Menü
Blog
DE | PLN
0 0
    Share post:

    MĘSKA BOMBERKA

    Dziś na blogu coś nowego. Ponieważ wiemy, że męskie wykroje stanowią ułamek wszystkich wykrojów na rynku, postanowiliśmy dać Wam w naszym programie lojalnościowym WYKRÓJ NA MĘSKĄ BLUZĘ BOMBERKĘ.

    Jest to bardzo prosta bomberka, bo na prostocie właśnie nam zależało. Nie ma  podszewki ani zamka, ani listewek na które nabijamy napy, szyje się łatwo i przyjemnie.

    W artykule pokażę , jak uszyć taką bluzę/kurtkę, a że jest ona prosta, to najbardziej skupimy się na kieszeni z wypustką, bo to pewnie stanowi największy problem dla wielu z Was.

    Aby uszyć taka jednowarstwową bomberkę potrzebujemy:

    * dresówka, tutaj użyta została nasza nowość na dresówce drapanej

    * taśma flizelinowa/flizelina w innej formie

    * ściągacz prążkowy, na męską bluzę to jakieś 30 cm

    * napy metalowe

    * akcesoria krawieckie, maszyna/overlock

    Zaczynamy oczywiście od wydrukowania wykroju (opcje wydruku powinny być ustawione na ROZMIAR RZECZYWISTY, po wydrukowaniu sprawdzamy kwadrat kontrolny). Kiedy już wybierzemy właściwy rozmiar kroimy elementy. Zgodnie z opisem na każdym z nich wycinamy odpowiednią ilość elementów.

    Najpierw naprasowujemy paski flizeliny na dwóch częściach przodu na których potem nabijemy napy, na dwóch małych częściach które przyszyjemy do ściągacza dolnego  oraz na części, gdzie będzie kieszeń z wypustką, robimy to dla wzmocnienia materiału. Oczywiście flizelinę naprasowujemy na lewej stronie.

    TERAZ ZAJMIEMY SIĘ KIESZENIĄ Z WYPUSTKĄ

    Dla wielu początkujących osób stanowi ona pewnie duże wyzwanie. Kieszeń z wypustką nie jest wbrew pozorom taka trudna.

    * Kieszeń była szyta przeze mnie drugi raz osobno na potrzeby tego wpisu , ponieważ bluza jest czarna i niewiele byłoby widać na zdjęciach. Użyłam specjalnie czerwonego pisaka oraz trzech różniących się kolorów, żeby wszystko dobrze zobrazować.

    Powinniśmy wykroić cztery worki kieszeni - po dwa spodnie (większe) i dwa górne (mniejsze) oraz dwie wypustki, które należy złożyć na pół i zaprasować. Wypustka, oraz worki mają być większe od wlotu kieszeni, miejsca gdzie zaczyna się i kończy wlot zaznaczamy na wypustce nacinkami (pokazane czerwoną strzałką, są zaznaczone na wykroju).

    Wlot kieszeni zaznaczamy na materiale najlepiej kredą lub zmywalnym pisakiem. przenosimy go z wykroju, wycinając w wykroju otwór w miejscu wlotu i przerysowujemy. Ja dodałam linie pomocnicze (środkową oraz trójkątny w miejscy gdzie natniemy materiał na boki)

    Kolejny krok to ułożenie zaprasowanej wypustki na wlocie kieszeni złożeniem w stronę środka bluzy (miejsca gdzie będą napy) a surowymi krawędziami do wlotu kieszeni. Krawędzie powinny dotykać linii środkowej zaznaczonej na wlocie

    na wypustce układamy mniejszy worek kieszeniowy skierowany prawą stroną w dół (na worku kieszeni narysowałam linię pomocniczą 1 cm od brzegu worka i po niej będziemy szyć).

    Dlaczego 1 cm? Nasz wlot z wykroju ma 2 cm, jego połowa 1 cm stąd linię rysujemy 1 cm od brzegu. Jeśli musimy, spinamy wszystko szpilkami i szyjemy po narysowanej na worku linii

    następnie z drugiej strony układamy większy, spodni worek kieszeni, również prawą stroną w dół i również jego krawędź ma dotykać środkowej linii pomocniczej i przyszywamy go. Oba worki przyszywamy TYLKO po linii wlotu, nie dalej

    Teraz rozcinamy linię pomocnicza na środku wlotu, rozsuwając przyszyte worki, rozcinamy zakańczając nacięciami trójkątnymi, uważamy też, aby trójkątne nacięcia zakończyć około 1 - 2 mm przed szwami, którymi przyszyliśmy worki

    Przekładamy worki kieszeniowe oraz wypustkę przez otwór, trójkątne nacięcia chowamy do środka, rozprasowujemy kieszeń

    Teraz jeśli nie chcemy stębnować wlotu kieszeni dookoła , na lewej stronie przyszywamy zapasy wlotów, wypustkę i trójkątne nacięcia w tym miejscu i zszywamy worki kieszeniowe ze sobą

    Jeśli natomiast chcemy zrobić stębnowanie naokoło wlotu najpierw rozkładamy worki kieszeniowe na boki, rozprasowujemy, następnie stębnujemy jednym ściegiem w zaznaczonym miejscu, po drugiej stronie wlotu.

    Potem składamy ze sobą worki kieszeniowe i na prawej stębnujemy jednym szwem boki i zaznaczone miejsce  wlotu kieszeni. Wszystko rozprasowujemy.

    Na koniec zszywamy ze sobą worki kieszeniowe.

    Wróćmy teraz do bluzy. Mamy już kieszenie więc zszywamy ze sobą elementy bomberki

    Obrzucamy po zewnętrznej stronie obłożenie przodu

    Przygotowujemy stójkę ze ściągacza, składamy na pół i prasujemy. Ja stójkę przyszyłam  długim ściegiem mniej niż na szerokość stopki od brzegu. Na wykroju mamy zaznaczone linią miejsce do którego powinniśmy stójkę wszyć, ja zrobiłam w tym miejscu nacinkę

    Teraz kiedy mamy wszytą stójkę nic nam się nie poprzesuwa przy wszywaniu obłożeń. Przypinamy je do obu części przodu i przyszywamy, następnie zawijamy pod spód

    Obłożenie i stjkęObłożenie i stójkę stębnujemy dookoła

    Obłożenie i stójkę stębnujemy dookoła

    Do ściągacza dolnego przyszywamy dwa paski z materiału po jednym na każdym końcu ściągacza

    Przyszywamy ściągacz na dole oraz ściągacze w rękawach.Na

    Na koniec pozostało nam nabicie nap, na wykroju mamy zaznaczone miejsca ich nabicia. Przenosimy je na bomberkę. nabijanie nap metalowych pokazałam w artykule na temat napownic TUTAJ

    I to byłoby na tyle jeśli chodzi o szycie męskiej bomberki :) Mam nadzieję, że nie sprawi Wam ona żadnego problemu i uszyją ją nawet osoby początkujące.

    Zapisz

    Vergiss nicht den Eintrag zu bewerten!
    Wählen Sie die Anzahl der Sterne:
    zurück vor

    Post Comments (0)

    Um ein Kommentar hinzuzufügen, musst du ein registrierter Kunde sein.

    hier klicken um sich einzuloggen