23/02/2018
| w kategorii:Kurtka dziecięca z flauszu
Tak, jak obiecaliśmy, dziś specjalnie dla Was dziecięca kurtka z flauszu... i jak to często u nas uszyta z wykroju na bluzę ;) Zapraszamy do obejrzenia, jak można uszyć takie cudo.
Potrzebujemy:
* flausz - krojony rozmiar to 110 bez zapasów na szwy - potrzeba na niego 1 mb materiału (oczywiście kawałek zostanie w sam raz na jakies etui na laptopa, smartfona itp.)
* podszewka - tutaj, na prośbę właściciela za podszewkę posłużyła tkanina bawełniana ale wraz z flauszem do sprzedaży trafiły nowe, gładkie tkaniny podszewkowe
* zamek kostkowy rozdzielczy, na ten rozmiar jest to zamek 40 cm (do lekkiego skrócenia)
* guma okrągła 1 m
* stopery jednodziurkowe typu walec 2 sztuki
* wykrój - wykorzystaliśmy Ottobre 1/2017, a dokladnie bluzę, model numer 19
W tutorialu użyliśmy:
* maszyna wieloczynnościowa Janome
* akcesoria krawieckie PRYM
Zaczynamy jak zawsze od wykrojenia poszczegolnych części kurtki. Kroimy je z flauszu oraz z podszewki.
Lewą część przodu z flauszu przecinamy, jak jest pokazane na wykroju (czerwona linia) , natomiast tą samą część z podszewki kroimy bez rozcinania w całości (niebieska przerywana linia).
Pierwsza rzecz do zrobienia, to wszycie w lewą część przodu jednej części zamka, a w prawą część przodu drugiej części zamka. Jeśli będzie on za długi, możemy go skrócić. Przy zamkach kostkowych wyrywamy kilka ząbków powyżej docelowej długości zamka i odcinamy nadmiar taśmy zostawiając jej około 2 cm. W zamku spiralnym prostujemy spiralnie zawinięty drut i odcinamy jego nadmiar.
Przypinamy zamek, jak widac na zdjęciu poniżej, jedną część zamka do jednej z części przodu, druga do drugiej (prawej) i przyszywamy stopka do wszywania zamków.
Pamiętajmy o tym, że zamek wszywamy nie na całej długości krawędzi materiału, na wykoroju mamy zaznaczone punkty, od którego do którego należy wszyć zamek - na lewej części górą jest to kreseczka, na dole przerywana linia, na prawej części dołem jest to również przerywana linia, górą zostawiamy 1 cm bez zamka. Punkty te przy wykrajaniu części zaznaczamy sobie nacinkiem na brzegu materiału i pilnujemy układając zamek, aby był on idealnie w granicach tych punktów (jeśli brzmi skomplikowanie, to na zdjęciach widać, że szczególne na lewej części przodu zamek jest wszyty nie do samej góry i nie od samego dołu. Prawa część też zawiera zapas i z dołu i z góry - jest to około 1 cm górą i 1,5 dołem - i jest to zapas na zszycie podszewki i warstwy wierzchniej kurtki w całość, bo nie chcemy przecież szyć po zamku).
Jeśli nie jesteśmy pewni dobrego ułożenia zamka, to przed wszyciem go przypnijmy klipsami / szpilkami i zapnijmy go dla sprawdzenia, czy wszystko jest ułożone ok.
Następnie składamy dwa kawałki LEWEJ części przodu układając na części z wszytym zamkiem drugą część i zszywamy. Po zszyciu stębnujemy na szerokość stopki miejsce przy zamku.
Po wszyciu zamka przyszywamy górne części przodu, oznaczone na wykroju cyfrą 1, po przyszyciu stębnujey szew na prawej stronie.
Kolejny krok, to kieszenie z patką, nie będziemy omawiać ich wszywania, bo to szczegółowo opisaliśmy już kiedyś w artykule z szyciea kurtki bomberki, a zasada jest dokładnie taka sama <PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU>. My tylko dodaliśmy przy wlotach na patce po dwa oczka kaletnicze o średnicy 4 mm dla ozdobnego efektu.
Mając gotowe kieszenie, a co za tym idzie cały przód kurtki, teraz zszywamy kaptur oraz obie częci tyłu, od razu oczwyiście stębnując je na prawej stronie. Nasz kaptur również został przestębnowany dwoma szwamy równoległymi do szwu zszycia na prawej stronie.
Pozostaje nam zszyć flauszową - wierzchnią częśc kurtki w całość. Spinamy więc i zszywamy przód z tyłem na szwach ramieniowych i bocznych, wszywamy kaptur i zszywamy oraz wszywamy w podkroje rękawy kurtki.
Ponieważ to kurtka z tkaniny rękaw trzeba będzie lekko wdać w podkrój. Może się nam wydawać, że jest za dużo materiału rękawa w stosunku do podkroju, dlatego musimy upiąć rękaw odpowiednou gęsto, najlepiej szpilkami. Nie martwmy się, fale, które pewnie się nam zrobią mają powstać w tym przypadku. Musimy po gęstym upięciu rękawa zszywać go tak, aby te fale "rozprostowywać pod palcami na boki" i przed igłą, tak, aby poza zapasem, nie było ani kawałka pofalowanego materiału, lub zakładki. Tutaj nie ma tych fal dużo, więc spokojnie powinniście sobie poradzić Najważniejsza jest dokładność, spokój i szycie powoli.
* na zdjęciu rękaw pokazany jest jeszcze bez gęstego upięcia szpikami a tylko przymierzony do rękawa - widać, że jest go trochę więcej, niż podkroju
W tym momencie wierzch kurtki jest już całkiem gotowy.
Podszewkę kurtki zszywamy tak samo jak wierzch (pamiętamy, że tu nie wszywamy zamka i lewa część przodu była krojona z jednego kawałka materiału). Zszywamy kolejno przód z tyłem - zstawiając na jednym boku otwór na późniejsze obrócenie kurtki na prawą stronę , wszywamy kaptur oraz rękawy.
Teraz nabijamy oczka kaletnicze w wierzchniej warstie kurtki na dole, odmierzając równe odległości. Oczka mają średnicę 4 mm i wciągniemy przez nie okrągłą gumę na którą potem założymy stopery.
Ostatni etap szycia to zszycie obu oddzielnych kurtek w całość. Wierzchnia flauszowa kurtka musi być na prawej stronie, na nią "nakładamy" kurtkę - podszewkę, tak, żeby jej prawa strona była wewnątrz i stykała się z prawą stroną wierzchniej kurtki. spinamy kurtkę naokoło i zszywamy ściegiem prostym.
Następnie obracamy zszyta całość na prawą stronę przez otwór zostawiony w podszewce. Pamiętajmy, że przed obróceniem należy ściąc wszystie powstałe narożniki (np. przy zamku).
Po obróceniu kurtki na prawą stronę spinamy ja naokoło (tak jak linia zszycia) i stębnujemy.
I to wszystko, kurtka jest już prawie gotowa. Posostało tylko przeszyć naokoło kurtki około 2 cm od dolnego jej brzegu ściegiem prostym aby powstał tunel i wciągnąć w niego okrągłą gumę oraz załozyć stopery.
Kurtka prezentuje się tak :)
Komentarze (2)
-
Anna Olszewska
01/11/2021Użyłam softshell zamiast flauszu. Po wszyciu zamka w dwuczęściowy przedni panel lewy,górna część wydaje się za szeroką. Rozumiem że podszewka wycięta w całości będzie szersza od dwuczęściowego panelu także. Czy coś przegapiłam? -
Anna Borowiak
01/03/2018Jest genialna! Aż chce się szyć!
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować