- Metka z ekoskóry mały trójkąt - srebrny został dodany do Twojego koszyka.
OD CZEGO ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z SZYCIEM - CZĘŚĆ 2 - AKCESORIA KRAWIECKIE
To druga z części poradnika dla początkujących. Postaram się tutaj opisać czego będziemy potrzebować rozpoczynając naszą szyciową drogę. Co jest absolutnym szyciowym minimum, a co należy do gadżetów ułatwiających życie.
Wpis podzielę na dwie części żeby było bardziej przejrzyście. W pierwszej skupimy się na rzeczach które absolutnie trzeba mieć, w drugiej na gadżetach które znacznie ułatwiają i umilają pracę, ale nie są niezbędne.
Zadanie o tyle trudne, iż teoretycznie można by powiedzieć, że wystarczy maszyna do szycia, materiał, szpulka nici, trochę szpilek, dobre ostre nożyczki i mnóstwo zapału do pracy i tymi właśnie podstawami zajmiemy się w pierwszej części wpisu.
Jednak jak w każdej chyba dziedzinie życia , tak i w szyciu, dążymy nieustannie do tego, aby pracę sobie ułatwiać. Służą do tego przeróżne akcesoria i wynalazki, o których nasze babcie mogły pewnie tylko pomarzyć i o tym więcej w drugiej części .
CZĘŚĆ PIERWSZA
CZYLI RZECZY BEZ KTÓRYCH NIE MOŻEMY SIĘ OBEJŚĆ NA POCZĄTKU (I W OGÓLE) SZYJĄC
Tutaj chyba zaskoczenia nie będzie... Takie absolutne szyciowe MUST HAVE to kilka pozycji zaledwie.
Przyjmując, że maszynę/owerlocka i materiały już mamy, potrzebujemy zbioru akcesoriów, dzięki którym w ogóle szyć zaczniemy.
* NOŻYCE - nie powinny być pierwsze lepsze z szuflady czy papierniczego. Musimy zaopatrzyć się w dobre, cięższe, najlepiej krawieckie nożyce i pamiętajcie, chowamy je przed domownikami, bo szczególnie dzieci lubią się do takiego sprzętu dorwać i niestety stępić go
Nie żałujmy funduszy na dobre nożyczki, bo to zaprocentuje szybkim i sprawnym krojeniem materiału i naszym ogólnym zadowoleniem.
* SZPILKI - i tutaj podobnie jak z nożycami nie polecam kupować pierwszych lepszych. Przetestowałam kilka pudełek tańszych szpilek i mogę napisać tylko tyle że są mniej trwałe i szybko się zużywają. Już po wyjęciu z pudełka często zdarza się że znaczna część jest tak tępa że trzeba je po prostu wyrzucić. Generalnie byle jakie szpilki szybko się zużywają i trzeba je często wymieniać (co nie znaczy że nie można ich w ogóle używać) dlatego lepiej zainwestować kwotę kilkukrotnie wyższą w coś naprawdę dobrej jakości.
Tutaj warto zastanowić się nad szpilkami ze szklaną główką, bo można po nich prasować i nad takimi z płaską główką, bo znacznie łatwiej się po nich szyje.
* PISAKI, KREDY, MYDEŁKA do rysowania po materiale - tego typu rzeczy jest naprawdę dużo w sklepach. Co wybrać? Nie ma chyba złotego środka, tutaj najlepiej testować, bo naprawdę ilu znam ludzi, tyle opinii o jakimś konkretnym mydełku czy pisaku. Mi osobiście najlepiej rysuje się znikającą kredą krawiecką białą lub kolorową ale na jej temat słyszałam różne opinie. Dużo osób poleca na przykład znikające pisaki do tkanin lub po prostu wszelakie kredy. Efekt zastosowania różnych narzędzi do kreślenia po materiale będzie tez inny na różnych rodzajach materiału.Tutaj możemy zdać się na własne testy.
* NICI - nie może ich oczywiście tutaj zabraknąć , chociaż poświęcimy im kiedyś może więcej czasu w osobnym poście. Możemy je podzielić na dwie podstawowe grupy UNIWERSALNE i ELASTYCZNE, pierwsze służą głównie do szycia na maszynie wieloczynnościowej, drugie na overlocku - ale nie jest to jakaś sztywna reguła której musimy się bezwzględnie trzymać.
Nici polecam kupować w pasmanteriach i sklepach internetowych, nie kupujmy ich natomiast w marketach i wszelakich "zestawach pierwszej potrzeby" dla szyjących, nie są one zwykle dobrej jakości i mogą się rwać.
Ekonomicznie wychodzi tez kupowanie dużych szpul nici dedykowanych do overlocka nawet do maszyny wieloczynnościowej, bo ceny różnią się zwykle o kilka złotych , natomiast ilość metrów czy jardów stanowi już znaczącą różnicę. Jest kila patentów na używanie dużych szpul przy domowej maszynie,jeden z nich to stojak na duże szpulki (jego zastosowanie szerzej opisano. />
* CENTYMETR KRAWIECKI I INNE PRZYRZĄDY DO MIERZENIA I RYSOWANIA - tutaj nie muszę chyba dużo pisać, centymetr krawiecki jest to jedna z niezbędnych dla osoby szyjącej rzeczy. Wybór w tej dziedzinie nie powinien stanowić trudności, można kupić na przykład tani, centymetr zwijany z tworzywa, lub trochę droższy, metalowy - na pewno będzie trwalszy. Przydatna będzie też linijka minimum na 30 cm i najlepiej aluminiowa, kreślarska, choć zwykła plastikowa tez się nada. Do czego ta linijka? A choćby po to aby równo rysować małe proste elementy i robić pomiary na przykład na wykroju.
* PRUJKA I OBCINAK DO NICI - umieszczam te dwa przyrządy w jednym punkcie, bo bez nich też nie możemy się obejść, a szczególnie bez prujki, która od początku będzie nam towarzyszyć.
Zacznijmy jednak od obcinaka - nowoczesne maszyny często mają wbudowany obcinak do nici, są tez takie,które obcinają nici za nas (mają automatyczne obcinanie nici i ryglowanie ściegu). Pomimo tych wszystkich udogodnień wiele osób i tak korzysta z tradycyjnych obcinaków i ja jestem w tym gronie również. Tutaj też Was nie zaskoczę, dobrze zainwestować w trochę lepszy obcinak, bo podobnie jak nożyczki po jakimś czasie zaczyna się tępić. Powinien też lekko chodzić, więc nie zawsze najtańsza opcja będzie dobra ( piszę na własnym przykładzie - kupiłam pierwszy lepszy, najtańszy w pasmanterii i nie do końca jestem zadowolona z jego używania, bo w porównani do starego, droższego, dość ciężko obcina nici)
Teraz trochę o prujce...Od kiedy rozpoczniemy przygodę z szyciem prujka stanie się jednym z naszych najważniejszych szyciowych akcesoriów i absolutnie powinniśmy się w nią zaopatrzyć. Jak sama nazwa wskazuje prujka służy do prucia, najczęściej kiedy coś nam nie wyjdzie, a na początku pewnie często nie będzie nam wychodzić. Poza tym prujką rozetniemy także obrzucone dziurki na guziki itp. To małe narzędzie będzie nam towarzyszyć zawsze, ale życzę Wam i sobie żeby jak najmniej trzeba było go używać...
* Żelazko i deska do prasowania - to ostatnie z absolutnie nam potrzebnych akcesoriów krawieckich, niektórzy pewnie będą zdziwieni ale bez tych rzeczy szyjąc nie można się obejść. Żelazko jest nam potrzebne do zaprasowywania szwów, łączeń, naprasowywania flizeliny na materiał... Więcej tutaj na ten temat rozpisywać się nie będę, bo żelazko zwykle posiadamy w domu zaczynając szycie.
CZĘŚĆ DRUGA
CZYLI RZECZY KTÓRE NIE SĄ NAM NIEZBĘDNE ALE ZNACZNIE UŁATWIAJĄ SZYCIE I ŻYCIE
Jak w tytule, ta część będzie dotyczyć akcesoriów i gadżetów, które znacznie ułatwiają i umilają procesy związane z szyciem, ale nie są to przedmioty bez których nie możemy się obejść.
Wymienię tutaj tylko kilka, bo tak naprawdę jest tego trochę. Zachęcam Was też do dzielenia się w komentarzach własnymi gadżetami jakich używacie do szycia.
*NAPOWNICA I AKCESORIA - jak dla mnie jest to zdecydowanie rzecz bez której nie mogę się obejść, ale umieściłam ja tutaj, bo nie jest niezbędna aby szyć. Napownice to alternatywa dla guzików, rzepów i zamków (napy, springi) oraz narzędzia do estetycznego i profesjonalnego wykańczania (oczka kaletnicze) Najbardziej popularne napownice ręczne do domowego użytku to KAM i PRYM.
W skrócie wyjaśnię:
- KAM to napownica ręczna służąca do nabijania nap tylko i wyłącznie plastikowych o różnych rozmiarach
- PRYM - to napownica ręczna mająca dużo większe możliwości od napownicy KAM. Prym nabija napy plastikowe, metalowe, springi, oczka kaletnicze o różnych rozmiarach
- TRÓJNÓG PRYM - przyrząd do mocowania nap, nitów, guzików, do nabijania ich w dowolnym miejscu materiału )a nie tylko blisko brzegu jak napownicą kleszczową)
* WONDER CLIPS - inaczej klamerki, wymyślone chyba do patchworku, ale z powodzeniem stosowane do szycia niemalże wszystkiego. Dobrze zastępują szpilki, jednak nie zawsze . Clipsami zepniemy tylko brzeg materiału. Wszystko co przyszywamy gdzieś dalej od brzegu spinamy szpilkami. Ja nie wyobrażam sobie już życia bez Wonder Clipsów. Kupić je można w internecie, zarówno na zagranicznych stronach jak i u nas w kraju.
Ich PLUSY:
- spinają naprawdę mocno , co ma znaczenie przy szyciu materiałów trudnych (typu minky), wszywaniu zamków
- nie stępią się jak szpilki
- są wykonane dość solidnie i trwałe ( u mnie jeden tylko stracił życie nadepnięty niefortunnie)
- Clipsa nie przejedziemy niechcący owerlockiem (co zdarza się ze szpilkami i niestety masakruje noże urządzenia)
- nie pokłujemy się nimi, jak to bywa przy korzystaniu ze szpilek, na pewno choć raz pokłuliście szpilkami palce
MINUSY:
- ja znalazłam tylko jeden, właśnie to, że clipsami możemy działać tylko na brzegu materiału
* PUDEŁKA, ORGANIZERY - no może bezpośrednio do szycia nie służą, ale służą nam na nasze wszelkie akcesoria i gadżety. Docenimy je szczególnie po jakimś czasie, kiedy zgromadzimy już trochę więcej wszelkiego rodzaju przydasiów i drobnych akcesoriów. Ja używam i bez nich nie mogłabym chyba nic znaleźć. Najwygodniejsze są te z mnóstwem przegródek, no i oczywiście te na szpulki.
* MATA DO CIĘCIA ( TZW. SAMOGOJĄCA) I NÓŻ KRĄŻKOWY ( OBROTOWY) - maty stosowane są jako podkłady do cięcia zazwyczaj nożem krążkowym, dlatego zwykle kupuje się te dwie rzeczy w zestawie. Najlepiej i najwygodniej na macie tnie się wszelkie elementy o prostych liniach, jednak łuki też się da. Mata doskonale sprawdza się także do patchworku, ale i do cięcia innych materiałów, nawet kilku warstw na raz. Większość użytkowników twierdzi, ze znacznie skraca czas krojenia i podnosi komfort pracy. Używać jej można z powodzeniem do docinania ściągaczy, a także nieskomplikowanych form odzieżowych.
W połączeniu z nożem krążkowym (obrotowym) stanowią idealny zestaw do szybkiego krojenia i cięcia większych elementów.
* MAGNETYCZNA PODKŁADKA/PODUSZKA DO IGIEŁ I SZPILEK - zdecydowanie świetny wynalazek i gadżet, szczególnie dla osób posiadających dzieci. Mając taką podkładkę raczej już nie musimy się martwić zgubionymi gdzieś w trakcie szycia igłami i szpilkami i rozsypaniem szpilek.
Oczywiście wszystkich gadżetów i akcesoriów krawieckich jest znacznie więcej i nie jestem ich w stanie wymienić w jednym wpisie, aby nie stał się on nudny. Ograniczyłam się więc tylko do tych kilku najpopularniejszych, natomiast inne będę opisywać przy okazji tworzenia następnych wpisów w kategorii ABC SZYCIA więc zachęcam do zaglądania na bloga.
Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Wam skompletowanie podstawowej "szyciowej wyprawki początkującego"
Nie zapomnij ocenić wpisu!Komentarze (0)
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowanym klientem sklepu.
kliknij tu aby się zalogować
Kategorie
Najnowsze komentarze
-
Cieszę się! Miłego szycia! ✂️
Dresówka.pl - obsługa sklepu Spodnie dresowe z kieszeniami -
@Dresówka.pl Już wszystko jasne :) Mam to :) Dziękuję :)
Dominika Jelińska Spodnie dresowe z kieszeniami -
1. Przygotowanie mankietów i nogawek Jeśli mankiety nie są jeszcze zszyte, złóż je na pół, prawą stroną do środka, i zszyj krótsze boki, tworząc okrąg. Obróć mankiet na prawą stronę i złóż go na pół wzdłuż, tak aby szew został schowany w środku. 2. Oznaczenie równych punktów Aby równomiernie rozciągnąć nogawkę na mankiecie, podziel oba elementy na cztery równe części: Złóż mankiet na pół i oznacz przeciwległe punkty. Następnie złóż go jeszcze raz, aby uzyskać cztery równe części. Zrób to samo z nogawką spodni. 3. Przypięcie mankietu do nogawki Wsuń mankiet do wnętrza nogawki, prawą stroną do prawej strony materiału. Dopasuj oznaczone punkty na mankiecie i nogawce, przypinając je szpilkami lub klipsami. 4. Dopasowanie szerokości Jeśli mankiet jest znacznie węższy od nogawki, konieczne będzie równomierne zmarszczenie lub ułożenie fałdek na nogawce: Możesz delikatnie marszczyć nadmiar materiału nogawki przy przypiętych szpilkach. Alternatywnie, możesz wykonać małe zakładki, równomiernie rozmieszczone wokół mankietu. 5. Szycie Na maszynie: Użyj ściegu prostego lub elastycznego, szyjąc około 1 cm od krawędzi. Jeśli materiał nie jest elastyczny, ścieg zygzakowy pomoże uniknąć pękania szwów. Ręcznie: Użyj mocnego ściegu fastrygowego lub małego ściegu przedniego dla większej trwałości. 6. Wykończenie Jeśli masz overlocka lub zygzak w maszynie, zabezpiecz brzeg szwu, aby się nie strzępił. Rozprasuj szew żelazkiem, aby nadać mu estetyczny wygląd. To powinno pomóc w poprawnym wszyciu mankietów! Jeśli masz dodatkowe pytania, daj mi znać. ????
Dresówka.pl - obsługa sklepu Spodnie dresowe z kieszeniami -
mam problem z wszyciem mankietów w spodniach dresowych z DIY - materiał jest nieelastyczny, a mankiet spodni znacznie węższy od nogawki. Proszę o dokładniejszą instrukcję.
Dominika Jelińska Spodnie dresowe z kieszeniami -
Tak jak najbardziej tylko prosze szyc ściegiem zygzakowym
Dresówka.pl - obsługa sklepu Damskie i dziewczęce legginsy sportowe - tutorial
Najnowsze wpisy
Tagi wpisów
-

Dresówka.pl sp. z o.o. Sp. K.
Bodzanów 64B 48-340, Głuchołazy
Pomoc
Zakupy
Informacje
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku,
w celu przeglądania naszej strony internetowej, zapoznaj się
z poniższymi informacjami.
Na naszej stronie internetowej są stosowane technologie, takiego typu jak: pliki cookies, technologia do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i analizowania ruchu na stronie internetowej.
Naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z przepisami prawnymi, które zaczną obowiązywać 25 maja 2018 r., tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszej strony internetowej.
Zachęcamy, abyś zapoznał/ła się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony internetowej.
RODO
Od dnia 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”).
RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
RODO wprowadza szereg zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych.
W tej informacji przedstawiamy skrót najważniejszych zagadnień dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych, które zajdą od 25 maja 2018 r. w związku z korzystaniem z naszej strony internetowej.
Czym są dane osobowe?
Zgodnie z RODO dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W przypadku korzystania z naszej strony internetowej – jeżeli nie zostaje zawarta umowa sprzedaży towaru, a towary są jedynie oglądane przez Użytkowniczkę czy Użytkownika - takimi danymi są np. adres e-mail czy adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach (np. local storage) instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszej stronie internetowej i urządzeniach, których używasz podczas korzystania z naszych usług.
Podstawa i cel przetwarzania danych osobowych
Przetwarzanie danych osobowych wymaga podstawy prawnej. RODO przewiduje kilka rodzajów takich podstaw prawnych dla przetwarzania danych, a w przypadkach korzystania z naszych usług wystąpią, co do zasady trzy z nich:
1. niezbędność przetwarzania do zawarcia lub wykonania umowy, której jesteś stroną. Jeśli zatem zawieramy z Tobą umowę, to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
2. niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Ta podstawa przetwarzania danych dotyczy przypadków, gdy ich przetwarzanie jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione interesy, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa świadczonych usług, ich ulepszania i dopasowania do potrzeb i Twojej wygody, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych towarów i usług przez Dresówka.pl Sp. z o.o., Dresówka.pl Sp. z o.o. Sp. k. i Grupa Creata Sp. z o.o. na stronie internetowej.
3. dobrowolność zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jest potrzebna głównie w przypadku, gdy usługi marketingowe dostarczają Ci podmioty trzecie oraz gdy to my świadczymy takie usługi dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele muszą mieć możliwość przetwarzania Twoich danych. Wyrażenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne, i jeżeli nie chcesz, nie musisz jej wyrażać.
Dzięki naszemu rozwiązaniu masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.
Twoje dane, w ramach naszych usług, przetwarzane będą wyłącznie w przypadku posiadania przez nas lub inny podmiot przetwarzający dane jednej z dopuszczonych przez RODO podstaw prawnych i wyłącznie w celu dostosowanym do danej podstawy, zgodnie z opisem powyżej. Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy – przez czas jej wykonywania, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.
Administratorzy
Administratorami Twoich danych osobowych będą Dresówka.pl Sp. z o.o., Dresówka.pl Sp. z o.o. Sp. k. i Grupa Creata Sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, czyli firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy głównie w zakresie marketingowym.
Przekazywanie danych
Twoje dane będą przetwarzane przez takie podmioty jak: Dresówka.pl Sp. z o.o., Dresówka.pl Sp. z o.o. Sp. k. i Grupa Creata Sp. z o.o. i Zaufanych Partnerów, jeżeli wyrazisz na to zgodę. W każdym takim przypadku przekazanie danych nie uprawnia ich odbiorcy do dowolnego korzystania z nich, a jedynie do korzystania w celach wyraźnie wskazanych przez dany podmiot ze wskazanych wyżej lub Zaufanego Partnera. Przekazywanie danych ma miejsce na ogół w przypadku współpracy z podwykonawcą lub usługodawcą. Dzięki temu możemy np. lepiej dobrać najciekawsze lub najtańsze towary dopasowane do Twoich potrzeb. W każdym przypadku przekazanie danych nie zwalnia przekazującego z odpowiedzialności za ich przetwarzanie.
Twoje dane mogą być też przekazywane także organom władzy publicznej, o ile pozwalają na to obowiązujące przepisy prawa i organy te wystąpią z odpowiednim żądaniem.
Cookies
Na naszej stronie internetowej używamy technologii, takich jak pliki cookie, local storage i podobnych służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych oraz danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści oraz analizowania ruchu na naszej stronie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym, czyli na Twoim komputerze, tablecie, smartphonie itp., które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz różne strony w Internecie.
Twoje uprawnienia
Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów.
-
jeżeli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili cofnąć;
-
masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Dziękujemy za lekturę