13/10/2022
| w kategorii:Spodnie dresowe z kieszeniami
Mamy to! Do naszych fantastycznych zestawów odzieżowych dołączył zestaw na dziecięce oraz damskie spodnie dresowe z kieszeniami! Są one niezwykle proste w szyciu i bardzo wygodny w użytkowaniu! Fason dziecięcych spodni jest uniwersalny i dzięki temu świetnie sprawdzi się zarówno dla chłopców jak i dziewczynek! Spodnie damskie są bardzo wygodne i sprawdzają się w wielu stylizacjach: wyglądają fantastycznie zarówno w połączeniu z baletkami i obuwiem sportowym, jak i ze szpilkami albo ciężkimi glanami. Przekonaj się sama!
W zestawie znajdziesz:
- panel, na którym nadrukowane zostały wszystkie elementy spodni
lub
- wykrój papierowy wraz z odpowiednią ilością materiału
Do uszycia spodni potrzebujesz:
- maszynę wielofunkcyjną
- overlocka (ale nie jest on niezbędny, używanie go jest w dużej mierze podyktowane jedynie estetyką. Spokojnie możesz używać ściegu overlockowego lub zygzaka w swojej maszynie wielofunkcyjnej),
- szpilki lub klamerki
- nożyczki
- żelazko
- kredę krawiecką
- gumę 40mm (możesz użyć węższej gumy, pamiętaj wtedy o dopasowaniu szerokości ściągacza pasa). Jeżeli masz gumę w kawałkach, możesz je ze sobą zszyć. W takim wypadku polecam rozszyć powstały zapas na szwy. UWAGA - Materiał pasa (i całych spodni) jest elastyczny i dzięki temu możnesz dostosować go do dowolnego rozmiaru i budowy ciała!
Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj – panelu przed szyciem NIE WOLNO PRAĆ i jest to bardzo ważne. Wypranie takiego zestawu przed szyciem może spowodować, że po wycięciu poszczególne elementy nie będą do siebie pasować, będą krzywe. Dlatego pierzemy dopiero po uszyciu zestawu.
Pamiętaj też o tym, że kiedy prasujesz elementy rób to zawsze na lewej stronie lub przez inny materiał.
Przygotowanie
1. Wytnij elementy spodni:
2x nogawka tył
2x nogawka przód
2x pas
2x mankiet nogawki
4x element kieszeni (po dwa elementy na kieszeń prawą i na kieszeń lewą)
Szycie kieszeni wpuszczanych
2. Skompletuj elementy worka kieszeniowego według zdjęcia - kieszeń składa się z dwóch elementów. Zepnij pierwszą część worka z przednią częścią nogawki (prawa strona do prawej) i zszyj.
3. Rozprasuj szew, tak, aby materiał ułożył się równo. Odwróć przyszyty element tak, żeby jego lewa strona stykała się z lewą stroną nogawki. Zepnij tak jak na zdjęciu.
4. Przestębnuj kieszeń przy brzegu. Polecam szyć na szerokość stopki (igła - ułożenie środkowe).
5. Proponuje przyszywać kieszeń do nogawki podwójnym szwem. Możesz zrobić to podwójną igłą, ale jeżeli nie masz takiej, pokaże Ci jak to "obejść" i być zadowolonym z efektu. Dlatego też, w tym momencie warto narysować na prawej stronie nogawki miejsce, w którym będą przebiegały szwy. Pomoże Ci w tym druga częśc worka kieszeniowego.
6. Odwóć materiał na lewą stronę, przyczep drugą część worka kieszeniowego do pierwszej, przyszyj ją i dokładnie rozprasuj szew.
7. Kieszeń jest już gotowa. Pora na przyszycie jej do przodu nogawki. Korzystając z narysowanej już linii wykonaj dwa przeszycia. Spełniają one rolę nie tylko ozdobną, ale również utrzymują kieszeń w jednym miejscu.
Szyj powoli, dokładnie, nie spiesz się. Narysowana linia jest linią bazową. Nie szyj po niej! Ustaw stopkę równolegle do niej (lub tak jak ja, szyjąc staraj się żeby linia przebiegała przy wewnętrznym brzegu stopki). Po zrobieniu pierwszego przeszycia wykonaj drugie, równoległe - tym razem linią bazową jest pierwsze przeszycie.
8. To samo zrób z drugą nogawką. Efekt robi wrażenie, prawda?
Szycie kieszeni w szwie bocznym
9. Upnij elementy worka kieszeniowego do boków nogawek zgodnie z oznaczeniem na materiale. Zepnij je prawą stroną worka do prawej strony nogawek i przyszyj. Uwaga - pozostaw niezszyte ok. 1cm na początku i na końcu szwu.
10. Elementy worka kieszeniowego przyszyte do przodu spodni odwróć tak, żeby lewa strona worka stykała się z lewą stroną spodni i wystębnuj bok szyjąc po wierzchu. Pozostaw niezszyte ok. 1cm na początku i na końcu szwu.
11. Połóż na sobie przód i tył nogawki. Worki kieszeniowe rozłóż tak na na zdjęciu. Całość boków nogawek i worków kieszeniowych zepnij.
12. Zszyj ze sobą boki nogawek. UWAGA! Kiedy dojedziesz do worka kieszeniowego rozłóż materiał tak, żeby szyć jak najbardziej po linii prostej. Jest to niezwykle ważne szczególnie kiedy szyjesz na overlocku z włączonym nożem. Zapomnij na chwilę, że przy kieszeniach masz kąty, ustaw materiał tak, żeby mieć do szycia linię prostą.
13. Odwróć nogawki na prawą stronę. Skieruj worki kieszeniowe i zapasy na szwy w stronę przodu nogawek i wystębnuj krótko boki, prostopadle na górze i dole stębnowania kieszeni. Dzięki temu kieszeń nie powinna nam uciekać na tył nogawki.
Łączenie nogawek
14. Złóż elementy tyłu nogawki prawa strona do prawej i zszyj w kroku. To samo zrób z elementami przodu nogawki.
15. Wykonaj kolejne przeszycie po wierzchu spodni - na szwie środkowym: od pasa do kroku. Dzięki niemu uzyskasz dodatkowe wzmocnienie szwu i ciekawy akcent wizualny. Przełóż zapas szwu na jedną stronę i szyjąc po prawej stronie nogawki przyszyj go do niej. UWAGA! Pamiętaj, że np. przyszywając szew z przodu w prawą stronę, z tyłu musisz to zrobić w lewą. Pilnuj, aby z obu stron była to ta sama odległość od szwu środkowego. Dzięki temu po zszyciu przodu z tyłem spodni w kroku utworzy się jeden, równy szew.
16. Zepnij ze sobą przód i tył spodni, zszyj.
Pas i ściągacze dołu
17. Dwa elementy pasa złóż prawa strona i do prawej i zszyj na krótszych bokach. UWAGA! Z jednej strony zostaw około 1,5cm otwór (około 1,5cm od brzegu). Przez niego wciągniesz gumę.
Mankiety nogawek złóż i zszyj. Polecam używać tu ściegu prostego na maszynie wielofunkcyjnej. Dzięki temu po złożeniu elementu zapas na szwie rozłoży się równo.
Zszyty pas i mankiety odwróć na prawą stronę i złóż na pół lewa strona do lewej.
Dół nogawek można również podwinąć bez doszywania mankietu.
18. Delikatnie naciągając przypnij pas do spodni. Pamiętaj, żeby pozostawiony w pasie otwór znalazł się po jego wewnętrznej stronie.
Wszyj mankiety w nogawkach spodni.
19. Wciągnij gumę przez otwór w pasku. Sprawdź czy jest równo, zszyj gumę i rozszyj jej zapas. Otwór w pasie zszyj ściegiem ręcznym krytym.
20. Guma niestety lubi zwijać się w tunelu. Dlatego warto ją unieruchomić pionowym przeszyciem. Wykorzystaj do tego miejsce łączenia elementów pasa. Dzięki temu przeszycia nie będą widoczne, a guma nie będzie się przemieszczać.
Gotowe!
Mam nadzieję, że szyło się Wam równie przyjemnie jak mi! Pochwalcie się koniecznie efektami Waszej pracy na naszej grupie kontaktowej na facebooku!
Małgorzata Michalewska
Komentarze (1)
-
Agnieszka Matuszewska
03/02/2023Kurcze...bardzo słabo opisana instrukcja do DIY.
Jeśli jako konsument mogę coś zasugerować, to może warto nakręcić filmiki instruktażowe?
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować