Menu
Blog
PL | GBP
0 0
    Udostępnij wpis:

    OD CZEGO ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z SZYCIEM - CZĘŚĆ 1 - MASZYNY DO SZYCIA

    Kiedy zaczynamy naszą szyciową przygodę przychodzi nam zmierzyć się z wieloma  pytaniami i wątpliwościami. Wpis ten ma na celu choć trochę pomóc w odnalezieniu się osobom na początku szyciowej drogi.

    Ponieważ materiał, który chcemy zaprezentować w tym temacie jest dość obszerny dzielimy go na przynajmniej dwa osobne posty poruszające różne zagadnienia.

    Pierwszym i chyba największym dylematem jest zawsze wybór maszyny do szycia.

    Maszyna, jaką powinniśmy zakupić do nauki szycia to tak zwana maszyna wieloczynnościowa.

    Jeśli posiadamy już jakąś, nawet starą, ale działającą maszynę wieloczynnościową  jesteśmy w lepszej sytuacji od osób, które maszynę będą musiały dopiero wybrać i kupić. Nie będziemy tutaj polecać jakichś konkretnych modeli  firm bo nie o to tutaj chodzi. Ma być prosto i na temat.

    Maszyna, jaką powinna wybrać początkująca osoba musi mieć przynajmniej dwa ściegi - ścieg prosty oraz jakikolwiek ścieg elastyczny (w najprostszych modelach jest to zygzak). Nie ważne czy będzie to sprzęt za 500 zł czy za 2500 zł maszyna powinna mieć również regulację docisku stopkimożliwość szycia wstecznego (potrzebne do ryglowania ściegu), wolne ramię (przydatne przy szyciu rękawów). Większość maszyn do szycia dostępnych w tej chwili na rynku oczywiście posiada wymienione cechy, jednak niestety nie wszystkie, dlatego zwracajmy na to uwagę dokonując wyboru.

    Uwierzcie na słowo, ilość ściegów (w większości ściegi ozdobne) w niektórych maszynach może przyprawić o zawrót głowy, jednak będziecie z nich korzystać sporadycznie więc nie kierujcie się tym kryterium przy wyborze, natomiast zwracajcie uwagę na to czy maszyna jest wykonana solidnie i ma metalowe podzespoły.

    Uwagę powinniśmy zwrócić także na system mocowania stopek w maszynie. Najbardziej chyba popularny w tej chwili w większości maszyn jest system MATIC (szybkomocujący uchwyt umożliwia błyskawiczną wymianę stopek). Nie ma również problemów z dokupieniem części oraz stopek do systemu Matic do jakiejkolwiek maszyny w niego wyposażonej i jest to ogromnym jego plusem.

    Maszyny wieloczynnościowe możemy w bardzo dużym uproszczeniu podzielić na maszyny mechaniczne oraz komputerowe. Druga grupa to zdecydowanie droższe maszyny, z większą ilością ściegów i "bajerów" ułatwiających szycie ale nie zawsze niezbędnie  potrzebnych.

    Maszyny mechaniczne to zdecydowanie najpopularniejsza grupa maszyn, choćby ze względu na cenę, znacznie jednak niższą niż w przypadku maszyn komputerowych. W tej kwestii wybór rodzaju maszyny wieloczynnościowej pozostaje jednak indywidualną sprawą, bo można uczyć się szyć zarówno posiadając maszynę mechaniczną jak i komputerową.

    Kolejny podział to rodzaj chwytacza. W maszynach mechanicznych możemy rozróżnić dwa rodzaje chwytaczy wahadłowy i stosunkowo nowy typ chwytacz rotacyjny (na zdjęciu poniżej). Nie będziemy się rozpisywać na ich temat , najbardziej znaczącą dla Was różnicą jest to, że chwytacz rotacyjny jest łatwiejszy w obsłudze od wahadłowego.

    Chwytacz rotacyjny

    Posiadając już tyle podstawowych informacji na temat maszyny wieloczynnościowej powinniśmy bez trudu znaleźć upragniony sprzęt.

    Nie można nie napisać również krótko o urządzeniu zwanym owerlokiem  (owerlockiem, overlockiem).

    Niektórzy sądzą, że owerlok może zastąpić maszynę wieloczynnościową i jest to duży błąd, nie jest on urządzeniem mogącym wykonać większą ilość czynności. Tłumacząc najprościej owerlokiem na przykład zamka nie wszyjemy, nie zrobimy dziurki na guziki itp.

    Definicja : rodzaj ściegu krawieckiego służącego do łączenia, zabezpieczania lub ozdobnego wykańczania elementów odzieży i innych wyrobów przemysłu odzieżowego. Niezbędny przy produkcji odzieży wykonanej z materiałów elastycznych, np. dzianin. Nazwa ta również odnosi się do maszyn szwalniczych wykonujących ten ścieg <źródło>

    Jest to urządzenie szyjące więcej niż jedną szpulą nici,  wykorzystywane do szycia odzieży i obrzucania brzegów. Szew owerloka jest szwem elastycznym, dlatego jest to urządzenie najlepiej nadające się do szycia dzianin (jednak da się bez niego obejść rozpoczynając przygodę z szyciem).

    Owerloki możemy najprościej podzielić na 2-3-4-5 nitkowe.

    Urządzenie 2-3 nitkowe służy tylko i wyłącznie do obrzucania brzegów materiału (choć są i tacy, którzy twierdzą, że przy dobrym ustawieniu naprężenia nici da się nim również zszywać dwa materiały)

    Owerlok 2-3-4 nitkowy posiada funkcję obrzucania brzegów oraz ścieg wykonywany 4 nićmi który obrzuca brzeg i od razu zszywa ze sobą dwa kawałki materiału.

    Owerlok 2-3-4-5 nitkowy obrzuca, zszywa(również ściegiem pięcio-nitkowym) oraz często posiada funkcję ściegu drabinkowego( najprościej pisząc , służy on do podkładania rękawów, dołów w bluzkach itp).

    Podsumowując, owerlok nie jest maszyną niezbędną aby zacząć szyć ale ułatwiającą szycie, skraca jego czas i jest urządzeniem uzupełniającym do maszyny wieloczynnościowej.

    Mamy nadzieję, że ten tekst będzie dla Was przydatny i pomocny w wyborze własnej maszyny do szycia i nakieruje Was na rzeczy na które powinniście zwracać uwagę kupując sprzęt.

    Created by Petit Point Project

     

    Nie zapomnij ocenić wpisu!
    Wybierz ilość gwiazdek:
    Poprzedni Następny

    Komentarze (0)

    Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

    kliknij tu aby się zalogować