12/01/2019
| in category:Jak uszyć fartuszek z panelu
Aby uszyć fartuszek z panelu potrzebujesz:
- panel z nadrukowanym wykrojem
- lamówkę
- maszynę wielofunkcyjną, overlocka
- akcesoria krawieckie (mydełko, szpilki, nożyczki, prujka),
FARTUSZEK KUCHENNY
1. Fartuszek przygotowujemy do obszycia lamówką odcinając z panelu zaznaczone górne narożniki. Poniżej pokazaliśmy schemat i kolejność przyszywania do brzegów fartuszka lamówki.
Zaczynamy od krótkiego, górnego brzegu (1), jego obszywamy najpierw, następnie obszywamy dół naokoło, do ściętych wcześniej narożników (2), na koniec obszywamy górne boki robiąc od razu wiązanie (3).
Odcięte części panelu zszyte razem posłużą za kieszonkę z przodu fartuszka. Miejsce wycięcia dwóch kształtów kieszonki jest oznaczne linią na panelu. Dwie części zszywamy na środku, można zastosować szew francuski, bądż wykorzystać owerlok.
Po zszyciu części kieszonki, całość obszywamy naokoło lamówką.
2. Zaczynamy od obszycia górnego brzegu odmierzonym kawałkiem lamówki. Lamówkę możemy wszywać na dwa sposoby:
* tak jak my, najpierw przyszywając brzeg rozłożonej lamówki na lewej stronie, następnie obracamy na prawą stronę przyszywając drugi, zawnięty brzeg
* składając lamówkę na pół, wsuwając brzeg fartuszka pomiędzy złożone połowy, spinamy i przyszywamy blisko brzegu lamówki (sposób dla bardziej doświadczonych w szyciu, ponieważ śliskie lamówki i równy szew mogą sprawiać spore problemy).
3. Teraz obszywamy lamówką cały, pokazany poniżej dół fartuszka, zacznyając z jednej strony przy ściętym wcześniej narożniku i kończąc z drugiej strony w tym samym miejscu.
4. Ostatni etap to obszycie pozostałych, nieobszytych jeszcze ściętych brzegów u góry fartuszka. Przy tym obszyciu musimy wykonać za jednym razem również wiązanie fartuszka oraz luźną część lamówki na szyję:
- pozostałą resztę lamówki składamyna pół, to miejsce zaznaczamy, będzie to góra pętelki na szyję.
- luźna lamówka na szyję musi być takiej wielkości, aby swobodnie przeszła przez głowę (można sobie to sprawdzić po przypięciu brzegów lamówki szpilkami do góry fartuszka).
- część lamówki przyszywaną do brzegu materiału układamy brzegiem do brzegu materiału, jak przy wszywaniu wcześniejszych części i przypinamy.
- części, które będą wystawać poza fartuszek (lużna lamówka na szyję oraz wiązanie) składamy na pół i możemy spiąć.
- przyszywanie zaczynamy od jednego z wiązań. Zszywamy brzegi złożonej na pół lamówki ze sobą, potem dochodząc do brzegu materiału przyszywamy lamówkę tradycyjnie (najpierw jeden brzeg, potem wywijamy i na prawej stronie przyszywamy zagięty brzeg), poprzez złożoną na pół luźną lamówkę na szyję, drugi bok, i kończymy na drugim wiązaniu fartuszka.
- końce wiązania fartuszka możemy zawinąć do wewnątrz na około 1 cm przed zakończeniem szycia, złożyć i zakończyć.
- na koniec przyszywamy z przodu, w wyznaczonym miejscu obszytą wcześniej lamówką kieszonkę
FARTUSZEK JEST JUŻ GOTOWY!
Mamy nadzieję, że ręcznie wykonane przez Was prezenty sprawią seniorom wiele radości :)
Post Comments (1)
-
Agnes
13/01/2019Ja zrobiłam z szwem francuskim w kieszeni fartuszka i shopperce jak polecają i do shopperki dodałam podszewkę. Wyszło super!
To add a comment, you must be a registered customer.
click here to log in