16/09/2020
| w kategorii:DYNIE
Dynie z pluszu to nietuzinkowa jesienna ozdoba domu. Wybrany przeze mnie materiał jest w idealnym – dyniowym kolorze. Dodatkowo jest przyjemnie mięciutki, a przy tym dośc stabilny podaczas szycia i ładnie podatny podczas wypychania. To materiał, który sporo wybacza i jest bardzo wytrzymały podczas intensywnego wypełaniania kulką silikonowa. Dynie można uszyć również z grubej dresówki drapanej, ale z doświadczenia wiem, że należy być bardziej dokładnym podczas ich wypełniania gdyż na gładkiej powierzchni wszelkie nierówności będą bardziej widoczne. Wypróbowałam również minky, ale z racji tego, że jest to dość kapryśny materiał, z ulgą przyjęłam pojawienie się pomarańczowego pluszu w ofercie sklepu.
W nowej odsłonie zestawu użyty został welur.
Całe moje dyniowe szaleństwo pochłonęło 2 metry pluszu, niecałe 0,5 metra dzianiny dresowej i ok 2 kg kulki (posiłkowałam się też wypełnieniem z nieco wysłużonej poduszki – w ramach upcyclingu oraz resztkami pluszu pozostałymi po wycięciu elementów dyni. U mnie nic się nie marnuje;)
Potrzebne materiały (do uszycia 3 dyni: dwóch małych i jednej dużej, jednej małej i dwóch dużych lub trzech małych):
- nasz GOTOWY ZESTAW z wszystkim, co potrzebne do uszycia dyni
- nici (pomarańczowa, zielona i mocna – np. do jeansu)
- długa igła (najlepiej ok 10 cm)
- nożyczki lub nóż krążkowy
- szpilki
- opcjonalnie – klej na gorąco
Szyjąc używałam igły do stretchu, zmniejszyłam nieco napięcie nitki i wydłużyłam ścieg – by był mniej podatny na zrywanie.
1. Złóż pomarańczowy plusz na pół prawą stroną do wewnątrz. Odrysuj elementy dyni sześciokrotnie dla każdej dyni. Układając szablon na materiale, zwróć uwagę by włoski materiału skierowane były do dołu. Pracując z poszczególnymi elementami zwróć uwagę jak układają się włoski. Ponadto dolna część elementu jest nieco szersza
UWAGA! W zestawie znajdziesz panel z nadrukowanymi na nim elementami dyń. Przyspieszy to cały proces przygotowania dyń :)
2. Aby zminimalizować ryzyko bałaganu oraz znacznego zanieczyszczenia maszyny podczas pracy z tak włochatym materiałem, proponuję rozpocząć zszywanie wg następującego sposobu:
UWAGA! Punkt 2 w przypadku panelu trzeba uszyć inaczej: elementy należy wyciąć, połączyć pary szpilkami (lewa strona do lewej) i przeszyć zgodnie z puntem b)
a) poupinaj szpilkami złożony na pół materiał z odrysowanymi elementami.
b) każdy z elementów przeszyj po zewnętrznym łuku zostawiając niezszyte ok. 1 cm na dole i ok 2 cm na górze łuku. Szyj ok. 0,5 - 1 cm od krawędzi. Zabezpiecz szew na obu końcach przeszywając wstecz i w przód.
c) kolejny etap prac najlepiej przeprowadzić na dworze – będzie sporo włosków. Wytnij każdy z elementów po obrysie i energicznie strzepnij by pozbyć się paprochów.
3. Przygotowane w ten sposób elementy dyni zszywaj po wewnętrznych łukach, łącząc elementy ze sobą prawymi stronami do siebie. Jak w przypadku łuków zewnętrznych, zacznij i skończ szyć pozostawiając niezszyty 1 lub 2 cm na początku i końcu łuku. Pamiętaj o zabezpieczeniu szwów.
Dokładaj kolejne elementy aż połączysz wszystkie 6 części dyni. Zszywając pierwszy i ostatni element ze sobą, pozostaw na górze dyni otwór, przez który ją wypchasz.
Na dole dyni również pozostanie niewielki otwór, który należy zamknąć. Rozłóż dynię na pół i przeszyj nieco powyżej otworu jak na poniższym obrazku.
Zaszyj otwór ręcznie. Wszelkie ewentualne niedoskonałości zginą pośród włosków pluszu oraz pod ogonkiem dyni.
Pora na ostateczne uformowanie dyni. Wgłębienia na dole i na górze tworzy się za pomocą mocnej nici (np. nić do jeansu) i długiej igły. Ten etap można ominąć, ale z doświadczenia wiem, że należy w takim przypadku naprawdę solidnie przymocować ogonek zarówno klejem, jak i ręcznym szwem (stabilniej tkwi we wgłębieniu).
Zamocuj dobrze nić na spodzie dyni i przewlecz igłę przez jedną z dziurek. Następnie wróć drugą dziurką prowadząc jednocześnie igłę do góry przez środek dyni w kierunku górnego otworu. Gdy igła wyjdzie na zewnątrz, nawlecz drugi z guzików i wróć wolną dziurką w kierunku dolnego guzika przez wnętrze dyni. Powtórz czynność kilkukrotnie by mieć pewność, że dynia będzie trzymać kształt.
Przeszywając dynię z góry na dół i z powrotem należy dynię ściskać tak, by spłaszczyć ją i nadać odpowiedni kształ. Mocna nić nie pęknie w trakcie tych zabiegów, a guziki zapobiegną rozerwaniu się tkaniny przy dużych naprężeniach w trakcie kształtowania dyni.
Nie jest to łatwa czynność – zwłaszcza w przypadku większej dyni. Potrzebna jest naprawdę długa igła i mocne ściśnięcie dyni w trakcie przeszywania. Ja osobiście musiałam pomóc sobie naparstkiem i kombinerkami.
OGONEK
Na kawałku dzianiny zaznacz 5 linii w odstępie co 2 cm, które pomogą równo poprowadzić przeszycia imitujące nierówności na ogonkach. Wszelkie tymczasowe zaznaczenia od jakiegoś czasu nanoszę wyłącznie wymazywalnym długopisem, który znika pod wpływem ciepła – delikatne przyłożenie żelazka i po zaznaczeniach nie ma śladu.
Złóż materiał wzdłuż pierwszej od brzegu nakreślonej linii lewymi stronami do siebie i przeszyj ok 0,5 cm od brzegu złożenia. Kontynuuj przeszywając pozostałe linie.
Podziel materiał na trzy części prostopadle do linii przeszycia zgodnie z tym jakiej wielkości dynie przygotowujesz. Ogonek większej dyni to ok. 9 cm, ogonek mniejszej dyni to ok. 7 cm (mogą być krótsze).
Powstałe w ten sposób paski zwijaj w ten sposób, by przeszyty fragment znalazł się na zewnątrz rulonika. Zacznij zawijać od końca paska, na którym nie ma przeszyć. W trakcie zwijania warto użyć kleju na gorąco i co jakiś czas nanosić pasek, by utrzymać ogonek „w ryzach”.
Jeśli po zawinięciu, brzeg materiału niedokładnie dopasowuje się do przeszycia, dotnij go.
Zabezpiecz rulon przyszywając ręcznie brzeg materiału.
Gotowe ogonki należy przymocować we wgłębieniu za pomocą kleju na gorąco. Dzięki temu będą grzecznie tkwić na miejscu podczas ręcznego przyszywania, a połączenie obu elementów będzie mocniejsze.
Ogonki ostatecznie mocujemy ściegiem krytym do dyni przyszywając zewnętrzną ich warstwę. W trakcie przyszywania można delikatnie naciągać dzianinę, by uzyskać efekt szerszego ogonka u nasady.
Dziękujemy KREATYWNIE ZAKRĘCONA za przygotowanie tego wspaniałego tutorialu. Gotowe dynie prezentują się po prostu bosko :D
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować