19/06/2020
Kocyk Patchwork
Patchwork jest moją ogromną pasją. To właśnie ta technika sprawiła, że sięgnęłam po maszynę i postanowiłam nauczyć się szyć. Zszywanie dziesiątek, setek czy tysięcy kawałeczków jest doskonałym sposobem na odstresowanie się. Efekty pracy zwykle nie są szybkie, ale za każdym razem niezwykle satysfakcjonujące. Myślę, że patchwork to technika, której każdy powinien przynajmniej raz w swojej szyciowej przygodzie spróbować. Moje serce skradły najprostsze patchworkowe kocyki dziecięce i szycie takiego chcę dziś zaprezentować. Podążaj za moimi wskazówkami i już wkrótce będziesz cieszyć się pięknym wyrobem, który będzie uroczym prezentem dla maluszka.
Zaczynamy!
Przygotuj wszystkie materiały: drukowany panel, ocieplinę, nożyczki, agrafki (ewentualnie szpilki), nici.
Przyda się też kawałek taśmy klejącej (najlepsza będzie malarska, ale inne też powinny spełnić swoje zadanie).
Do tego projektu w zasadzie nie ma konieczności montowania specjalnych stopek. Jeśli jednak masz możliwość, użyj stopki z górnym transportem do pikowania.
Wyprasuj panel, porozcinaj na elementy. Na panelu znajdziesz 63 kwadraty na kocyk o boku 12,5 cm, 8 kwadratów na poduszkę o boku 19 cm. Jeden duży element na tył kocyka o wymiarach 88 cm x 110 cm oraz 4 paski o wymiarach 6,3 cm x 110 cm, które po zszyciu będą tworzyć lamówkę.
Sprawdź czy na płytce ściegowej Twojej maszyny zaznaczono odległość 0,5 cm od igły. W tym miejscu naklej taśmę (malarską lub washi). Pomoże ona w dokładnym prowadzeniu materiału. Dokładność w tym projekcie jest bardzo istotna.
Rozplanuj układ kwadratów na kocyku, lub zszywaj bez żadnego ustalonego porządku. Zszywaj po dwa kwadraty, układając je równo brzegami, prawymi stronami do siebie. Możesz spróbować szycia „taśmowego” czyli nie przerywając szwu, podkładaj następną parę kwadratów do zszycia. To moja ulubiona technika szycia. Dzięki niej, zszyte elementy wyglądają estetycznie, bez plątaniny nitek. Sam proces szycia przebiega szybciej.
Cały proces zszywania po kolei jednego z 9 pasków znajdziesz na rysunku.
Gotowe paski ułóż na podłodze.
Przygotuj karteczki z numerami 1 – 9. Za pomocą szpilek przymocuj je naprzemiennie po przeciwnych końcach pasków. Takie oznaczenie pomoże przy dobrym zaprasowaniu szwów.
Zaprasuj szwy po lewej stronie w jednym kierunku rozpoczynając od strony z wpiętą karteczką.
Dzięki tej technice szwy przy łączeniu pasków tkanin ładnie się spotkają a zapasy szwów miną i nie powstanie zgrubienie. Złóż paski tkanin prawymi stronami do siebie. Zepnij szpilkami w miejscu styku kwadratów.
Lewa strona po zszyciu i rozprasowaniu będzie wyglądać następująco.
Następnym krokiem jest tzw. „kanapkowanie” czyli układanie kilku warstw kocyka na sobie z zachowaniem pewnych zasad.
Na podłodze ułóż spód kocyka (jednolity kawałek materiału wycięty z wydrukowanego panelu) prawą stroną do podłogi. Przyklej rogi delikatnie naciągając materiał.
Na materiale ułóż fragment ociepliny (85 cm x 108 cm). Zauważ, że jest on mniejszy niż niższa warstwa. Na ocieplinie rozłóż zszyty z kawałków wierzch kocyka. On również będzie o kilka centymetrów mniejszy niż wcześniejsza warstwa.
Tak przygotowaną „kanapkę” pospinaj agrafkami lub szpilkami. Osobiście wolę agrafki, szpilki mogą łatwo pokłuć ręce. Zwykle spinam co drugi kwadrat.
Przygotuj lamówkę. Paski materiału zszyj ze sobą, by powstał jeden długi pasek.
Złóż końce pasków prawą stroną do siebie pod kątem prostym, nakreśl linię pomocniczą (przekątną) i szyj po niej. Takie łączenie pasków pozwala uniknąć nagromadzenia materiałów w obrębie szwu.
Rozprasuj szwy i zaprasuj lamówkę lewą stroną do wewnątrz. Tak przygotowaną lamówkę odłóż na bok.
Wcześniej przygotowaną i pospinaną „kanapkę” przepikuj (czyli przeszyj kilka warstw jednocześnie). W tym wypadku najrozsądniejsze wydaje się prowadzenie szwu po liniach, które wyznaczają pozszywane kwadraty, Nic jednak nie stoi na przeszkodzi by pikować po przekątnej lub w odległości np. 1 cm od szwów. W tym wypadku dobrym wyborem będzie stopka z górnym transportem, która będzie równomiernie podawać materiał z góry i z dołu (może mieć to większe znaczenie przy ocieplinie o gramaturze rzędu 200 g/m i większej). Przy tym kocyku, spokojnie poradzisz sobie korzystając z uniwersalnej stopki.
Przepikowaną „kanapkę” przytnij. Odetnij zapas spodu i ociepliny.
Pora na przyszycie lamówki. Zaprasowaną lamówkę ułóż równo do brzegów kocyka po lewej stronie. Zostaw nieprzyszyty kawałek o długości około 20 cm. Zacznij szyć tuż za połową dłuższego boku kocyka zachowując odstęp 0,7 cm od brzegu. W równym prowadzeniu pomoże Ci taśma przyklejona na odpowiednią odległość od igły.
Zbliżając się do rogu kocyka należy zgiąć lamówkę po przekątnej i w miejscu zagięcia poprowadzić linię. Kontynuuj szycie zatrzymując się na linii, podnieś stopkę, delikatnie zmień kierunek szycia i dokończ szycie po linii na zewnątrz.
W kolejnym etapie zagnij lamówkę w drugą stronę, również po przekątnej, i narysuj linię.
Rozpocznij szycie umieszczając igłę dokładnie na linii. W ten sposób przyszyj lamówkę na wszystkich rogach.
Zbliżając się do spotkania początku i końca lamówki należy wyznaczyć punkt zszycia dwóch końców. Rozłóż zaprasowaną lamówkę i zszyj po wyznaczonych liniach (ja nacinam sobie te punkty i szyję od punktu do punktu).
Lamówkę odegnij na drugą stronę kocyka, tak by zakrywała surowe brzegi i zsyj po prawej stronie. Szeroki ścieg zygzakowy wybacza sporo błędów i nie wymaga ogromnej precyzji. Po prostu prowadź brzeg lamówki (lamówka ładnie naciągnięta) pośrodku stopki. Na rogach ułóż starannie lamówkę i szyj dalej po zmianie kierunku szycia na prostopadły.
Pora na poduszeczkę. Z czterech kwadratów uszyj jeden większy pamiętając o zaprasowywaniu szwów. Czynność powtórz wykorzystując pozostałe kwadraty.
Złóż dwa nowe kwadraty prawymi stronami do siebie i przeszyj ok 0,5 cm od brzegu. Pozostawiając ok. 20 cm otwór na wprowadzenie ociepliny. Obetnij rogi (uważaj by nie uszkodzić szwu).
Przewiń poszewkę na prawą stronę, przeprasuj. Z reszty ociepliny dotnij wypełnienie (powinno wystarczyć na dwie warstwy) i wsuń w poszewkę.
Otwór zaszyj ściegiem krytym ręcznym. Poduszeczka jest już gotowa, ale możesz jeszcze ją przepikować.
Tym razem pokazuję inny sposób pikowania, bez podążania za liniami szwu. Oczywiście to od Ciebie zależy jak poprowadzisz linie pikowania. Możesz oczywiście pozostawić ją niewypikowaną.
Na koniec poukrywaj luźne nitki, wiążąc je i wciągając igłą do środka (używam do tego igieł samonawlekających – praca idzie błyskawicznie).
Anna Rozwadowska
Kreatywnie Zakręcona
Komentarze (2)
-
Anna Cichoń
24/09/2020Bardzo mi pomógł wpis.
Uczę się szycia próbując i na pewno wykorzystam pomysł z taśmą i inne wskazówki
Uwielbiam kombinować z Patchworkiem:))
-
Monika Stojanowska
22/06/2020Strasznie niejasne tłumaczenie. Skrótowe.
Nie rozumiem po co kwadraty z numerkami, nie rozumiem tego obrazka rysowanego ręcznie. A obszywanie lamówką, to już w ogóle czarna magia. -
Dresówka.pl - obsługa sklepu do: Monika Stojanowska
22/06/2020Pani Moniko, Zapraszamy na naszą grupę kontaktową na facebooku. Znajdzie tam Pani post poświęcony temu projektowi, gdzie autorka udzieli odpowiedzi na wszelkie wątpliwości :)
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować