Menü
Blog
DE | PLN
0 0
    Share post:

    PARKA Z WYKROJU NA BLUZĘ

    Przyszedł i  u nas czas na popularną kurtkę parkę. W sieci dostępnych jest wiele wykrojów tego typu, płatnych i darmowych. Dziś chcemy Wam pokazać, że nie musicie mieć gotowego wykroju żeby uszyć taką kurtkę, bo wystarczy samemu przerobić prosty wykrój na bluzę z kapturem. A ponieważ nasze nowe softshelle z wzorami nadają się do tego wprost idealnie zapraszamy na małą lekcję :)

    Potrzebujemy:

    * od 0,5 m do 1-2 metrów (zależy od rozmiaru jaki chcemy szyć) softshellu hard lub classic ( na kurtkę w rozmiarze ostatecznym 104 zużyłam niecały metr softshellu hard) <KLIK>

    * coś na podszewkę, jeśli kurtka ma się nadawać do chodzenia w zimie lepiej, aby było to coś grubszego, jak nasz baranek <KLIK>

    * kawałek czegoś śliskiego/cieńszego na podszewkę w rękawach, tutaj idealnie sprawdza się dwustronny plusz <KLIK>

    * zamek, tu użyty zamek dwu-suwakowy (dostępny już wkrótce), ale świetnie sprawdzi się również zamek wodoodporny <KLIK>

    * sznurek bawełniany 5 mm - minimum 1,5 metra

    * oczka kaletnicze i napownica PRYM

    * ściągacz prążkowany , wystarczy szerokość 10 cm 

    Sprzęt i akcesoria:

    * maszyna wielczynnościowa Janome Juno E1015

    * overlock Janome My Lock 744D

    * akcesoria krawieckie PRYM

    Pierwszy krok to stworzenie wykroju na parkę. Nie tworzymy go od podstaw. Użyjemy gotowego wykroju na bluzę z kapturem, który pewnie każdy z Was posiada w swoich zasobach :) . Ja użyłam wykroju na raglanową bluzę z kapturem numer z OTTOBRE 1/2014 <KLIK>. Pamiętajmy, że jest to kurtka, do tego może mieć dość grubą podszewkę, więc nie wybieramy wykroju w rozmiarze, jaki aktualnie nosimy/ nosi dziecko, a rozmiar nawet dwa razy większy.

    Są dwa sposoby na uszycie takiej parki. Jeden z nich uwzględnia w pasie tunel ściągany na sznurek, drugi nie. Tu pokazujemy sposób bez tunelu, który bardziej pasuje dla chłopca, jednak wyjaśnimy jak uszyć parkę również z tunelem na sznurek.

    Możecie też z powodzeniem użyć tego darmowego wykroju na bluzę raglanową <KLIK>.

    Wykrój musimy oczywiście zmodyfikować. Wydłużamy tył i robimy w nim charakterystyczne rozcięcie . Przód również wydłużamy, możemy lekko zaokrąglić. Przód oraz tył trochę rozszerzamy ku dołowi. Tył wydłużamy o około 10 do nawet 15 cm. Przód wydłużamy, o tyle, aby był zogdny z tyłem w miejscu zaznaczonym strzałką.

    Przygotowując podszewkę powinniśmy w niej uwzględnić odszycia przodu  i tyłu.

    O co dokładnie chodzi? O to, że po pierwsze kurtka z odszyciami w podszewce wygląda po prostu lepiej, a po drugie podszewka z odszyciami z wierzchniego materiału nie wystaje wtedy na zewnątrz.

    Jeśli jednak nie czujecie się na siłach pomińcie odszycia i skrójcie podszewkę dokładnie tak samo jak wierzch kurtki.

    Odszycia w podszewce naszej parki kroimy jako trzy osobne elementy. Pamiętajmy, żeby dodać zapasy na szwy w miejscu w którym dzielimy wykrój na podszewkę i odszycia. Grafika z lewej strony pokazuje jak wygląda gotowe odszycie do podszewki  w kurtce. Grafika z prawej strony pokazuje trzy ponumerowane elementy do wydzielenia z wykroju. Podszewkę właściwą skroimy więc z części zaznaczonej na biało:

    Kolejna rzecz to kaptur bluzy. Jeśli jest ona jak w Ottobre prosty, to modyfikujemy go odcinając ten mały element. W darmowym wykroju, który podawałam na wstępie nie trzeba tego robić, bo tam kaptur ma właściwą dla nas formę.

    Następnie kroimy elementy kurtki z softshellu oraz elementy podszewki i odszycia:

    Ja zawsze najpierw zszywam wierzchnią warstwę kurtki. Zaczynam też od elementów typu kieszenie, osłonka zamka itp...

    Do wlotów kieszonek przyszywamy paski ze ściągacza prążkowanego i stębnujemy blisko miejsca wszycia na prawej stronie. Osłonkę przygotowujemy z dwóch półkoli (jak ja dokładnie przygotować pokazywałam już w tym tutorialu na lekką  kurteczkę z softshellu <KLIK>:

    Zszywamy elementy kurtki. Jak zszywać raglan możemy dokładnie  zobaczyć  w innym naszym tutorialu <KLIK>

    Pora na kieszonki. Podwijamy je pod spód na 1 cm, jeden bok zostawiamy niepodwinięty. Zszywamy podwinięte brzegi na szerokość stopki. Układamy kieszonki na połówkach przodu, niepodwiniętym brzegiem do brzegu kurtki (na to wszyjemy zamek), spinamy i przyszywamy jak najbliżej brzegu kieszeni:

    Teraz przyszywamy do wierzchniej kurtki kaptur;

    Pora na zamek. Dokładnie tłumaczyłam jego wszywanie razem z osłonką również w tutorialu na kurteczkę z softshellu <KLIK>. A dla tych, którzy wolą tutoriale wideo, na naszym kanale na YouTube wszywanie zamka świetnie wytłumaczyła i pokazała Pani Marta Walków <KLIK>.

    Nabijamy oczka kaletnicze przy kapturze, przy rozcięciu i z przodu na dole przy zamku* (nabijamy je odpowiednio dalej od brzegu, bo kurteczka będzie jeszcze łączona z podszewką) :

    *jeśli nie posiadacie napownicy, to dziurki na sznurek można po prostu obszyć jak dziurki na guziki

    ** jeśli będziecie robić wersje kurteczki ze ściąganym tunelem  w pasie, to od razu nabijacie oczka kaletnicze / obszywacie dziurki w miejscu przyszłego tunelu - dziurki te są na grafice zaznaczone na kolor zielony:

    Ostatnią rzeczą do zrobienia teraz, jesz wszycie dość blisko brzegu złożonego paska ze ściągacza prążkowego do brzegu kaptura. Mierzymy brzeg kaptura i odejmujemy kilka cm, ponieważ ściągacz dość mocno się naciąga (ja odjęłam 4 cm), wycinamy pas o ustalonej wcześniej długości i szerokości ( na przykład 2,5 cm po złożeniu ściągacza) i wszywamy ale nie do samego końca kaptura, zostawiamy 1 - 1,5 cm od brzegu:

    Wierzchnia warstwa kurtki jest już przygotowana. 

    Teraz zajmiemy się podszewką. Najpierw zszywamy części podszewki i odszycia z softshellu:

    Następnie zszywamy elementy podszewki dokładnie tak samo jak elementy wierzchniej warstwy z jednym wyjątkiem. Tutaj zostawiamy niezszyty otwór w jednym z boków, będzie nam on potem potrzebny do wywinięcia całości na prawą stronę :

    Czas na połączenie obu oddzielnych "kurtek" w jedną. Układamy obie kurtki prawymi stronami do środka i spinamy . Przeszywamy całość naokoło na maszynie wieloczynnościowej.

    Ważne jest to, że trzeba tu cały czas kontrolować, czy nic przy szyciu się nam nie poprzesuwało. Uważamy też, przy przeszywaniu miejsca, gdzie jest zamek (jeśli go skracaliśmy i jego część wystaje) oraz miejsca, gdzie mamy wszytą osłonkę zamka, bo jest tam naprawdę grubo:

    Parkę wyciągamy na prawą stronę przez pozostawiony wcześniej w podszewce otwór. Zaszywamy go ręcznie ściegiem krytym.

    Obrzucamy brzegi rękawów, podwijamy je do środka (możemy trochę skrócić rękaw z podszewki) i przyszywamy ściegiem prostym. Jeśli chcemy, można wciągnąć do rękawów gumki, moje były jednak wąskie więc gumki nie  były potrzebne. Możemy również zakończyć rękawy ściągaczem prążkowanym.

    W kapturze i na dole kurtki robimy ściegiem prostym przeszycia około 2 - 2,5 cm od brzegu robiąc tunele na sznurki.

    ** jeśli wcześniej nabiliśmy oczka kaletnicze / obszyliśmy dziurki pod tunel w pasie, teraz odmierzmy go równo rysując na wierzchniej warstwie kurtki i robimy dwa przeszycia, które utworzą tunel. Pamiętajmy o równym i dokładnym prowadzeniu ściegu, co może być dość trudne przy dwóch dość grubych warstwach. Pamiętajmy również, aby kontrolować cały czas, czy podszewka pod spodem jest dobrze i równomiernie rozłożona.

    Na koniec wciągamy sznureczki i zakładamy końcówki.

    Gotowa parka prezentuje się tak :)

    Vergiss nicht den Eintrag zu bewerten!
    Wählen Sie die Anzahl der Sterne:
    zurück vor

    Post Comments (5)

    • Zuza

      14/02/2019
      Przy przy wydłużaniu wykroju te 10-15cm dodaję do panelu ze ściągaczem czy bez uwzględniania ściągacza?
    • Marta Podgórska

      13/09/2018
      Piękna jest, ale boję się, że nie ogarnę... Jeszcze nigdy takiej nie szyłam :O
    • Małgorzata Stawicka

      27/03/2018
      Super! Dziękuje za ten tutorial!!
    • Renata Jakimowicz

      12/03/2018
      Piękna:)))))
    • Zofia Stefaniuk

      07/02/2018
      Dziś będę szyła parkę z kameleonów :) trzymajcie kciuki :) pozdrawiam

    5 Artikel

    Um ein Kommentar hinzuzufügen, musst du ein registrierter Kunde sein.

    hier klicken um sich einzuloggen