Menu
Blog
PL | PLN
0 0
  Udostępnij wpis:

  Poznaj dzianiny dresowe

  Poznaj dresówkę 

  Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o materiale najbliższym naszym sercom, czyli DRESÓWCE.

  Dresówka - co to takiego?

  Jedno jest pewne - materiał nazywany dresówką jest uniwersalną dzianiną, o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu, którą każdy z nas ma w swojej szafie. W porównaniu do tkaniny, powstaje ona z dwóch układów nitek tworzących oczka. To właśnie oczka sprawiają, że dresówki są elastyczne, sprężyste i tak miłe w użytkowaniu.

  Dresówka to materiał, który pokochacie od pierwszego dotknięcia. Ma przyjemny, miękki chwyt, jest wygodna w użytkowaniu, oddychająca, zapewnia komfort i swobodę ruchu oraz ciepło. Choć pierwotnie dedykowana ubraniom sportowym, już dawno wyszła poza te ramy. Towarzyszy nam w formie codziennych bluz i spodni, wygodnych sukienek i marynarek, czapek kominów, kombinezonów. Ubierają się w nią dzieci i dorośli, a możliwość jej zastosowań ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

  Jak szyć dresówki

  Podstawową rzeczą, o której musisz pamiętać podczas szycia dzianin dresowych jest to, że materiał zawsze będzie się delikatnie rozciągał. Konieczne jest tu zatem dopasowanie ściegu, który będzie pracował wraz z naszym materiałem. W swojej maszynie wielofunkcyjnej na pewno posiadasz zygzak, a całkiem możliwe, że również elastyczny ścieg prosty oraz ścieg overlockowy, który w połączeniu ze stopką overlockową może zdziałać cuda. Jeżeli jednak twoja maszyna nie posiada tych funkcji lub nie lubisz ich używać, polecę Ci nasz firmowy patent, który świetnie sprawdza się np. przy stebnowaniu. Kiedy na szpulkę dolną nawinie się nić elastyczną, wtedy nawet ścieg prosty zacznie pracować z materiałem. Pamiętaj jednak, że nici elastyczne nie nadają się do pracy na igłach w żadnej z maszyn domowych. Możesz jednak używać ich śmiało w szpulce dolnej oraz na chwytaczach w renderce albo w overlocku. A skoro już mowa o overlocku, to jest on maszyną idealną do szycia dresówek. Jeżeli posiadasz taki, który ma również funkcję zszywania materiałów (np. czteronitkowy), to śmiało możesz szyć nim całe projekty (pamiętaj jednak - overlock nigdy nie zastąpi maszyny wielofunkcyjnej).

  Jeżeli Twoja maszyna posiada regulację stopki - skorzystaj z niej, przygotowując się do szycia. Sprawdź na kawałku materiału, który będziesz szyła, czy ścieg, który chcesz użyć, spełnia Twoje oczekiwania. Podcza szycia dzianin staraj się nie ciągnąć materiału, a wszelkie powstałe podczas szycia "falowania" rozprasuj z dużą ilością pary.

  Podczas krojenia dresówek pamiętaj o układaniu wykrojów zgodnie z linią kolumienek widocznych na prawej stronie materiału. Dresowki po przecięciu nie prują się w żaden sposób. Możliwe jest więc surowe wykończenie projektów uszytych z ich udziałem. Do cięcia wystarczą ostre nożyczki, a wiele osób chwali sobie również cięcie na macie nożem krążkowym.

  Przy szyciu dresówek bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej igły . Jej czubek musi być tępo zakończony. Dlaczego? Ponieważ zależy nam na tym, aby igła weszła między włókna dzianiny, nie zaś żeby je przecięła, a tym samym uszkodziła. Wybieraj więc igły do dzianin/stretchu/jerseyu/z kulką, a szycie i ewentualne prucie będą dużo przyjemniejsze. Grubość igły dobieramy do grubości materiału, w przypadku dresówek są to z zwykle 80 lub 90.

  Podstawowy podział dresówek

  Biorąc pod uwagę budowę materiału oraz jego wygląd, dresówki dzielimy na:

  - dresówki pętelkowe
  - dresówki drapane

  Dresówki pętelkowe

  Dzianiny pętelkowe to rodzaj dresówek, który z lewej strony wykończony został tzw. pętelką. Dzięki swojej budowe rozciąga się delikatnie (nawet jeżeli w składzie nie ma zastosowanych włókien elastycznych), zapewnia ciepło, oddycha i jest miła w dotyku.

  Dzianina pętelkowa z elastanem PE260

  Ta pętelka to nasza najbardziej uniwersalna i wszechstronna dzianina. Jest elastyczna, średniej grubości, super miękkości, a w ofercie znajdziesz ściągacze w kolorach idealnie do niej pasujących.

  dzianiny_dresowe

  Świetnie sprawdzi się na:

  - bluzy,
  - spodnie,
  - legginsy,
  - sukienki,
  - spódnice,
  - tuniki,
  - kardigany,
  - czapki, chusty i kominy

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80.

  Organiczna dzianina pętelkowa z elastanem SP250

  Na tej pętelce drukowane są nasze wzory oraz zestawy odzieżowe. Jest średniej grubości, elastyczna, delikatna i bardzo miękka. Warto wiedzieć, że powstała z nasion niemodyfikowanych genetycznie, w sposób naturalny, bez użycia pestycydów i środków owadobójczych, dzięki czemu jej uprawa nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, ani nie wpływa negatywnie na zdrowie zajmujących się nią ludzi. Przy jej produkcji zużycie wody jest o ponad 50% niższe, a uprawa i produkcja jest ściśle kontrolowana, bez wyzysku, z poszanowaniem praw pracowniczych.

  dzianiny_dresowe

  Uszyjesz z niej:

  - ubrania niemowlęce i dziecięce,
  - bluzy,
  - spodnie i legginsy,
  - sukienki i spódnice,
  - tuniki i kardigany,
  - czapki, kominy i chusty.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80.

  Gruba dzianina pętelkowa z elastanem E300

  Ta dresówka ma idealnie równą, gęstą, drobną pętelkę. Jest trochę grubsza od naszej klasycznej PE260, ale różnica jest tak niewielka, że spokojnie można łączyć ze sobą oba te materiały. W chwycie jest bardziej "dresowa", elastyczna i wszechstronna.

  dzianiny_dresowe

  Uszyjesz z niej:

  - bluzy,
  - sukienki i spódnice,
  - spodnie i legginsy,
  - kardigany i tuniki,
  - czapki, chusty i kominy.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80.

  Gruba dzianina pętelkowa bez elastanu P300

  Ta dresówka charakteryzuje się grubą, luźną pętelką, która nadaje jej surowy, poważny wygląd. Warto potraktować ją jako dodatkowy element dekoracyjny i na przykład wywinąć na prawą stronę. Materiał jest gruby, w składzie nie posiada elastanu, rozciąga się zatem tylko delikatnie. Zastosowany w składzie poliester ma za zadanie utrzymanie formy uszytych ubrań, zapobiega m.in. szybkiemu wypychaniu się kolan czy łokci.
  To materiał stworzony na oversizy i do wszelkich męskich projektów!

  dzianiny_dresowe

  Uszyjesz z niego:

  - bluzy i kardigany,
  - spodnie i spodenki.

  Znajdziesz ją w wersji bez nadruku i we wzory.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 90.

  Dzianina pętelkowa z elastanem z recyklingu

  Nasza recyklingowa dresówka posiada krótką, delikatną pętelkę. Jest miękka, przyjemna dla skóry, nie rozciąga się i posiada typowo “dresowy” chwyt. Wykonana została z przędz pochodzących z recyklingu. Przędza bawełniana to resztki przędzy pozostałych po produkcji oraz odzyskana z ubrań. Włókna poliestrowe pochodzą z recyklingu plastikowych butelek, znanych jako rPet. Ten materiał pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji!

  dzianiny_dresowe

  Uszyjesz z niej:

  - bluzy,
  - spodnie,
  - czapki, chusty i kominy,
  - sukienki i spódnice.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80.

  Bambus pętelka z elastanem 260g

  W tej wykonanej z naturalnej przędzy bambusowej pętelce zakocha się każdy! Jest lejąca, miękka i przyjazna dla skóry. Posiada delikatny połysk, natomiast w dotyku przypomina jedwab. Nie ma tendencji do gniecenia się, a dodatek elastanu sprawia, że materiał jest rozciągliwy.

  dzianiny_dresowe

  Doskonale sprawdzi się w szyciu:

  - każdego typu odzieży (bluz, dresów, sukienek, legginsów),
  - otulaczy, pieluszek dla najmłodszych,
  - tekstyliów sypialnianych.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80.

  Dresówka pętelkowa ITY

  Dzianina pętelkowa ITY to wysokiej klasy materiał, na który składają się włókna syntetyczne i bawełniane. Materiał w dotyku jest bardzo podobny do bawełny, a proces produkcji zbliżony jest do sposobu produkcji dzianiny bawełnianej - poliester jest cięty i skręcany w analogiczny sposób. Skrót ITY oznacza przędzę skręcaną, a to sprawia, że dzianina jest chłodna, lejąca, elastyczna i niesamowicie miękka w dotyku. Pozwala ona skórze oddychać i doskonale układa się na ciele. Nie drapie ani nie ociera skóry, jest mało gniotliwa. Dzięki wykorzystaniu w składzie poliestru materiał idealnie sprawdza się do druku wszystkich ciemnych i mocno nasyconych wzorów, a nadruk jest odporny na ścieranie. Wewnętrzna warstwa materiału wykonana została z przędzy bawełnianej, dzięki temu materiał jest miękki, bardzo przyjemny dla skóry.

  dzianiny_dresowe

  Dresówka ITY Idealnie sprawdzi się przy szyciu:

  - bluz,
  - spodni, legginsów,
  - czapek, chust, kominów,
  - sukienek i spódnic.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80 z serii microtex.

  Dresowki drapane

  Dzianinę drapaną charakteryzuje znajdujący się na jej lewej stronie mięciutki meszek. Powstaje on z nitek tworzących podbicie, które na etapie wykańczania zostają rozcięte i poddane procesowi drapania. Dzięki temu dresówki drapane są tak mięsiste, miękkie, ciepłe i niezwykle przyjemne w dotyku.

  Dresowka drapana bez elastanu

  Dzianina drapana bez elastanu (D300) to nasza sztandarowa dzianina dresowa. Jest gruba, mięsista, wykończona z lewej strony charakterystycznym meszkiem, z prawej zaś jest delikatna i gładka. Jest to materiał całoroczny, z naciskiem na sezon jesienno-zimowy. Dzianina nie posiada w składzie elastanu, co sprawia, że rozciąga się jedynie delikatnie.

  dzianiny_dresowe

  Uszyjesz z niej ciepłą odzież:

  - bluzy, kardigany i narzutki,
  - spodnie, sukienki,
  - odzież dziecięcą,
  - szaliki, kominy,
  - koce, poduszki, otulacze.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 90.

  Dresówka drapana z elastanem

  Ta dzianina jest średniej grubości, z prawej strony jest gładka, a od spodu wykończona przyjemnym meszkiem. Elastan użyty został w wierzchniej warstwie materiału, spodnia, wydrapana pętelka jest w 100% bawełniana. Dzięki temu dzianina jest bardzo plastyczna, rozciągliwa, elastyczna, a jednocześnie niezwykle ciepła i przyjemna w kontakcie ze skórą. Materiał rozciąga się wzdłuż długości belki, na co warto zwrócić uwagę układając wykrój.

  dzianiny_dresowe

  Materiał idealnie sprawdzi się przy szyciu:

  - bluz,
  - spodni,
  - legginsów,
  - czapek, chust, kominów.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80/90.

  Sportowa dzianina drapana

  Jest ciepła, oddychająca i świetnie sprawdza się zimą, jako warstwa “pod kurtkę”, jesienią i wiosną, jako np. bluza do zadań specjalnych oraz latem, zabierana “na wszelki wypadek”. Innymi słowy, jest świetnym materiałem całorocznym, wyprodukowanym w całości w Polsce, drukowanym u nas w pełnej palecie kolorystycznej. Jest dedykowana szyciu sportowemu, ale mówi również tak projektom, w których liczy się wygoda i komfort.

  dzianiny_dresowe

  Uszyjesz z niej:

  - bluzy,
  - spodnie,
  - czapki,
  - opaski,
  - kominy.

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80 z serii microtex.

  Dresówka drapana z elastanem ITY

  Miękka dzianina z prawej strony gładka, od spodu wykończona przyjemnym meszkiem. Zastosowanie w składzie elastanu powoduje, że dzianina jest bardzo plastyczna, rozciągliwa, elastyczna, a jednocześnie niezwykle ciepła i przyjemna w kontakcie ze skórą. To materiał o dobrym chwycie, w dotyku podobny do bawełny. Należy do nowej generacji materiałów z wykorzystaniem skręcanego włókna poliestrowego. Mieszając bawełnę i poliester, udało się uzyskać higroskopijny, oddychający i trwały materiał, który łączy najlepsze właściwości obu włókien. Dzianina drapana z elastanem nie kurczy i nie marszczy się.

  dzianiny_dresowe

  Idealnie sprawdzi się przy szyciu:

  - bluz, kardiganów i narzutek,
  - spodni i legginsów,
  - czapek, chust i kominów

  Polecamy do jej szycia igłę rozmiar 80 z serii microtex.

  Co nam pozostaje?

  Zabrać się za szycie! Dresówka w każdej swej odsłonie jest przyjemna w szyciu i użytkowaniu. Dzięki swojej wszechstronności i uniwersalności pozwala zaszaleć ze wzorami i kolorami. Jest świetna dla najmłodszych i wszystkich młodych duchem. Nie wymaga dużo, dając przy tym masę z siebie. Idealna dla początkujących, do nauki, wybaczająca dużo i ciągle zachwycająca. Czyż nie dlatego jest królową naszych szaf?

  Gosia Michalewska 

  Nie zapomnij ocenić wpisu!
  Wybierz ilość gwiazdek:
  Poprzedni Następny

  Komentarze (0)

  Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.

  kliknij tu aby się zalogować