11/11/2017
Softshellowe spodnie
Tym razem znów stawiamy na softshell. Dziś proponujemy spodnie funkcyjne dla dziecka, ale podobne możecie uszyć również dla siebie. Znakomicie sprawdzą się w chłodne jesienne i zimowe dni jako alternatywa dla grubych spodni dresowych, dzięki swoim właściwościom wiatro i wodoodpornym.
Potrzebujemy:
- softshell Classic lub Hard (jesli mają to być spodnie na narty, snowboard i ogólnie do sportów zimowych, pamiętajmy jednak, że jest on sztywniejszy od softshellu classic)
- stopery, gumka okrągła, sznurek, końcówki sznurka
- kawałek innego materiau na worek kieszeniowy
- ściągacz prążkowy
- wykrój - nasz pochodzi z OTTOBRE numer 1/2017 (model numer 12)
W artykule zostały użyte :
- maszyna JANOME EASY JEANS HEAVY DUTY 1800 , króra bez najmniejszego problemu radzis sobie z chyba każdym materiałem. Przeszyje lekko nawet 6 warstw złożonego softshellu.
- owerlok JANOME MY LOCK 744D
- akcesoria krawieckie PRYM
Zaczynam jak zawsze od wykrojenia wszystkich elementów. Ponieważ są to spodnie z tkaniniy softshellowej, nie będą się zbytnio rozciągać i pracować, dlatego nie mogą to byc baggy ani inne wąskie spodnie . wybieramy szerszy szablon. Ja użyłam wykroju z Ottobre 1/2017 na proste spodnie.
Zmodyfikowałam go trochę, dodając zaszewki w okolicach kolan, ale jesli nie chcecie, nie trzeba tego robić wybierając odowiednio szerszy wykrój. Jesi jednak wybierzecie spodnie z zaszewkami to pamiętajcie o przedłużeniu przednich nogawek o 2 cm w dół .
Następny krok to wspomniane wcześniej zaszewki.
Odmierzamy miejsca w których mają się znajdować i rysujemy dwie proste linie na lewej stronie nogwek oddalone od siebie o kilka centymetrów. Składamy materiał wzdłuż linii tak aby brzegi się stykały i rysujemy kolejną krótką linię ukośnie około 5 mm od brzegu złożenia. Linia ta ma być długa na około 3-4 cm: W ostateczności zaszewki powinny nam wyjśc lekko na ukos. Zszywamy narysowane linie na lewej stronie:
Po zszyciu zaszewek stębnujemy je na prawej stronie jak najbliżej szwu:
Kolejny krok to kieszenie w karczkach biodrowych, w wykoju ich nie było ale bardzo łatwo jest je dodać. Moje kieszenie są ścięte na prosto nie po łuku:
Teraz zszywamy obydwie częsci przodu oraz obydwie częci tyłu spodni w kroku:
Potem przygotowujemy spodnie do zszycia przodu z tyłem, pamiętamy o poprawnym spięciu , szczególnie w okolicach kieszeni.
Przygotowujemy dwa kawałki szerszej (5 mm gumki), lub jakiejś wąskiej tasiemki. Skladamy je na pół i wpinamy w nogawki od zwenętrzenej strony około 2-3 cm powyżej dolnej krawędzi nogawek:
Tak wygląda gotowy zaczep na ogkrągłą gumkę, która będzie przeciągnięta przez dół spodni. Przed wszyciem / po wszyciu:
Czs na przygotowanie ściągaczy ( jeśli chcemy je pominąć trzeba dodać do wykroju odpowiednią ilość cm na podłożenie dołu spodni i otwór na sznurek będziemy wtedy robić w trakcie zszywania nogawek po zewnętrznej stronie).
Ściągacze są również wycięte z softshellu idelanie na szerokość nogawki plus 0,5 do 1 cm zapasu na szew. Dziurkę w szwie ściągacza robimy dokładnie tak, jak we wcześniej pokazanym już na blogu artykule <PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU>
Następnie wszywamy przygotowany z otworem na gumkę ściagacz do nogawki, pamiętając, że otwór ma się znajdować równolegle do szwu zewnętrznego spodni. Wszyty ściagacz stębnujemy na prawej stronie jak najbliżej szwu:
Kolejna czynność to wszycie ściągacza w pasie. Ja dodałam również i do niego otwór na sznurek przygotowany tą samą metodą co wcześniejsze otwory:
Na końcu wciagamy w ściagacze okrągłą gumę i od razu nakładamy stopery. Gumkę przewlekamy również przez zrobiony wcześniej zaczep. Ma to służyć temu, aby po ściągnięciu ściagacza nadmiar gumki nie plątał sie pod butami :)
Spodnie funkcyjne na niepogode są gotowe :)
Post Comments (0)
To add a comment, you must be a registered customer.
click here to log in