18/01/2017
| w kategorii:NAPOWNICA BEZ TAJEMNIC
Dzisiaj zajmiemy się zagadnieniami związanymi z NAPOWNICĄ. Post powstał w odpowiedzi na Wasze częste zapytania oraz wątpliwości związane z tym tematem. Mam nadzieję, że po przeczytaniu go będziecie mogli powiedzieć, że wiecie już wszystko o dostępnych u Nas napownicach ręcznych.
Każda z szyjących osób pewnie chociaż raz zastanawiała się nad zakupem napownicy. Są one nieodłącznym i niezastąpionym towarzyszem wielu z Nas. Jaka wybrać, jak się nią posługiwać, co możemy nabijać taką napownicą oraz instrukcja nabijania nap plastikowych, metalowych i oczek kaletniczych.
Zaczniemy od rodzajów napownic. Interesują nas ręczne napownice zwane także kleszczowymi albo praskami ręcznymi. Nie będę się tutaj zajmować wszelkiego rodzaju praskami kaletniczymi, prasami itp. Zestawów tzw. 'kaletniczych" z marketów również nie biorę pod uwagę, ponieważ nie są one na dłuższą metę trwałe a ich jakość oraz jakość oferowanych z nimi nap i oczek pozostawia często wiele do życzenia.
W większości sklepów oferujących napownice możemy spotkać ich dwa rodzaje. Napownica KAM oraz PRYM.
KAM - jest napownicą/praską ręczną przeznaczoną tylko i wyłącznie do nabijania nap plastikowych w różnych rozmiarach (10,7mm; 12,4 mm; 14,1 mm - albo w stosowanym często uproszczeniu 11, 12, 14 mm)
Rozmiary i oznaczenia nap są różne więc poniżej zamieszczam tabelę, która ujmuje trzy najpopularniejsze i używane na świecie oznaczenia dla danej wielkości nap :
Napy 10,7 mm (11mm)* | Napy 12,4 mm (12mm)* | Napy 14,1 mm (14mm)* |
T3 | T5 | T8 |
Rozmiar 16 | Rozmiar 20 | Rozmiar 22 |
*w nawiasach podane są wielkości zaokrąglone stosowane często przez sklepy przy opisie nap
Ciekawostka: Napy Kam T5 (rozmiar 20 ) pasują do napownicy ręcznej PRYM z zamontowanymi końcówkami do montażu nap plastikowych 12,4 mm
Napownica KAM nabija tez napy serca i gwiazdki.
Najczęściej używanymi napami KAM są te w rozmiarze 12 mm , ponieważ są najbardziej uniwersalne . Używamy ich praktycznie do wszystkiego, począwszy od odzieży dziecięcej, poprzez tą dla dorosłych a skończywszy na rzeczach użytkowych , ta wielkość napy jest najbardziej uniwersalna.
W zestawie z napownicą KAM znajdują się bazy (zaciskacze) do zamontowania różnych rozmiarów nap, dwa młoteczki (służą do zaciśnięcia napy) oraz śrubokręt (do wymiany końcówek oraz młoteczków).
PRYM - to napownica o zdecydowanie większym spektrum możliwości. Możemy nią montować napy plastikowe, metalowe, oczka kaletnicze, springi, nity. Tutaj również mamy możliwość wyboru wielkości montowanych elementów (nap, oczek).
Na naszym rynku najpopularniejsze są dwie napownice od firmy PRYM - Vario i nowa Prym Love.
Prym Vario i Prym Love nabijają napy plastikowe, metalowe, springi, oczka kaletnicze. Różni je tylko i wyłącznie to co dostaniemy w zestawie kupując jedną z nich.
Vario to najprostszy zestaw, zawierający samą napownicę ręczną oraz końcówkę do dziurkowania materiału o średnicy 3 i 4 mm. Pozostałe końcówki do nabijania nap/oczek/springów musimy już dokupić osobno. Końcówki do nap plastikowych dokupimy jako niezależny zestaw, a resztę końcówek otrzymamy wraz z każdym zestawem nap metalowych, oczek czy springów.
Na zdjęciu pokazany jest zestaw Vario oraz zestaw końcówek do montowania nap plastikowych, który trzeba dokupić oddzielnie.
Love to napownica wyposażona już w końcówki do nabijania nap plastikowych 12, 4 mm oraz końcówki do robienia dziurek 3 i 4 mm. Pozostałe końcówki dostaniemy z każdym zestawem zawierającym napy/oczka kaletnicze/springi.
Nie mogę nie wspomnieć również o ciekawym produkcie firmy PRYM jakim jest urządzenie do nabijania nap/oczek/springów - TRÓJNÓG. Nie posiada on ograniczeń napownicy kleszczowej, gdyż nabijemy nim napy, oczka itp. nie tylko przy brzegu materiału ale w dowolnym miejscu. Wadą trójnogu jest niestety konieczność użycia do mocowania nap/oczek/springów młotka.
Napownice Prym podobnie jak KAM nabijają elementy o różnych wielkościach i kształtach (np. plastikowe napy gwiazdki i serduszka).
W każdym zestawie który zakupimy, czy będą to napy metalowe o różnych wielkościach, czy oczka kaletnicze, czy też springi wraz z nimi ZAWSZE dostaniemy końcówki do napownicy PRYM niezbędne do ich zamontowania.
Prym zadbał także o dostępność zestawu z końcówkami do robienia dziurek 3,4 i 8 mm do napownicy Vario oraz Love
i dziurkacza rewolwerowego, jako osobnego urządzenia robiącego otwory o średnicach: 2,5/3/3,5/4/4,5/5 mm
Ok, więc o napownicach co nieco już wiemy. Zajmijmy się więc praktyką.
W tej części pokażę Wam jak nabić napy plastikowe, metalowe oraz oczka kaletnicze przy użyciu napownicy PRYM LOVE. Napiszę też krótko o springach.
MONTAŻ NAP PLASTIKOWYCH NAPOWNICĄ PRYM
Napa plastikowa składa się 4 części:
Żeby zamocować w materiale napy musimy go podkleić (czyli ustabilizować aby się nie rozciągał, ponieważ przy zapinaniu i rozpinaniu nap materiał będzie pracować i może się rozerwać przy napie, albo zrobi się dziura i napa wypadnie). Zasada ta szczególnie tyczy się wszelkich dziani, w tym dresówek i jerseyów.
Pamiętajmy również aby napy nabijać na co najmniej dwie warstwy materiału, jedna to zdecydowanie za mało.
Następnie zaznaczamy miejsce w którym chcemy napę zamontować (nie może być dalej, niż zasięg szczypiec).
Zmieniamy końcówki, na te do nabijania nap plastikowych. Do tego celu używamy dołączonej do zestawu małej, plastikowej części, którą podważamy końcówkę zamontowaną w napownicy i wyciągamy ją.
A tak wyglądają końcówki do nap plastikowych które zakładamy, wciskając je po prostu w odpowiednie miejsca
Postępowanie przy cienkich materiałach
Dziurkę w materiale robimy NAPĄ - ma ona końcówkę zakończona szpicem. Możemy też użyć cienkiego szpikulca jeśli napa nie przebije bezpośrednio materiału. Przebijamy w ten sposób cienkie materiały i dzianiny żeby potem nie wyrwać napy w użytkowaniu.
Napy montujemy przebijając częścią z bolcem materiał (ewentualnie przekładając tą część przez otwór zrobiony szpikulcem) i zakładając na nią jedną z dwóch części, które w ostateczności mają się zapiąć i zaciskamy mocno szczypce.
Postępowanie przy kilku warstwach grubszych materiałów(wtedy otwory możemy zrobić szpikulcem przed nabiciem napy)- tak samo jak przy materiałach cienkich
MONTAŻ NAP PLASTIKOWYCH NAPOWNICĄ KAM
Tutaj proces przebiega bardzo podobnie jak przy montażu nap plastikowych napownicami Prym.
Zaczynamy od podklejenia materiału flizeliną i zrobienia w nim otworu. Napownica Kam NIE POSIADA w zestawie dziurkacza. Używamy szpikulca krawieckiego albo samej napy, gdyż napy Kam i Prym mają ostro zakończone bolce zdolne do przebicia lżejszego materiału.
Następnie przy użyciu śrubokrętu montujemy w napownicy końcówkę odpowiedniej wielkości oraz młoteczek
Napy plastikowe do napownicy Kam są takie same jak do napownicy PRYM ( te o średnicy 12,4 mm).Napę umieszczamy w materiale dokładnie w ten sam sposób jak przy nabijaniu napownicą Prym i mocno zaciskamy. Gotowe:
MONTAŻ NAP METALOWYCH PRYM
Postępujemy jak w przypadku nabijania nap plastikowych czyli zabezpieczamy materiał oraz robimy otwory pod napy. Końcówki które musimy zamontować w napownicy wyglądają tak i są dostępne w każdym zestawie z napami metalowymi PRYM
Montujemy je w napownicy
Napa metalowa składa się z czterech części:
Tak jak przy mocowaniu nap plastikowych najpierw podklejamy miejsce fizeliną, robimy dziurki i przystępujemy do mocowania. Górną część... przekładamy część napa z krótszym bolcem przez otwór i nakładamy pasującą część z otworem...
Następnie montujemy dolną część napy, i tu ponownie przekładamy część z bolcem przez otwór w materiale, zakładamy pasującą część, która będzie wpinana w drugą już zamontowaną
Zaciskamy mocno szczypce i gotowe
MONTAŻ OCZEK KALETNICZYCH PRYM
Oczko kaletnicze służy do zabezpieczania otworów, przez które przeciągamy sznurki i sznurówki a może być też samo w sobie ozdobą. Składa się z dwóch części
Do jego montażu służą dedykowane końcówki, które otrzymamy w każdym zakupionym zestawie oczek kaletniczych PRYM
Montujemy końcówki w napownicy, robimy w materiale zabezpieczonym flizeliną otwory (tutaj średnica oczka to 5 mm więc powinniśmy użyć dziurkacza z końcówką 4 / 4,5 mm nie więcej). Przekładamy przez otwór jedną z części oczka, nakładamy na nią drugą i zaciskamy mocno szczypce
Napownicą PRYM możemy nabijać również SPRINGI, które doskonale nadają się do łączenia delikatnych tkanin takich jak frotte, jersey, tetra lub jedna warstwa materiału. Używamy ich najczęściej w odzieży niemowlęcej. Springi montujemy również przy użyciu odpowiednich końcówek dostępnych w każdym zestawie.
Ostatnia ważna dla Nas informacja jest taka, że do napownicy PRYM pasują dostępne w Naszym Sklepie produkty (napy, springi, oczka kaletnicze) marki KOH - I -NOOR (KIN)
Montowanie oczek, napów, springów jest tak naprawdę bardzo proste i po nabraniu wprawy możemy wykonać tą czynność w kilka minut.
WSZYSTKIE PRODUKTY PRYM MAJĄ NA OPAKOWANIU OZNACZENIA MÓWIĄCE O TYM, JAKIMI PRZYRZĄDAMI MOGĄ ZOSTAĆ ZAMOCOWANE (NAPOWNICA, TRÓJNÓG, MŁOTEK)
Na sam koniec dzisiejszego artykułu przygotowałam dla Was jeszcze fotograficzne przypomnienie omawianych dzisiaj (ale nie wszystkich dostępnych w ogóle) elementów i końcówek używanych w napownicy PRYM LOVE oraz PRYM VARIO bez końcówek do nap metalowych (ich zdjęcie znajdziecie wyżej w opisie nabijania tych nap).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować