Menu
Blog
PL | PLN
0 0
  Udostępnij wpis:

  Jak szyć dzianiny swetrowe

  Czy można uszyć sobie sweter?

  Jeżeli po przeczytaniu tytułu czujecie lekki „zgrzyt”, spokojnie, zostańcie z nami, już spieszę z wyjaśnieniem!

  jak_szyc_swetrowki

  Czy żeby samemu zrobić sweter musisz posiadać umiejętność władania drutami lub szydełkiem? Niekoniecznie. Jeżeli posiadasz maszynę do szycia i miałeś/aś w ręku popularne „dresówki” to na pewno w Twej głowie zaświtała myśl, że widziałeś już gdzieś taką strukturę. Swetry robione ręcznie przez nasze babcie i mamy, to nic innego jak dzianiny. Z tym, że te robione na drutach są wykonane zwykle z jednej długiej nici, te z maszyn dziewiarskich ze zdecydowanie większej ich ilości. Czy zatem każda „dresówka” to coś jak... swetrówka? Technicznie rzecz ujmując – owszem. Niemniej materiały określane w sklepach, jako „swetrowe” to zwykle lekkie, miękkie dzianiny o dość luźnym splocie, niezwykle podobnym do tego robionego ręcznie na drutach lub szydełkiem.

  Kupujące taki materiał możesz mieć jednak obawy, jak obchodzić się z takim „sweterkiem”.

  1. Czy materiał się pruje?

  Kupujące materiał przez internet zwróć szczególną uwagę na zdjęcia brzegów materiału, zobaczysz na nich jak materiał wygląda po przecięciu. Żadna z naszych dzianin swetrowych nie pruje się po przecięciu, wynika to z technologii wykonania. Gdybyś jednak zdecydował/a się uszyć coś z naszych gotowych paneli kocykowych, to sprawa wygląda już inaczej, ponieważ panele wykonane są w sposób imitujący tradycyjną, ręczną robotę dziewiarską. W tym wypadku warto rozcinać materiał od razu overlockiem, gdzie nóż przetnie materiał, a nici zabezpieczą brzeg.

  jak_szyc_swetrowki

  jak_szyc_swetrowki

  2. Jakich igieł używać przy szyciu materiałów swetrowych?

  Do szycia „swetrówek” polecamy używać igieł do dzianin z oznaczeniem JERSEY/BALLPOINT (z oznaczeniem 130/705H-SUK). Czubek w takich igłach zakończony jest kulką, czyli nie jest ostry. Taka igła przechodząc przez materiał nie robi w nim dziurkę, tylko rozsuwa jego włókna na boki, nie przecinając ich. Grubość igły dopasowujemy do grubości dzianiny.

  jak_szyc_swetrowki

  3. Czy dzianiny swetrowe wymagają używania nici elastycznych?

  Na początek pamiętać trzeba, że nici elastycznych nie używamy na igłach. W maszynie wielofunkcyjnej nawijamy je na szpulkę dolną, w overlocku czy coverlocku nakładamy na chwytacze dolne.
  Osobiście polecam używanie do dzianin, a szczególnie tych swetrowych, nici elastycznych lub ściegów elastycznych w maszynie.

  jak_szyc_swetrowki

  4. Jakimi ściegami szyć dzianiny swetrowe?

  Jeżeli zdecydujesz się na nici elastyczne, spokojnie możesz szyć je ściegiem prostym. Jeżeli jednak szyjesz tylko nićmi uniwersalnymi koniecznie wybieraj ściegi elastyczne np. potrójny prosty, zygzak. Przy szyciu tego typu materiałów dobrze sprawdza się elastyczny ścieg overlocka. Pamiętaj o regulacji docisku stopki – lekkie, rozciągliwe dzianiny swetrowe wymagają zwykle zmniejszenia docisku stopki.

  jak_szyc_swetrowki

  5. Czy dzianina swetrowa będzie rozciągała się pod maszyną?

  Niestety istnieje taka możliwość. Swetrówki zwykle nie mają w sobie włókien elastycznych, ale sam splot sprawia, że rozciągają się dość mocno. Jak zminimalizować ten proces? Najważniejsza jest tu regulacja docisku stopki oraz to, żeby absolutnie nie ciągnąć materiały pod stopką.

  jak_szyc_swetrowki

  6. Czy dzianiny swetrowe „gryzą”?

  Niestety nie można odpowiedzieć tu jednoznacznie, ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa. Moje doświadczenie z dresówka.pl mówi jednak, że nasze swetrówki dla większości użytkowników to delikatność i czysta przyjemność użytkowania.

  jak_szyc_swetrowki

  7. Czy przez meszek dzianiny swetrowe nie będą się szybciej mechacić?

  Przy każdym produkcie znajdziecie zalecenia dotyczące prania. Stosując się do nich zyskacie pewność, że materiał nie ulegnie szybszemu zniszczeniu. Warto jednak pamiętać, że dzianiny podlegają naturalnemu procesowi pillingu.

  jak_szyc_swetrowki

  8. Czy prasowanie pomaga na falujące szwy?

  W przypadku większości dzianin oczywiście – prasowanie z użyciem dużej ilości pary pomaga poradzić sobie z falującym szwem. W przypadku większości swetrówek należy jednak pamiętać, że prasowanie może „wyświecić” materiał i do tego zabiegu lepiej używać samej pary.

  9. Czy jeżeli nie mam regulacji docisku stopki w maszynie dam radę szyć swetrówki?

  Jeżeli materiał pod maszyną rozciąga się, ścieg faluje w sposób totalnie niekontrolowany, można uciec się do taśmy do podklejania szwów i w ten sposób spróbować ustabilizować jego brzeg. https://dresowka.pl/pl/tasma-termo-do-podklejania-15mm.html

  jak_szyc_swetrowki

  Czy zatem można sobie uszyć sweter? Oczywiście! Korzystając z gotowych dzianin swetrowych możesz uszyć co sobie tylko zamarzysz, bez konieczności nauki robiania na drutach, czy na szydełku!

  Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania zostaw je w komentarzu – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwością, tak, żeby szycie było czystą przyjemnością.

  Małgorzata Michalewska 

  #szyjęzdresówką

  Nie zapomnij ocenić wpisu!
  Wybierz ilość gwiazdek:
  Poprzedni Następny

  Komentarze (0)

  Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

  kliknij tu aby się zalogować