponowałabym pasy o szerokości 4/8/8 cm
>>> 1-3 lata pasy o szerokości 5/10/10
>>> 3-5 lat pasy o szerokości 5/12/12
>>> 5 lat i powyżej pasy o szerokości 5/15/15 i szersze - tu trzeba uwzględnić wzrost dziecka
CIĘCIE MATERIAŁU
Jeśli masz już pocięty tiul szyfonowy na pasy, możesz połączyć je w pożądane długości, ja łączę tylko pasy z poziomu drugiego i trzeciego, nie łączę pasków 5 cm. Podczas szycia/marszczenia podkładam je pod stopkę.
Następnym krokiem jest marszczenie. Załóż stopkę do tego przeznaczoną - można szyć za pomocą dwóch rodzajów stopek
Gdy masz już założoną stopkę do marszczenia, pozostaje ustawić maszynę. Ja marszczę na naprężeniu górnej nici na wartość maksymalną , pozycja igły na środku. Marszczę ściegiem prostym o największej długości.
Rozpocznij marszczenie. Możesz marszczyć dolną, wąską falbankę osobno lub marszczyć ją i jednocześnie przyszywać do kolejnego poziomu. Osobom bardziej zaawansowanym w szyciu polecam jednoczesne marszczenie i przyszywanie do kolejnego poziomu, skróci to czas szycia spódniczki.
Jeśli wybierzesz opcję samego marszczenia 5 cm falbanki, to po jej zmarszczeniu trzeba przyszyć ją do kolejnego poziomu ściegiem prostym po szwie marszczenia. Jednoczesne maszczenie i szycie wygląda bardziej estetycznie, bo widoczna jest tylko jedna linia szwu.
Jeśli wybierzesz drogę samego marszczenia, staraj się prowadzić igłę środkiem, pamiętaj również, że jeśli będziesz mocno odbierać materiał spod stopki, nie uzyskasz tak mocnego efektu marszczenia. Każda maszyna marszczy inaczej, musisz znaleźć własne ustawienia, które pozwolą uzyskać efekt zbliżony do tego ze zdjęć.
Efekt marszczenia
W dość szybkim tempie rośnie góra cudownych, puchatych falban...
Na obecnym etapie masz zmarszczone falbanki o szerokości 5 cm, które są przyszyte do kolejnego poziomu.
Przystępujesz do dalszej pracy. Tu - podobnie jak wcześniej - albo marszczysz górną krawędź poziomu 1, a następnie przyszywasz ten element ściegiem prostym do poziomu 2 (stroną prawą do prawej), albo marszczysz jednocześnie przyszywają, czyli pracujesz dwiema falbanami jednocześnie.
Zakończony etap powinien wyglądać tak:
Na kolejnym etapie marszczymy górny brzeg falbany, powinno wyglądać to tak:
Po zakończeniu tego etapu masz uszyte dwie (lub więcej - w zależności ilu warstwową spódniczkę szyjesz) falbany składające się z dwóch poziomów, wykończone wąską falbanką u dołu.
Pozostaje już tylko dociąć lureks odpowiedniej szerokości względem spódniczki o długości 100 cm. U mnie było to 20 cm. Lurex rozkładam na płasko, zaznaczam od linijki 20 cm, rysuję linię i tnę nożyczkami lub nożem krążkowym.
Przypnij klipsami/szpilkami falbanę wzdłuż dłuższego brzegu lureksu stroną prawą do prawej- będzie to wierzchnia warstwa spódniczki, a następnie przyszyj ją ściegiem prostym.
Ważne: sprawdź czy zmniejszyłaś naprężenie górnej nici.
Po przyszyciu tej falbany upnij drugą, wzdłuż drugiego, dłuższego boku lureksu. Bardzo ważnym jest, żeby upiąć ją lewą stroną do prawej strony lureksu.
Ma to bardzo duże znaczenie po zszyciu i złożeniu spódniczki na pół. Wiem wiem,na tym etapie pewnie ciężko to sobie wyobrazić.
Po przyszyciu dwóch falban (lub większej ilości- jeśli szyjesz spódniczkę trzy lub więcej warstwową) uzyskujesz taki efekt, jak na zdjęciu poniżej.
Następnie składasz całość w pół. Kolejnym krokiem jest zszycie spódniczki wzdłuż krótszego boku lureksu. Ja zszywam od środka lureksu w dół, zszywając tiulowe falbany razem, następnie odwracam spódniczkę i zszywam od środka w dół, łącząc warstwy falban ze sobą.
Po wykonaniu tej czynności złóż spódniczkę na pół, jakby „wrzucając” jej jedną falbaniastą stronę do środka.
Lureks złoży się wtedy na pół, czyli jego część będzie w środku spódniczki i od zewnątrz. Będzie to wyglądało tak:
Ostatnim etapem, jaki pozostał, jest zrobienie tunelu na gumkę. Ja zaczynam centymetr od pionowego szwu w pasie, ryglując szew na początku, nie doszywam do samego końca, również rygluje szew.
Przez tą niezszytą część będziemy wprowadzać gumę, wkładając rękę pod spód falbanki. Ja na obydwu końcach gumy umieszczam agrafki. Jedną mocuję za kawałek materiału, żeby guma mi nie uciekła,a drugą przewlekam przez tunel.
Czy jesteś ze mną na tym etapie? Dałaś radę? Jeśli tak, to już wiem, że odczuwasz ogromną satysfakcję ze swojej pracy, i słusznie. :)
Gratulacje !!!!
AUTORKĄ SESJI FOTOGRAFICZNEJ, W TYM ZDJĘCIA NA BANNERZE, JEST PANI ANIA M MALINOWSKA
AUTORKĄ ZDJĘĆ DO TUTORIALU JEST PANI KATARZYNA GRABARSKA
Komentarze (9)
-
Dorota Winek
07/10/2020Przy marszczeniu szerszych falban chyba należy zmniejszyć gęstość marszczenia? -
Ilona Kruszyńska
11/02/2020Proszę o podpowiedź, marszczac i jednocześnie przyszywajac stopka typu ruffler krawedz poziomu 1 do poziomu 2 pozostaje mi dużo tiulu. Czy jedynym wyjściem z tej sytuacji jest marszczenia osobno i później doszycie do 5 m paska tiulu?? Dziękuję -
Dresówka.pl - obsługa sklepu do: Ilona Kruszyńska
17/02/2020Niestety marszczenie tiulu zależy od wielu czynników. Każda maszyna, stopka, marszczy trochę inaczej. Marszczenie osobno na pewno może dać inne rezultaty. -
Łucja Wojda-Wrzosek
31/01/2020Bardzo fajny tutorial. Mam tylko kilka pytań: jak ustawić maszynę? W czasie szycia dolny podajnik jakby się zacinał i wciąga nitkę. Dodam, że mam maszynę z bębenkiem rotacyjnym Juki. -
Grażyna Korecka
31/05/2019A czy tiul szyfonowy ma prawą i lewą stronę ? powinno się zwracać na to uwagę szyjąc tą spódniczkę ? -
Ewelina Gniewkowska
25/02/2019A jakie pasy wyciac dla doroslego rozmiar m? -
Ania
21/09/2018Dziękuję za świetny tutorial. Siedzę właśnie przed własną sztuką, szczęśliwa jakbym wygrała w totka -
Danuta
17/09/2018Witam,
mam jeszcze jedno pytanie dotyczące stopki do szycia i marszczenia typu "Ruffler", zrozumiałam, iż ta stopka lepiej się sprawdza aniżeli zwykła stopka do marszczenia przy tego typu marszczeniach. Gdzie można ją nabyć za "dobrą cenę". Czy marszczenie "ręczne da podobny efekt? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź
Danuta -
Danuta
31/08/2018Świetny instruktaż, jestem pod wrażeniem! Szukałam wskazówek
jak wykonać tak piękną spódniczkę. Wszystkie znalezione były w obcym języku. Cieszę się, że przypadkowo trafiłam na ten wpis. Na pewno z niego skorzystam przy szyciu. Czy tiul szyfonowy nie sprawia kłopotów przy krojeniu? Z doświadczenia wiem, że tiul raczej nie należy do materiałów "współpracujących". Nigdy nie korzystałam ze stopki specjalistycznej do marszczenia. Czy naprawdę się sprawdza (czytałam różne opinie). Czy stopka typu "Ruffler" jest pomocna i gdzie można ją nabyć?. Pozdrawiam i życzę wielu twórczych sukcesów.
Danuta -
Dresówka.pl - obsługa sklepu do: Danuta
31/08/2018Tiul szyfonowy to specyficzny rodzaj tiulu, raczej z zebranych przez nas opinii nie wynika, aby sprawiał jakieś większe problemy przy cięciu. Ruffler jest bardzo pomocną stopką, autorka tutorialu Kasia Grabarska z takiej często korzysta i bardzo chwali. Zwykła stopka do marszczenia podobno sprawdza się nieźle, jej sprawne używanie to kwestia wprawy i doświadczenia. -
Joanna
28/07/2018Super !
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować