Menu
Blog
PL | GBP
0 0
    Udostępnij wpis:

    Zadbaj o swoje uszytki - poradnik prania

    Zadbaj o swoje uszytki - 7 zasad dobrego prania


    Kochasz szyć, ale obawiasz się o trwałość Twoich uszytków? Szyjąc samemu wkładamy w to emocje, a taki ciuch ma wielką wartość i chcemy, żeby służył jak najdłużej. Zwłaszcza jeśli szyjemy dla kogoś na prezent lub dla klienta, który nam zaufał.
    Największym wrogiem naszych ubrań jest oczywiście pranie, a zwłaszcza pranie nieprawidłowe.

    O ile prania uniknąć się nie da (niestety ;) ), tak stosując kilka prostych zasad możemy sprawić, że nasze ciuchy będą cieszyć przez długi czas, a negatywny efekt pranie zostanie zminimalizowany.
    Przez ostatnie 10 lat przetestowaliśmy tysiące materiałów, badając ich właściwości zarówno w laboratoriach jak i we własnych pralkach. Niemalże codziennie coś pierzemy, testujemy, sprawdzamy. Porównujemy te wyniki bardzo dokładnie i wyciągamy wnioski.
    Oto 7 porad, które są wynikiem naszych doświadczeń, a które pomogą Wam zachować jakość Waszych dzieł przez długie lata.
    Dowiecie się też jak skutecznie pozbyć się nadmiernego pillingu i wykurczu.


    1. Zalecenia producenta.

    Są to podstawowe wytyczne, których musimy się trzymać, jeśli chcemy, żeby nasze ciuchy nie ulegały zniszczeniu. Każda z informacji została umieszczona tam z bardzo konkretnego powodu i nie należy jej lekceważyć.
    Temperatura prania wyznacza granicę dla której materiał zachowuje kurczliwość zgodną z normą, temperatura prasowania informuje nas o tym jak wrażliwy na temperaturę jest materiał (istotne zwłaszcza dla materiałów poliestrowych oraz drukowanych), a ograniczenia w zakresie używania konkretnych środków chemicznych są stosowane jeśli dany środek może wpływać na zachowanie właściwości materiału, np. potęgować pilling w materiałach delikatnych lub obniżać trwałość nadruków.
    Często myślimy, że przestrzeganie tych wytycznych uchroni nasze ciuchy, co niestety jest błędnym założeniem. O ile ich nieprzestrzeganie na pewno wpłynie negatywnie na jakość materiałów, tak nie jest ono wystarczające. Nadal trzeba uważać na kilka innych kwestii, które znajdziesz poniżej. 




    2. Sortowanie prania

    O sortowaniu wg koloru wszyscy wiemy, ale w naszej opinii nie jest ono najważniejsze. Pranie w niższej temperaturze oraz dobrej jakości detergenty, w połączeniu z chusteczkami przeciwdziałającymi farbowaniu, pozwalają w praktyce wyeliminować farbowanie materiałów. Oczywiście nadal zalecamy pranie białych ciuchów z białymi, a czarnych z czarnymi, korzystając przy tym z detergentów przeznaczonych do tych kolorów, ale tzw. „cała reszta” nie wymaga specjalnego traktowania.

    Pranie segregujemy według rodzaju materiału, biorąc pod uwagę jego ogólną delikatność oraz chłonność wody. Zacznijmy od tego drugiego, bo może wydawać się niejasne.

    W końcowym etapie prania pralka będzie wirowała wkład tak długo, aż osiągnie wymagany uśredniony poziom wilgotności w bębnie. Materiały o niskiej zdolności do wchłaniania wody, np. lekkie sukienki czy sportowe t-shirty, nie potrzebują długiego wirowania żeby osiągnąć ten poziom. Jeśli jednak są w jednym wsadzie z materiałami o wysokiej zdolności chłonięcia wody, takimi jak grube bluzy albo ręczniki, to będą wirowane razem z nimi, aż woda zostanie odwirowana z całego wsadu, znacznie dłużej niż jest to konieczne.

    Kolejnym kryterium doboru wsadu jest rodzaj materiału. W największym uproszczeniu - nie łączymy materiałów delikatnych, tj. dzianiny, z materiałami twardymi i szorstkimi, tj. jeans. Najlepiej łączyć materiały o podobnej fakturze i miękkości.
    Pomoże to w walce z najgorszym wrogiem delikatnych materiałów, czyli pillingiem, który powstaje w wyniku tarcia.

    I przede wszystkim - pierz swoje ciuchy na lewej stronie!


    3. Nie przeładowuj pralki

    To świetnie, że do pralki można wsadzić nawet 9kg prania, ale wg naszych testów nie warto przekraczać… połowy maksymalnego wsadu. Przepełnienie bębna sprawia, że ubrania mają mniej miejsca na swobodne poruszanie się, co może prowadzić do większego tarcia i uszkodzeń. 

    4. Temperatura prania i wirowanie

    O ile nie jest to naprawdę konieczne to nie pierz w temperaturze wyższej niż 30 stopni. Unikniesz kurczenia się ciuchów. Jeśli jakiś ciuch ma większą plamę to warto ją wcześniej usunąć ręcznie, zamiast zwiększać temperaturę prania dla całego wsadu. 30 stopni, wraz z nowoczesnymi detergentami, to temperatura wystarczająco do usunięcia zabrudzeń i odświeżenia każdego rodzaju odzieży.

    Wirować należy natomiast… jak najwolniej. Producenci pralek prześcigają się w dostarczeniu nam jak najwyższej prędkości wirowania, ale im szybciej wirujemy tym bardziej narażamy nasze ciuchy na uszkodzenia. Wykonaliśmy kilka testów wirowania, porównując te same materiały przy 600 obrotach na minutę i 1400 obrotach. Różnice można zauważyć już po pierwszej próbie.
    Szybsze wirowanie to bardziej suche pranie po wyjęciu z pralki, co może mieć znaczenie, jeśli zależy nam na czasie, ale w każdym innym wypadku nie warto.

    5. Detergenty - proszek, płyn czy kapsułki? Co z płynem do płukania?

    Coraz więcej osób sięga po kapsułki do prania, gdyż bez wątpienia bardzo ułatwiają pranie. Ale większość produktów jakie możemy znaleźć na półkach sklepowych to kapsułki typu ALL in ONE, zawierające w sobie płyn zmiękczający.

    Płynu zmiękczającego nie powinno się stosować do materiałów drukowanych, ponieważ negatywnie wpływa na trwałość druku, osłabia trwałość kolorów, obniża właściwości materiałów funkcyjnych,  a przy materiałach bardzo miękkich i delikatnych zwiększa efekt pillingu.
    Natomiast stosując go przy materiałach twardych i szorstkich efekt pillingu wydaje się mniejszy.

    Dodanie płynu zmiękczającego powinno być świadomą decyzją podyktowaną rodzajem wsadu, stanowczo odradzamy stosowania w każdym praniu.
    W celu zmiękczenia prania świetnie sprawdzi się biały ocet, który nie wpływa negatywnie na materiały i druk.



    6. Suszarka bębnowa - tak czy nie?

    Nie.
    :)
    Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez suszarki bębnowej to pamiętaj o tym, że wszystkie zasady prania, które tu poruszamy, dotyczą również suszenia.
    Dobieraj pranie wg rodzaju materiału i tego jak szybko wysychają (w przypadku suszenia jest to jeszcze bardziej istotne!)

    Nie przeładowywuj bębna i susz ubrania na lewej stronie. 
    Zanim przełożysz ubrania do suszarki możesz też sprawdzić jaka jest ich temperatura. Większość z nas ma do pralki podłączoną zimną wodę, którą pralka pobiera do płukania. Często jest ona bardzo zimna. Czyli pranie, które było prane w ciepłej wodzie, jest płukane w wodzie zimnej. Już ten szok temperaturowy może spowodować skurczenie się ciuchów. Jeśli jednak to lodowato zimne pranie przełożymy bezpośrednio do suszarki, która będzie je suszyć bardzo ciepłym powietrzem, to kurczenie się mamy niemalże pewne. Dlatego warto odczekać chwilę i pozwolić ubraniom na dojście do temperatury pokojowej, zanim włożymy je do suszarki. 

    7. Woreczki na pranie - niezawodny sposób na zminimalizowanie pillingu.

    Woreczki sprawdzają się nie tylko przy praniu bielizny. Świetnie nadają się jako ochrona delikatnych ciuchów, z miękkich i drukowanych dzianin, oraz wszelkich poliestrów.
    Co prawda nie jest to najwygodniejszy, ani najszybszy sposób na pranie, ale efekty wynagradzają włożony trud.

    Mamy nadzieje, że z tym poradnikiem rzeczy, które uszyjesz będą z Tobą na dłużej. Sposób w jaki pierzemy ma decydujący wpływ na to jak długą ubrania będą wyglądały na nowe.
    Stosowanie tych porad pomoże Ci także w utrzymaniu w dobrej kondycji ciuchów, które kupujesz w sklepach.

    Poniżej krótka skrócona wersja, która pomoże Ci unikać najczęstszych problemów

    Pilling:

    -nie przeładowuj pralki

    -dobieraj pranie rodzajem materiału

    -unikaj płynu do zmiękczania przy materiałach delikatnych

    -korzystaj z płynu do zmiękczania przy materiałach twardych i szorstkich

    -stosuj woreczki na pranie

    -nie wiruj zbyt mocno

    -pierz na lewej stronie

    Kurczenie się

    -pierz w niższej temperaturze

    -unikaj suszenia

    Farbowanie

    -pierz w niższej temperaturze

    -stosuj chusteczki zapobiegające farbowaniu

    Nie zapomnij ocenić wpisu!
    Wybierz ilość gwiazdek:
    Poprzedni Następny

    Komentarze (0)

    Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

    kliknij tu aby się zalogować